SIMPTOMAI
• Miegantysis skleidžia knarkimui būdingus garsus ir kriokia.
• Dažniausiai knarkiama, gulint ant nugaros (tai geriausias atvejis).
• Sunkesniais atvejais kvėpavimas netgi nutrūksta.
Sukėlėjai
Pagrindinė knarkimo priežastis — minkštojo gomurio, esančio žemutinėje ryklės dalyje, audinių virpėjimas. Jis kyla dėl tarp burnos bei nosiaryklės ertmėse susidariusio slėgių skirtumo. Šio slėgių skirtumo priežastis — negalėjimas kvėpuoti per nosį (sloga, alergija, iškrypusi nosies part-vara, polipai ir kt.). Vaikai gali knarkti dėl padidėjusių tonzilių. Rečiau pasitaikančios knarkimo priežastys: giliai esančios gerklos ar per didelis liežuvis.
Biologinės priežastys
Vyrai knarkia dukart dažniau nei moterys. Jų nosis dažniau būna užsikimšusi, ir jų ryklės žemutinėje dalyje esantys audiniai ne tokie stangrūs kaip moterų, dėl to greičiau ima virpėti. Be to, vyrai dažniau miega ant nugaros, o tai mažina kvėpavimo takų praeinamumą.
Psichologinės priežastys
Knarkimas — dažniausia miego sutrikimų priežastis. Dauguma knarkiančiųjų ryte jaučiasi neišsimiegoję bei išvargę. Bet blogiausia, kad jų "naktiniai koncertai" neleidžia miegoti ir partneriui, kuris triukšmadario kai kada ima tiesiog neapkęsti. Beje, knarkimas neretai nurodoma skyrybų priežastis.
Psichinės įtampos ar didelio streso apimtas žmogus ima nebesirūpinti savimi, neteisingai maitinasi, piktnaudžiauja nikotinu ir alkoholiu. Dėl to ima stipriau knarkti.
Seniai išbandytos priemonės
Akupresūra
3 — 4 kartus per dieną po 1 — 2 min. kiekvienoje kūno pusėje masažuokite šiuos biologiškai aktyvius taškus (didžiausias masažo poveikis — prieš einant miegoti):
"Alkūnės tvenkinys" yra alkūnės linkio raukšlėje, priešais nykštį, bicepso sausgyslės išorėje. Masažuodami truputį sulenkite ranką. Šio taško masažas padės ir tada, kai dėl nervinimosi sutrinka kvėpavimas;
"Trykštantis šaltinis" yra pėdoje, centre įdubimo, atsirandančio, sulenkus pirštus. "Trykštančio šaltinio" masažas padės, jei vargina nervinis išsekimas, lydimas dusulio, veržimo pojūčio krūtinėje, kakle ar nosyje.
Teniso kamuoliukas
Miegokite ant šono. Jei nepavyksta — prie pižamos švarko nugaros pritvirtinkite teniso kamuoliuką.
Aromaterapija
Miegamajame sukurkite mikroklimatą, kuris neleistų užsikišti kvėpavimo takams. Jums tiks šie eteriniai aliejai: ramunėlių, eukalipto, eglės spyglių, mirtos ir arbatmedžio. Kvapiąsias medžiagas galite išpurkšti ore (5 — 8 lašai į distiliuotą vandenį) ar naudoti specialią aromatinę lemputę. Į negilų dubenėlį su vandeniu įlašinkite eterinių aliejų. Tai puikiai drėkins orą.
PROFILAKTIKA
• Nepriaukite svorio! Netgi 10% antsvorio labai sumažina kvėpavimo takų spindį.
• Miegokite ant nedidelės pagalvės ar visai be jos — Jūsų kvėpavimo takai bus atviri.
• Meskite rūkyti ir negerkite prieš miegą alkoholinių gėrimų — ir viena, ir kita siaurina kvėpavimo takus.
• Kuo rečiau vartokite migdomuosius! Migdomieji mažina minkštojo gomurio stangrumą ir skatina miegoti ant nugaros.