Kuo malšinti skausmą, kaip gydyti anginą?
Gerklytę mažyliui gali skaudėti dėl virusų sukelto uždegimo, o anginą sukelia bakterijos. Gerklę vaikams skauda dažnai, bet ne visada šį negalavimą tėveliai atpažįsta. Jau paūgėjęs mažylis pats gali pasakyti, kad jam skauda gerklytę, tačiau kai skauda dar nekalbančiam kūdikėliui, nustatyti verkimo priežastį gali būti nelengva. Suprasti, kad kūdikiui skauda gerklytę, galima iš to, kad nenori valgyti, gerti, jam sunku ryti seiles ir jos teka iš burnytės. Pastebėjus tokius požymius galima įtarti, kad mažyliui skauda gerklytę. Vyresniems vaikams įtarti ligą galima apžiūrėjus gerklę.
Kutena dėl viruso. Esant virusiniam gerklės uždegimui ryklės gleivinė būna paraudusi, paburkusi, jaučiamas dirginantis, peršintis kutenimas. Po kurio laiko skausmas sustiprėja, atrodo, kad gerklė tarsi išplikyta. Virusini gerklės uždegimą neretai dar lydi kosulys ar čiaudulys, bėga nosis, kartais išdžiūsta burna ar prikimsta balsas. Virusinis gerklės uždegimas praeina per 3-5 dienas, nes per tą laiką organizme pasigamina antikūnų, kurie sunaikina sukėlėją. Jeigu mažyliui gerklytę tik pradeda skaudėti, kutenti, iš pradžių virusą įveikti bandykite be "chemijos", pasitelkę tik namines priemones:
Skysčius. Mažyliui duokite gerti negazuoto mineralinio vandens ar nesaldytos arbatos, tai padės išsivalyti gleivėms.
Homeopatinius vaistus geriausia duoti ligai nejsisenėjus (pvz., "Umcalor", "Tonsilotren", "Tonsil-gon"), jau čiulpti mokantiems mažyliams labai patiks ledinukai su vitaminu C, mėtomis, šalavijais.
Kompresą. Mažyliui ant kaklo galite uždėti šildomąjį kompresą, pvz., šaukštą degtinės sumaišykite su trimis šaukštais šilto vandens.
Arbatas. Mažasis ligoniukas turi gerti kuo daugiau skysčių - ramunėlių ar liepų žiedų arbatos, vandens su vitaminu C.
Skalavimus. Vyresnį vaiką pamokykite gerklę skalauti druskos arba sodos tirpalu, šalavijų ar medetkų nuovirais. Susmulkinkite pušies pumpurų, šaukštą jų užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir 30 min. kaitinkite verdančio vandens vonelėje, ataušus nukoškite ir skalaukite gerklę.
Medų. Jei vaikas nėra alergiškas ir yra vyresnis nei vienų metų, jam galima duoti pačiulpti šaukštelį medaus ir po to pasiūlyti išgerti šilto pieno. Jei vaikas pieno nemėgsta, medų galima čiulpti vieną. Keletą kartų per dieną gerkite po valgomąjį šaukštą citrinų sulčių ir medaus lygių dalių mišinio.
Vitaminą C, kuris padeda imuninei sistemai kovoti su virusais. Imunitetą galima pastiprinti ežiuo-lių ar kitais preparatais.
Drėkinkite aplinkos orą, nes drėgmė apsaugo gleivinę nuo išdžiūvimo. Išdžiūvusi gleivinė sukelia dirginimą, o mažylis negali miegoti.
Skausmas vis stiprėja
Jeigu tik prasidėjusios ligos nepavyko įveikti ir, nepaisant visų naminių priemonių, gerklės skausmas stiprėja, o vaiko būklė blogėja, reikėtų pasitelkti rimtesnes priemones.
- Stiprų gerklės skausmą ir temperatūrą malšina paracetamolis ar ibuprofenas.
- Antiseptiniai gerklės purškalai slopina skausmą ir uždegimą. "Tan-tum Verde" burnos purškalas labai tinka sergant burnos gleivinės ir ryklės uždegimu. Purkšti rekomenduojama 2-6 kartus per parą, vaikams iki 6 metukų po 1 išpurškimą 4 kg kūno svorio (bet ne daugiau kaip 4 išpurškimus), 6-12 m. vaikams - po 4 išpurškimus.
- Peršinčią mažylio gerklytę ramina čiulpiamosios tabletės "Isla Moos" ir "Isla Mint", "Hexalyse", "Neo-angin", "Homeovox".
- Nepasitarus su gydytoju nereikia griebtis antibiotikų, nes jie užmuša ne virusus, bet bakterijas.
Svarbu atpažinti anginą
Bakterijos dažnai sukelia daug rimtesnį negalavimą - anginą, kuri ilgesnį laiką negydoma gali sukelti pavojingų komplikacijų: pakenkti širdžiai, inkstams, sąnariams. Infekcija prasideda staiga - ligoniukui pakyla aukšta temperatūra (iki 40 laipsnių), skauda gerklę, jis jaučia silpnumą. Mažyliui sunku ryti, todėl jis nenori neįvalgyti, nei gerti. Anginos skausmas skiriasi nuo paprasto ryklės uždegimo skausmo - jis labai stiprus ir dar sustiprėja ryjant seiles bei maistą. Išsižiojus net plika akimi matomos padidėjusios ton-žilės, o gerklė raudona tarsi prisirpusi vyšnia, neretai dar matyti baltų taškelių ar apnašų. Padidėja kaklo, pažandžių, kartais ir pakaušio limfmazgiai. Liga tęsiasi 7-10 dienų.
Kaip parinkti maistą
Neretai mažyliui taip skauda gerklytę, kad jis atsisako valgyti ir gerti. Ligoniuko maistas turėtų būti skystas, nekarštas, nerūgštus, kad kuo mažiau erzintų gleivinę. Nieko baisaus, jei mažylis sirgdamas valgo mažiau, tačiau skysčių jis privalo gauti pakankamai. Gėrimai irgi turėtų būti nekaršti, nerūgštus, negazuoti. Labai tinka kisielius, arbata, vanduo. Kad mažiau skaudėtų, galima mažyliui pasiūlyti gerti per šiaudelį.
Kaip išvengti gerklės skausmo
- Mažylis turi neperšalti, ypač reikia saugoti kojas, kad nesušaltų ir nesušlaptų.
- Laikykitės higienos, labai svarbu, kad mažylis dažnai plautųsi rankas, nes per nešvarias rankas greičiausiai plinta įvairių infekcinių ligų sukėlėjai.
- Prasidėjus peršalimo ligų sezonui dažniau valykite dulkes.
- Namie nerūkykite, nes vaikai, gyvenantys kartu su rūkančiais suaugusiaisiais, dažnai serga faringitu.