Ausies uždegimas Ausies uždegimas

 

 

Tyrimų duomenimis, trys ketvirtadaliai vaikų ausies uždegimu suserga nors kartą gyvenime, trečdalis jų iki trejų mėtų amžiaus vidurinės ausies uždegimu suserga tris ar daugiau kartų. Vidurinės ausies uždegimu, arba otitu dažniausiai serga kūdikiai ir maži vaikai. Specialistai teigia, kad jeigu kūdikis iki vienų metų nors kartą suserga ausų uždegimu, tai yra didesnė tikimybė, kad šis negalavimas jį kamuos ir toliau. Šiek tiek džiugina tai, kad augdamas vaikas ausų uždegimu serga rečiau. Dažniau šia liga vaikai serga rudenį, žiemą ir pavasarį.

 

Pūlinis ar serozinis ausies uždegimas

Kūdikį iki pusės metų nuo visų ligų saugo įgimtas, motinos perduotas imunitetas, todėl mažyliai kur kas atsparesni įvairioms ligoms bei infekcijoms. Tačiau vėliau kūdikio organizmas greitai peršąla, nes jo kūno temperatūros reguliacija dar silpnoka, o imunitetas nėra visavertis. Kūdikių bei mažų vaikų klausomasis vamzdis yra trumpas ir platus, be to, mažesnis nuolydis nuo nosies iki ausies. Peršalimo ligos dažnai atveria ausies vartus mikrobams. Vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda antrą trečią slogos dieną. Kūdikiui peršalus dėl slogos ar nosiarykles uždegimo užburksta ne tik nosies gleivinė, bet ir nosiaryklę su ausimi jungiančio ausies klausomojo vamzdžio angos gleivinė, todėl ji užsiveria. Tuomet oras iš nosiarykles negali patekti į vidurinę ausį ir joje susiformuoja neigiamas slėgis, dėl kurio iš kraujagyslių pradeda sunktis skystoji kraujo dalis. Vidurinė ausis prisipildo skysčių, kurie iš ausies negali niekur nutekėti. Kol sekretas yra vandeningas ir skaidrus, ši liga vadinama seroziniu vidurinės ausies uždegimu. Pūlinis vidurinės ausies uždegimas prasideda tuomet, kai per platų ir trumpą mažylio klausomąjį vamzdį iš nosies į vidurinę ausį kartu su gleivėmis patenka bakterijų. Tuomet jos pradeda daugintis sekrete, o šis pasidaro pūlingas. Kaupiantis pūliams pakyla kūno temperatūra, dėl spaudimo į ausies sieneles pradeda skaudėti ausį, o ausies būgnelis dėl pūlių spaudimo į apatinę jo dalį gali net pratrūkti. Pūliai būna skysti, tąsūs, gleivingi, bespalviai ar gelsvi, bekvapiai. Iš pradžių dėl būgnelio trūkimo pūliuose gali būti kraujo priemaišų.

 

Kaip diagnozuoti ligą

Skysčių kaupimąsi bei ausies uždegimą gydytojai nustato esant anksčiau išvardytiems požymiams arba pakitus ausies būgnelio spalvai, formai ir tamprumui. Šie pakitimai matomi apžiūrint ausį specialiu prietaisu - otoskopu. Taip pat mažyliui gali būti atliekama timpanometrija - specialiu prietaisu užrašoma kreivė, kuri parodo būgnelio judrumą, spaudimą išorinėje  klausomojoje  landoje  ir būgninėje ertmėje. Atliekant audiogramą nustatomas klausos pakenkimas dėl būgninėje ertmėje esančio skysčio. Jeigu mažylis jau nebe pirmą kartą serga ausų uždegimu, būtina apžiūrėti nosiaryklę dėl adenoidų. Tai atliekama standžiais ar lanksčiais endoskopais.

 

Ausų uždegimu dažniau susergama kai: 

-  mažylis dažnai serga peršalimo ligomis, dažniausiai sloga;

-  iškrypusi nosies pertvara;

-  netinkamai maitinant kūdikį į ausį patenka pienuko ar mišinuko;

-  šeimoje yra rūkančiųjų;

-  vaikas serga adenoidų uždegimu;

-  sergantis sloga ir nosiarykles uždegimu kūdikis nuolat guli, dėl to susikaupęs sekretas lengviau patenka į vidurinę ausį;

-  kraujo užkrėtimo atveju bakterijų su krauju patenka į vidurinę ausį.

