Kaip suteikti pirmąja medicininę pagalbą?
Pirmosios pagalbos suteikimas susižeidus ir gavus mėlynę, įsipjovus, praradus sąmonę, nusideginus, apsinuodijus, skęstant vandenyje, sušąlus. Pagrindinius būdus, kaip suteikti pirmąją medicinos pagalbą, turi žinoti kiekvienas žmogus. Tačiau mes pabandysime apsvarstyti, labiausiai paplitusius.
Pirmoji pagalba susižeidus ir gavus mėlynę.
Susižalojimas(trauma) – tai suteikta žala minkštiesiems audiniams, kurių pasekoje, gali atsirasti nemalonus rezultatai, tai mažų kapiliarų plyšimas, patinimas ir kraujosruvos. Pirma, ką reikėtų padaryti – tai prie turimos žaidos pridėti ledo, sniego, metalinį daiktą ar šaltame vandenyje sumirkytą, audinio gabalėlį. Tai sustabdys vidinį kraujavimą. Jeigu tai ranka arba koja, tai jas reikia truputuką pakelti i viršų, jeigu kalba eina apie galvos traumą, krūtinės ar pilvo traumas, tai nukentėjusijį jokiais būdais negalima judinti iš vieto, o tuo labiau, perkelti jį į kitą vietą. Labiausiai vertėtų baimintis vidinio kraujavimo, jį galima atpažinti pagal šiuos ženklus: odos blyškumas, galvos skausmai, sąmonės netkimas. Šiuo atveju, auką, reikėtų kuo greičiau vežti į ligoninę.
Pirmosios pagalbos suteikimas įsipjovus.
Pjautines žaizdas reikėtų nedelsiant išplauti su jodu arba silpnu kalio permanganato tirpalu, pageidautina su steriliu marlės tvarsčiu. Jei žaizda stipriai kraujuoja, jums reikia tą vietą apjuosti slėgio tvarsčiu. Tačiau prieš tai reikėtų pasižiūrėti ar žaizdoje nėra likę kokių nors kitų, pašalinių daiktų. Tam, kad žaizdą apjuosti slėgio tvarsčiu, pirmiausia reikia pridėti prie žaizdos sterilį tamponą,(jam nesant, sulenktą per kelis sluoksnius marlę) ir standžiai apvinioti. Turėkite omeny, kad uždėtą, slėgio tvarstį, galima laikyti ne ilgiau kaip 1 – 1.5 valandos, kad būtu išvengta nekrozės( tai, gyvame organizme, mirusių ląstelių pokyčiai). Jei kraujavimas arterinis, t.y. iš žaizdos veržiasi smarkia srovele, tokiu atveju, reikia kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą, o iki jos atvykimo, bent jau stengtis mažinti kraujavimą. Jei yra sužeistos galūnės, reikia slėgio tvarsčiu apjuosti virš žaizdos, prieš tai apviniojus žaizdą audiniu.
Pirmosios pagalbos suteikimas nusideginus.
Nudegimai reikalauja neatideliotinos pagalbos. Jeigu toje vietoje, kur buvo nudegimas, lieka tik mažas paraudimas, tai nudegimo vietą reikia sutvarkyti alkoholio tirpalu, tai yra suvilgyti kompresą tame tirpale ir pridėti prie nudegusios vietos. Labiau sunkūs nudegimai atrodo ženkliai blogiau, atsiranda pūslės, kūrių viduje mes galime pamatyti skaidrios spalvos skystį. Jokiu būdu negalima jų liesti! Nudegintą vietą reikėtų uždengti steriliu marlės gabalėliu arba tvarsčiu, ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Pirmosios pagalbos suteikimas praradus sąmonę,nualpus.
Sąmonės netekimas – tai tokia būklė, kai žmogus staigiai tampa labai blyškus, jo širdies veikla staigiai sublogsta ir pacientas praranda sąmonę. Svarbiausias dalykas, kurį reikia padaryti, tai aprūpinti pacietą grynu oru, atidarius langą arba išvedus žmogų į lauką. Tada reikia atlaisvinti paciento krūtinės sritį, nuo visų įmanomų pašalinių daiktų,kurie gali suspausti kvėpavimo takus, taip pat reikia paguldyti pacientą taip, kad jo galva būtu žemiau juosmens. Pageidautina pakelti kojas, tam, kad padidinti kraujo tekėjimą į galvos sritį. Siekiant, kad žmogus atgautų sąmonę, reikia jam prie nosies prinešti, suvilgyta amoniako tirpale, audinio gabalėlį. Neveta dėti pacientui ant kaktos, šaltų kompresų, nebent pacientas neteko sąmonės dėl saulės ar šilumos smugių.
