SIMPTOMAI
• Pernelyg įgaubtas ar išgaubtas stuburas (išgaubtas — krūtinės ląstos, įgaubtas — juosmens srityse), plokščia nugara, pirmyn atkištas dubuo, netaisyklinga kaklo laikysena.
• Netaisyklinga laikysena provokuoja raumenų įtampą ir sąnarių sužeidimus, dėl šios priežasties ją neretai lydi skausmai. Kai kada jaučiami diegiantys skausmai pečių ir krūtinės srityse; jie sunkiai atskiriami nuo širdies negalavimų sukelto skausmo.
Sukėlėjai
Netaisyklinga laikysena vargina netgi jaunus žmones. Dažniausiai ją sąlygoja šios priežastys:
• netolygus muskulatūros vystymasis,
• hipodinamija,
• vienpusiški (t. y. tik dalį kūno treniruojantys) judesiai,
• nuolatinis sunkių krovinių nešiojimas,
• psichologinės priežastys (suglebimas ir įtampa).
Organinės priežastys
Stuburą galima palyginti su laivo stiebu, kurio padėtį išlaiko įtempti lynai: jis stabilus, bet kartu ir paslankus. Šie lynai — tai raumenys. Kai jie nesubalansuoti (specialistai tai vadina raumenyno disbalansu) — mūsų stuburas, it laivo stiebas, sulinksta. Jei šis kreivumas nėra nepataisomas — tai vadinama prasta laikysena; jei jis jau nepataisomas — tai vadinama laikysenos defektu.
Psichologinės priežastys
Kūno laikysena labai priklauso nuo raumenų įtampos, o juos, savo ruožtu, valdo psichika. Žmogus, nuolatos įsitempęs iš baimės ar profesinėje veikloje "praradęs stuburą", psichikos signalus nevalingai perduoda ir raumenims. Nugaros skausmai — tai klasikinis psichosomatinės kilmės negalavimas. Dėl to gilus atsipalaidavimas pagal Jakobsono ar Biofeedback metodiką bei autogeninė treniruotė čia gali puikiai pagelbėti.
Seniai išbandyta priemonė
Karšta vonia
Paruoškite sau karštą vonią — tokios temperatūros, kokią tik galite iškęsti. Po jos ant skaudamų vietų uždėkite rozmarino ar kadagio uogų aliejaus kompresą.
Tempimo ir jėgos pratimai
Juos atlikdami Jūs įveiksite raumenų disbalansą — o kartu ir vieną esminių blogos laikysenos priežasčių. Be to, šie pratimai gerina kraujotaką, padeda atsipalaiduoti ir mažina skausmą. Štai keletas jų:
• sutrumpėjusius krūtinės raumenis visai nesunku ištempti tiesiog tarpduryje: kojos pečių plotyje, dešine ranka tvirtai įsikibkite į durų staktą. Dešinį petį at-kiškite į priekį. Taip stovėkite tol, kol krūtinėje pajusite intensyvų, bet ne per daug skausmingą tempimo pojūtį. Pakartokite 3 kartus po 10 — 20 sek., po to pakeiskite ranką;
• sutrumpėję šlaunų raumenys — didžiausi blogos laikysenos kaltininkai — tempiami, darant didelį įtups-tą, kartu priklaupiant atgal atstatyta koja. Viršutinė kūno dalis tiesi, atgal atstatytos kojos šlaunis per klubo sąnarį laisvai, be įtampos juda žemyn. Po to priekin atstatytos kojos kelis atkišamas pirmyn, kol apatinėje šlaunies pusėje pajuntamas intensyvus, bet ne pernelyg skausmingas tempimo pojūtis. Kartoti 3 kartus po 10 — 20 sek., po to pratimą atlikti kita koja;
• būtina sustiprinti ir nusilpusius pečių bei krūtinės raumenis. Pečiams treniruoti, kaip ir pirmajame pratime, galime panaudoti durų staktą. Atsistokite taip, kad alkūne galėtumėte remtis į durų staktą; ją alkūne spauskite 10 sek. taip, kad įsitemptų pečių raumenys. Raumenys turi nevirpėti! Pilvą treniruojame ant minkšto kilimo prieš sofą. Pėdos remiasi į sofos sėdimąją dalį, kojos sulenktos, nugara — ant kilimo; pečiais lėtai keliamės sofos link. Kartojame keletą kartų, bet raumenys neturi virpėti ir trūkčioti!
Homeopatinės priemonės
Jos vartojamos skausmui slopinti.
Rhus toxicodendron D4 padeda, jei skausmai judant sumažėja, o ramybės būklėje — padidėja.
Dozė: po 10 lašų 3 kartus per dieną.
Bryonia D4 vartojama, jei, atvirkščiai, skausmai mažėja ramybės būklėje, o judant — didėja.
Dozė: po 10 lašų 3 kartus per dieną.