LAIKYSENOS TRŪKUMAI LAIKYSENOS TRŪKUMAI

SIMPTOMAI

 

Pernelyg įgaubtas ar išgaubtas stuburas (išgaubtas — krūtinės ląstos, įgaubtas — juosmens srityse), plokščia nugara, pirmyn atkištas dubuo, netaisyklinga kaklo laikysena.

 

Netaisyklinga laikysena provokuoja raumenų įtampą ir sąnarių sužeidimus, dėl šios priežasties ją neretai lydi skausmai. Kai kada jaučiami diegiantys skausmai pečių ir krūtinės srityse; jie sunkiai atskiriami nuo širdies negalavimų sukelto skausmo.

 

Sukėlėjai

 

Netaisyklinga laikysena vargina netgi jaunus žmones. Dažniausiai ją sąlygoja šios priežastys:

 

netolygus muskulatūros vystymasis,

 

hipodinamija,

 

vienpusiški (t. y. tik dalį kūno treniruojantys) judesiai,

 

nuolatinis sunkių krovinių nešiojimas,

 

psichologinės priežastys (suglebimas ir įtampa).

 

Organinės priežastys

 

Stuburą galima palyginti su laivo stiebu, kurio padėtį išlaiko įtempti lynai: jis stabilus, bet kartu ir paslankus. Šie lynai — tai raumenys. Kai jie nesubalansuoti (specialistai tai vadina raumenyno disbalansu) — mūsų stuburas, it laivo stiebas, sulinksta. Jei šis kreivumas nėra nepataisomas — tai vadinama prasta laikysena; jei jis jau nepataisomas — tai vadinama laikysenos defektu.

 

Psichologinės priežastys

 

Kūno laikysena labai priklauso nuo raumenų įtampos, o juos, savo ruožtu, valdo psichika. Žmogus, nuolatos įsitempęs iš baimės ar profesinėje veikloje "praradęs stuburą", psichikos signalus nevalingai perduoda ir raumenims. Nugaros skausmai — tai klasikinis psichosomatinės kilmės negalavimas. Dėl to gilus atsipalaidavimas pagal Jakobsono ar Biofeedback metodiką bei autogeninė treniruotė čia gali puikiai pagelbėti.

 

Seniai išbandyta priemonė

 

Karšta vonia

Paruoškite sau karštą vonią — tokios temperatūros, kokią tik galite iškęsti. Po jos ant skaudamų vietų uždėkite rozmarino ar kadagio uogų aliejaus kompresą.

 

Tempimo ir jėgos pratimai

Juos atlikdami Jūs įveiksite raumenų disbalansą — o kartu ir vieną esminių blogos laikysenos priežasčių. Be to, šie pratimai gerina kraujotaką, padeda atsipalaiduoti ir mažina skausmą. Štai keletas jų:

 

sutrumpėjusius krūtinės raumenis visai nesunku ištempti tiesiog tarpduryje: kojos pečių plotyje, dešine ranka tvirtai įsikibkite į durų staktą. Dešinį petį at-kiškite į priekį. Taip stovėkite tol, kol krūtinėje pajusite intensyvų, bet ne per daug skausmingą tempimo pojūtį. Pakartokite 3 kartus po 10 — 20 sek., po to pakeiskite ranką;

 

sutrumpėję šlaunų raumenys — didžiausi blogos laikysenos kaltininkai — tempiami, darant didelį įtups-tą, kartu priklaupiant atgal atstatyta koja. Viršutinė kūno dalis tiesi, atgal atstatytos kojos šlaunis per klubo sąnarį laisvai, be įtampos juda žemyn. Po to priekin atstatytos kojos kelis atkišamas pirmyn, kol apatinėje šlaunies pusėje pajuntamas intensyvus, bet ne pernelyg skausmingas tempimo pojūtis. Kartoti 3 kartus po 10 — 20 sek., po to pratimą atlikti kita koja;

 

būtina sustiprinti ir nusilpusius pečių bei krūtinės raumenis. Pečiams treniruoti, kaip ir pirmajame pratime, galime panaudoti durų staktą. Atsistokite taip, kad alkūne galėtumėte remtis į durų staktą; ją alkūne spauskite 10 sek. taip, kad įsitemptų pečių raumenys. Raumenys turi nevirpėti! Pilvą treniruojame ant minkšto kilimo prieš sofą. Pėdos remiasi į sofos sėdimąją dalį, kojos sulenktos, nugara — ant kilimo; pečiais lėtai keliamės sofos link. Kartojame keletą kartų, bet raumenys neturi virpėti ir trūkčioti!