Pirmosios pagalbos suteikimas intosifikuojant.
Gaisro metu, dauguma žmonių miršta ne nuo nudegimų, gautų gaisro metu, o nuo patekimo anglies monoksido į organizmą. Pirmieji apsinuodijimo požymiai: pasunkėjęs kvėpavimas, glalvos svaigimas, bendras silpnumas, stiprūs galvos skausmai. Tuomet žmogus gali prarasti sąmonę. Svarbiausias dalykas, kuo greičiau išneštu nukentėjusįjį į gryną orą. Tada padėti jam ant kaktos šaltą kompresą. Jei reikia, atlikti dirbtinį kvėpvimą, arba duoti pauostyti amoniako kvapo. Kai asmuo atgauna sąmonę, reikia nedelsiant paguldyti jį į lovą( jei dar nebuvo atvykusi greitoji pagalba) aplink nukentėjusįjį pridėti šildytuvų arba buteliukų su karštu vandeniu. Būtinai reikia prigirdyti pacientą stipria arbata arba duoti išgerti truputuką raudonojo vyno.
Pirmosios pagalbos suteikimas apsinuodijus.
Jei žmogus apsinuodijo, reikia nedelsiant vartoti daug vandens ir stengtis dirbtinai išsivemti. Po to, duoti pacientui stiklinę vandens, kurioje būtinai reikia ištirpinti 10 aktyvintos anglies tablečių. Jei žmogus apsinuodijo cheminėmis medžigomis, tyčinio vėmimo sukelti negalima. Kartais žmogus gali jausti mieguistumą, tačiau jokiais būdais negalima leisti jam užmigti, jei atsiranda traukuliai, skubiai reikia pacientą sušildyti.
Pirmosios pagalbos suteikimas nutrenkus elektra.
Žmogų kuris buvo nutrenktas elektros srove, reikia nedelsiant patraukti nuo maitinimo šaltinio su mediniu pagaliu arba lynu. Kuo skubiau iškviesti gydytoją ir daryti būtent tas procedūras, kurias reikia daryti praradus sąmone.
Pirmosios pagalbos suteikimas skęstant.
Suteikti pagalbą skęstančiam žmogui reiškia ne tik ištraukti jį iš vandens, bet ir pašalinti vandenį jam iš plaučių. Norint tai padaryti, auką reikia padėti pilvu, sau ant kelių ir spausti jam ant nugaros. Po vandens pašalinimo iš plaučių, reikia atkurti paciento kvėpavimą ir leisti jam atgauti sąmonę. Pirmasis būdas, atstatant žmogaus kvėpavimą, remiasi tuo, kad reikia maždaug 18 kartų stengtis patampyti paciento liežuvį, apėmus jį savo rodomuoju pirštu ir nykščiu, apviniojus juos audinio gabalėliu. Atstatyti kvėpavimą galima ir kitu būdu. Paguldyti nukentėjusįjį ant nugaros, po kuria būtinai reikia padėti ką nors minkšta, pavyzdžiui, rubų, tada atsisėsti ant nugaros taip, kad paciento klubai būtu tarp Jūsų kelių. Tada paspausti savo rankomis ant apatinės krūtinės dalies šonuose, ir tučtuojau atleisti. Tam, kad padėti žmogui atgauti sąmonę, reikia duoti jam pauostyti amoniako tirpalo ir ištrinti kūną.
Pirmosios pagalbos suteikimas nusišaldžius.
Kūno nušalimas gali sukelti ne tik odos paraudimą, bet gali pasireikšti ir sunkesnė žala, tokia kaip, galūnių ląstelių mirimas. Norint išvengti rimtų pasekmių, Jums reikia laiku, suteikti nukentėjusiajam pirmąją pagalbą. Jūs turite, pažeistą vietą gydytu alkoholiniu tirpalu, švelniai trinandami ją minkštu vilnonių audiniu, kol nepajusite jautrumą. Po to, nušąlusią vietą rekomenduojama sutepti nesūdytais gyvuliniais riebalais arba drėkinamuoju kremu. Jei pastebėjote, jog ant kūno pasirodė pūslės, rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į gydytoją.