SIMPTOMAI
• Staiga pakilusi kūno temperatūra, galvos bei sąnarių skausmai.
• Kosulys, tekanti nosis, viršutinių kvėpavimo takų gleivinės uždegimas.
• Kai kada — vėmimas.
• Jei nekyla komplikacijų, gripas trunka 8 dienas; kitas 8 dienas reikėtų ilsėtis, nes ši liga labai išsekina organizmą.
Sukėlėjai
Tikrąjį gripą (Influenza) sukelia virusas. Į organizmą jis dažniausiai patenka su infekuotais lašeliais, kuriuos į aplinką išskiria čiaudėdamas ar kosėdamas sergantis žmogus.
Organinės priežastys
Nemėginkite gripo gydyti antibiotikais, likusiais nuo persirgto bronchito. Antibiotikai veikia tik bakterijas, o ne virusus.
Psichologinės priežastys
Nors gripas ir gripo infekcija (peršalimas) — tai dvi skirtingos ligos, tačiau jos turi ir bendrų bruožų. Tikrasis gripas — neretai prieš tai buvusio ir neišgydyto peršalimo pasekmė, nes peršalimas veikia ne tik nosies, ryklės bei bronchų gleivinę, bet ir silpnina kitus apsauginę funkciją atliekančius organus, ir jie jau nebegali sustabdyti besiskverbiančių gripo virusų. Todėl gripo virusas dažniausiai puola nuolat stresą patiriančius asmenis, kurie ne išgydo peršalimą, bet tik aspirinu, lašais nuo slogos ar kitomis priemonėmis nuslopina jo simptomus.
Pagelbėkite patys sau!
Jei tik kilo įtarimas — iškart kreipkitės į gydytoją!
Jei temperatūra aukšta — išsikvieskite gydytoją j namus. Liaudies medicinos priemonės yra tik pagalbinis dalykas, sergant tikruoju gripu. Ir liaudies medicinos priemones būtina aptarti su gydytoju — jos turi derintis su paskirtais medikamentais.
Arbatmedžio bei mairūno eteriniai aliejai
Jie gydo kosulį ir naikina virusus. Į 1 arbatinį šaukštelį alyvų ar migdolų aliejaus įlašinti po 5 lašus anksčiau minėtų eterinių aliejų ir įtrinti mišiniu krūtinę ir nugarą. Procedūrą kartoti 2 kartus per dieną.
Daug gerkite!
Jūsų karščiuojančiam kūnui reikia daug skysčių! Labiausiai tiks arbata ar mineralinio vandens ir vaisių sulčių mišinys (santykiu 4:1).
Kompresai blauzdoms
Nebūtina mažinti temperatūrą, nes ji — apsauginė organizmo reakcija. Mažinti temperatūrą reikėtų tik tada, kai ji aukštesnė nei +39,5 °C. Audinio atraižą sudrėkinkite šaltu vandeniu, į kurį įpilta truputis acto. Šiuo audiniu apvyniokite blauzdą (nuo kulkšnies iki kelio), tada dar užvyniokite sausą rankšluostį. Laikykite 10 min. Po to galite kompresą uždėti dar kartą. Beje, jei Jums šąla kojos, šių kompresų dėti negalima.
PROFILAKTIKA
• Stiprinkite imuninę sistemą — daug sportuokite gryname ore!
• Jei patiriate didelį fizinį ir psichinį krūvį, galite vartoti echinacėjos preparatus imunitetui stiprinti, jų galima įsigyti vaistinėse.
• Priešingai nei nuo peršalimo ar slogos, nuo gripo galima pasiskiepyti, tačiau ir skiepai nesuteikia šimtaprocentinės garantijos: gripo virusas nuolat kinta, o pakitusiojo skiepai gali ir neveikti. Beje, gripas — liga, labai išvarginanti organizmą; silpniems žmonėms ji gali būti labai pavojinga. Vyresni nei 60 m. asmenys turėtų pasiskiepyti. Skiepytis reikėtų ir sergantiems lėtine astma, lėtiniu bronchitu, turintiems silpną širdį, nusilpusį imunitetą, mažakraujystę bei diabetikams. Vištienos baltymams alergiški asmenys turėtų atsisakyti šių skiepų — skiepai nuo gripo gaminami, naudojant vištos kiaušinius.