 

Homeopatinės priemonės

Jos vartojamos skausmui slopinti.

Rhus toxicodendron D4 padeda, jei skausmai judant sumažėja, o ramybės būklėje — padidėja.

Dozė: po 10 lašų 3 kartus per dieną.

 

Bryonia D4 vartojama, jei, atvirkščiai, skausmai mažėja ramybės būklėje, o judant — didėja.

Dozė: po 10 lašų 3 kartus per dieną.

 

Gerner mixture symphytum pagerina medžiagų apykaitą lėtinių susirgimų pažeistuose kauluose ir kremzlėse. Dozė: po 1 arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną.
 
 
Kiniškai ir švelniai
 
 
Tai Chi Chuan
 
Pirmąkart išvydus tolydžius it lygumų upės tėkmė Tai Chi Chuan judesius, sužavi atlikėjo ramybė ir tobulas kūno valdymas. Šis kiniškas "šešėlių boksas" — "minkštos" savigynos ir dinaminės meditacijos derinys — sužadina organizmo apsaugines funkcijas.
 
Tai Chi puikiai tinka laikysenos defektams gydyti. Yra pozų, skirtų visiems svarbiausiems raumenims, sausgyslėms ir sąnariams stiprinti. Remiantis In ir Jan principu (gavimas ir atidavimas), jie švelniai įtempiami ir vėl atpalaiduojami. Beje, Tai Chi mokykitės tik pas patyrusį mokytoją — p/adedančiųjų laikyseną reikia nuolat koreguoti.
 
PROFILAKTIKA
 
• Atkreipkite dėmesį, ar tikrai taisyklingai sėdite: nepakanka vien tik įsigyti brangią ortopedinę kėdę — būtina dar ir paprašyti specialisto, kad pademonstruotų, kaip ja naudotis.
 
 
• Nesėdėkite be pertraukos ilgiau kaip 2 valandas. Per pertraukėlę atsistokite, įtempkite kūną, iškelkite abi rankas aukštyn, lyg stengtumėtės pasiekti esantį ant lubų įsivaizduojamą tašką.
 
 
• Be to, ir sėdėdami kaitaliokite kūno padėtį — ant savo kėdės ofise stenkitės atsisėsti vis kitaip. Nesikūprinkite, keldami nešulį, jį nešdami ar ką nors dirbdami.
 
 
• Ne lenkitės, bet pritūpkite! Tai ypač svarbu, dirbant virtuvėje ar namų ruošos darbus: netgi jei reikia tik truputį pašluoti ar ką nors pakelti nuo grindų — ne lenkitės, o pritūpkite.
 
 
• Jei sunkų nešulį galite padalyti į keletą mažesnių dalių — taip ir padarykite! Jei Jūs 60 kg nugabensite ne iškart, bet suvaikščiosite tris kartus — Jūsų nugara ir sąnariai Jums tikrai bus "dėkingi". Sveriate per daug? Žinokite, kad 2 — 3 nereikalingi kilogramai sąnarius veikia taip, kaip 5 ar 10 kg krūvis. Ribokite kalorijų kiekį.
 
 
• Sekite, kad Jūsų nuotaika neatsilieptų raumenų funkcijai: jei apėmė melancholija — stenkitės nenuleisti pečių; jei jaučiate baimę — neįtempkite kaklo ir nugaros raumenų.
 
 
• Sportuokite, bet atsargiai — tokios vienpusiškos sporto šakos, kaip futbolas, didina raumenų disbalansą. Daug geriau tinka plaukimas, turizmas pėsčiomis, dviračių sportas. Joga tinka, tik turint idealų ar bent jau normos ribų neviršijantį kūno svorį. Na, o jei svoris per didelis, puikiai tiks gimnastika, atliekama vandenyje — vandens išstūmimo jėga sumažina sąnariams tenkantį krūvį.
 
 
• Itin didelį dėmesį kreipkite į netgi nežymius vaikų laikysenos trūkumus. Ant nugaros nešiojamos ir šiuo metu vėl madingos kuprinės daug tinkamesnės nei viena ranka nešami krepšiai. Žinokite, kad bręstant įgyti laikysenos defektai vėliau gydomi labai sunkiai.
Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!