Ar žinote, kad per dieną įkvepiame apie du šaukštus dulkių! Kad mūsų savijauta būtų kuo geresnė, stengiamės valgyti sveiką maistą, gerti švarų vandenį ir kvėpuoti grynu oru. Beje, tyrinėtojų teigimu, kartu su oru įkvepiame ne mažiau kaip pusę visų mus supančių teršalų! Tad kuo gi kvėpuojame?
Dulkės visuomet su mumis...
Per parą suaugęs žmogus įkvepia apie 10-20 tūkst. litrų oro. Ilgai manyta, kad labiausiai miestų orą nuodija pramonės įmonės ir automobilių išmetamosios dujos, tačiau dabar tyrinėtojai linkę daryti išlygas. Jau vien todėl, kad miesto gyventojas lauke praleidžia vidutiniškai vos 10 proc. viso laiko - taigi daugiausiai oro įkvepia patalpose. O namuose oras praktiškai visuomet būna labiau dulkėtas nei lauke, kur jas nuneša vėjas, suplaka ir nuplauna lietus. Taigi iš ko susideda uždarų patalpų oras? Sudėtinių dalių labai daug: dylančių drabužių audinių plaušeliai, nepastebimai besilupančios sienos ir grindys, iš baldų garuojantis formaldehidas ir senstantys knygų lapai, sklindančios smulkios buitinės chemijos dalelės, kas sekundę nutrupantis odos epitelis (per metus žmogus praranda apie du kilogramus apmirusios odos), virusai ir bakterijos, pelėsinių grybelių dalelytės...
Žinoma, šios "atliekos" turi kažkur kauptis. Dalis jų tampa įprastomis dulkėmis ir nusėda visur, kur įmanoma. Kitos dalelės, šiek tiek lengvesnės, nusėsti nelinkusios -jos sukimba į savotiškas girliandas ir sūpuojasi ore. Stambesnes galima pamatyti krintant saulės spinduliams... Viename litre oro telpa iki 5 tūkst. dulkių. Tokio paprasto buitinio dalyko, kaip namų dulkės, sudėtis ir poveikis žmogaus sveikatai vis dažniau tampa įvairiausių rimtų mokslinių diskusijų objektu. Juolab kad specialistai apskaičiavo, kad per dieną su oru įkvepiame apie du šaukštus dulkių! Kuo smulkesnės dulkės, tuo giliau jos patenka į mūsų plaučius.
Dulkės yra tarsi virusų transporto priemonė, jomis kvėpuojant silpsta imunitetas, dėl jų susergama alergijomis. Dulkėse yra namų dulkių erkučių veiklos produktų - o tai labai stiprus alergenas. Dulkės kambaryje pasiskirsto netolygiai. Daugiausiai jų susikaupia 30-70 cm nuo grindų. Toje juostoje dažniausiai atsiduria vaikai, mėgstantys žaisti ant žemės.
Dulkių bus mažiau
Kiekvienas dulkių siurblys taip vadinamas šiek tiek sąlygiškai - jis surenka tik didžiausias matomas dulkes. Todėl bent kartą per savaitę (jei įmanoma - dažniau) reikėtų gerai išsiurbti minkštus baldus, knygas, klostuotas užuolaidas, kilimus ir, žinoma, radiatorius.
Tvarkydamos namus dulkes šluostykite drėgna šluoste (nuo visų paviršių!) ir plaukite grindis. Šluostė turi būti kuo drėgnesnė. Dabar galima įsigyti šluosčių iš specialaus pluošto, geriau sugeriančio dulkes. O štai griebtis šluotos ir sausai šluoti visai nereikėtų.
Knygas laikykite įstiklintoje spintoje.
Dažniau šluostykite dulkes nuo kompiuterio ekrano, televizoriaus – jų elektros laukai pritraukia ir kaupia dulkes. Jų išvengti padeda ir tokiems prietaisams skirtas specialus skystis nuo elektrinimosi. Be to, šios dulkės, patekusios į organizmą, chemiškai aktyvesnės nei nejonizuotos.
Būtinai drėkinkite kambarius. Kuo sausesnis oras, tuo geriau "jaučiasi" dulkės. Drėgmė dulkių girliandas padaro sunkesnes ir jos nusėda -tuomet jau galime jas nuvalyti. Tad būtina drėkinti kambarių orą, kurį nuolat sausina centrinis šildymas. Galima įsigyti pačių paprasčiausių ant radiatorių kabinamų molinių drėkintuvų - tik svarbu nepamiršti pripilti į juos vandens. Jei leidžia finansinės galimybės, namie pravers oro drėkintuvas, kuris automatiškai palaikys optimaliausią 40-45 proc. kambario drėgmę.
Vėdindami įleidžiame į kambarius gryno oro. Lauke jis grynesnis todėl, kad gamtoje oras valosi natūraliai - šis reiškinys vadinamas jonizacija, kuri vyksta ne tik kilus audrai, bet ir veikiant natūraliam radioaktyviajam žemės fonui. Daugiausiai dulkių kaupiasi aklinai uždarytoje patalpoje (nors tai atrodo keista).