 

Serozinio ausų uždegimo požymiai:

Prikurtimas; ūžesys ausyje; spaudimo jausmas ausyje; ausies užgulimas; savos kalbos skambėjimas ausyse; judinant galvą jaučiamas skysčio persipylimas ausyse.

 

Pūlingo ausų uždegimo požymiai:

Ausies skausmas; dirglumas, karščiavimas (apie 39 °C); nemiga, verkimas; pablogėjęs apetitas; ausies tempimas; ausies užgulimas; klausos susilpnėjimas; galvos svaigimas; koordinacijos sutrikimas; šleikštulys, vėmimas; skysti viduriukai; trūkus būgneliui iš ausies pasirodo bekvapių išskyrų tuomet mažylio savijauta pagerėja; jei vaikas dar nekalba.

 

Įtarti ausies uždegimą galima, jeigu kūdikis:

karščiuoja; griebia ar liečia ranka skaudamą ausį;  prilietus skaudamą ausį kūdikis pradeda verkti;  ilgai ir stipriai verkia; sutrinka virškinimas;  dingsta apetitas.

 

Ką daryti?

■ Jeigu pastebite nors kelis minėtus ligos simptomus (dažniausiai visų iš karto nebūna), nedelsdami kreipkitės j gydytoją, nelaukite va karo ar nakties, nes šiuo laikotarpiu skausmas sustiprėja.

■  Kol gydytojas apžiūrės ligoniuką, j ausis galite lašinti tik skausmą malšinančių vaistų (pvz., "Otipax").

■  Kūdikį reikia žindyti bei maitinti dažnai ir po truputį, nes valgant skausmas sustiprėja, dėl to jis gali pravirkti, nebežįsti krūties arba buteliuko.

■ Tiksliai vykdykite gydytojo nurodymus. Pavyzdžiui, būtinai pasirodykite pakartotinai gydytojo nurodytu laiku, nepaisydami to, kokia vaiko savijauta. Jei vaiko būklė pablogėja, būtina kreiptis anksčiau, nei nurodyta.

■  Mažylį gydykite tik tais vaistais ir tiek laiko, kiek nurodė gydyto-jas.Jei kyla įtarimas, kad po ūminio vidurinės ausies uždegimo susilpnėjo vaiko klausa, nedelsdami kreipkitės į gydytoją pakartotinai.

 

Kaip padėti mažyliui 

Tėveliai turi atminti, kad mažylio ausytes reiktų pradėti gydyti nuo jas susargdinusios slogos, kad pagerintume skysčių nutekėjimą iš ausies. Į kiekvieną nosies landą, išsiurbus gleives, mažyliui patariama įlašinti gydytojo paskirtų gleivinę sutraukančių vaistų. Sloguojantį kūdikį patariama migdyti pusiau sėdima padėtimi, kad nosies gleivių nepatektų į ausytę. Stiprų ausies skausmą apmalšins ir šiek tiek uždegimą sumažins ausų lašai "Otipax". Jeigu vietinio poveikio   priemonės   nepadeda, mažylis ištisai verkia dėl skausmo, galima duoti išgerti vaikiško ibuprofeno ar paracetamolio. Antibiotikų skiriama ne visada, jų prireikia tik tuomet, kai mažylio organizmas nepajėgus pats įveikti ligos. Antibiotikų gydytojas paskiria penkioms ar net dešimčiai parų. Pradėjus juos vartoti būtina išgerti visą paskirtą vaistų kursą, antraip uždegimas gali atsinaujinti arba atsirasti antibiotikams atsparių bakterijų. Nesitikėkite, kad išgėrus antibiotikų mažylio būklė iš karto pagerės. Reikės palaukti dvi tris paras, kol vaistai pradės veikti. Pasikartojantys ausies uždegimai gali susilpninti klausą, sutrikdyti kalbos raidą. Jei skystis vidurinėje ausyje lieka ilgiau kaip tris mėnesius ir silpnėja klausa, tuomet atliekama timpanostomija (tam tikras angos suformavimas ausies būgnelyje). Šiai procedūrai atlikti naudojamas timpanostominis vamzdelis, kuris įspaudžiamas į būgnelį. Juo skystis iš vidurinės ausies nuteka į išorę. Jei uždegimai kartojasi ir toliau, dažniausiai šalinami adenoidai ir polipai. Svarbu laiku pradėti gydytis, antraip gali kilti pavojingų komplikacijų, pavyzdžiui, speninės ataugos, vidinės ausies, smegenų bei jų dangalų uždegimas, kraujo užkrėtimas.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!