SIMPTOMAI
- Veido, kaklo, alkūnių, pakinklių, ausų odos paraudimas, pleiskanojimas ar šlapiavimas.
- Pagrindinis neurodermito simptomas — įkyrus niežulys; ligonis neiškenčia nesikasęs labai sausos pažeistų vietų odos.
Sukėlėjai
Neurodermitas — paveldima liga, tačiau tai tik vienas iš dešimties atvejų; pagrindinis sukėlėjas — alergijos ir konfliktiški tarpusavio santykiai. Alergijų maisto produktams ir neurodermito priklausomybė dažnai pervertinama. Tad taikomos dietos, ypač vaikams, dėl nepilnavertės mitybos dažnai sukelia kitų negalavimų.
Dermatologinės priežastys
Neurodermitu sergančio asmens oda — labai sausa. Daugelis ligonių (sergant vaikui — jo tėvai) šį sausumą stengiasi pašalinti, tepdami odą riebiais tepalais, dažnai prausdamiesi ar maudydamiesi. Deja, tai duoda tik priešingą rezultatą: riebūs tepalai užkemša prakaito liaukų angeles, dėl to negali išsiskirti prakaitas; jis skverbiasi atgal į odą, sukeldamas stiprius niežulio priepuolius; dažnas prausimasis vandeniu ir muilu sunaikina odos rūgštinį apsauginį sluoksnį, kuris neurodermitikų ir šiaip jau silpnas.
Psichologinės priežastys
Neurodermitas pasireiškia visose amžiaus grupėse. Vyrai serga taip pat, kaip ir moterys. Ši liga paliečia netgi kudikius, ir tada jos pasekmės — tikrai tragiškos. Šia liga sergantys vaikai neturi to "mielo kūdikio" statuso, kurį dėl savo švelnios it persikas odelės įgyja kiti jų bendraamžiai — švelni kūdikio oda tarsi kviečia jį glostyti ir glamonėti. Ir jei motina, nepaisydama ligos, vis dėlto bando užmegzti su vaiku "kūnišką kontaktą", dažnai patiria nesėkmę: sirgdamas kūdikis prisilietimą išmoko sieti su skausmu. Stebint suaugusius neurodermitikus, nustatyta, kad jų liga periodiškai paūmėja. Šių paūmėjimų priežastis — dažniausiai bendravimo problemos: išsiskyrimo bei per didelio artumo baimė. Tipiškas neurodermitikas blaškosi tarp dviejų priešingybių: jis stipriai ilgisi žmogiškojo artumo, bet kartu ir tiesiog paniškai bijo pasirodyti nuogas, prisiliesti prie kito asmens ar būti paliestas.
Seniai išbandyta priemonė
Saugumas ir šiluma
Neurodermitu sergančiam vaikui reikia saugumo ir gerų santykių šeimoje — tada jis pagis daug greičiau. Jam itin svarbu žinoti, kad jis, nepaisant dėl ligos pakitusios išvaizdos, yra mylimas. Tėvams būtina ir toliau neatsisakyti pastangų, bandant užmegzti kūniškąjį kontaktą su savo vaiku — tik be prievartos ir įkyrumo.
Levandos ir arbatmedžio aliejus
Levandos ir arbatmedžio aliejus gelbsti nuo niežulio. Užlašinkite 1 — 2 lašus bet kurio šių eterinių aliejų tiesiai ant pažeistos odos. Galite naudoti ir tokį kompresą: šaltu vandeniu sudrėkinę audinio gabalėlį, užlašinkite ant jo 3 — 5 lašus eterinio aliejaus ir dėkite ant pažeistos vietos.
Oenothera aliejus
Nuolatinis šio aliejaus vartojimas ne tik slopina neurodermito paūmėjimus, bet kai kada jį visiškai išgydo. Sio aliejaus galite įsigyti bet kurioje vaistinėje. Atidžiai perskaitykite instrukciją!
Spalvų terapija
Kai kurios spalvos stipriai veikia mūsų pasąmonę, atkreipia dėmesį ir ramina. Tad mes silpniau jaučiame niežulį. Didžiausią teigiamą poveikį turi mėlyną spalva. Dėvėkite kuklių mėlynų atspalvių drabužius, jūsų lovos skalbiniai taip pat galėtų būti dangaus žydrumo.
Jei kompiuteriu apdorojate tekstus, atsisakykite ryškaus geltonio ar žalumos; geriausias yra šviesiai mėlynas šriftas tamsiame fone.
Homeopatinės priemonės
Norint jas teisingai parinkti, reikia tiksliai nustatyti ligos simptomus.
Antimonium crudum D6 padeda, kai niežulys stiprus. Jį dar padidina lovos šiluma, saulės šviesa, tam tikras maistas, alkoholis ir prausimasis šaltu vandeniu, o mažina — ramybė ir pasivaikščiojimai. Dozė: po 1 — 2 tabletes 3 kartus per dieną.
Dulcamara D3 padeda, kai ligonio savijauta pablogėja nuo lovos šilumos ir pagerėja nuo šalčio. Dozė: po 1 — 2 tabletes 3 kartus per dieną.
Rhus toxicodendron D3 tinka, kai išberta su pūslelėmis, o negalavimai nuo šalčio sustiprėja. Dozė: po 1 — 2 tabletes 3 kartus per dieną.
Mūsu patarimas — gydykitės kaip karalienė!
Kleopatros vonia
Ši vonia labai skiriasi nuo visų kitų, nes ji ramina odą ir nepažeidžia jos apsauginio rūgščių sluoksnio.
Receptas: sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą alyvų aliejaus, 1/4 1 pieno ir supilkite į +30° C temperatūros vandens vonią. Maudymosi trukmė — 10 min.
SIMPTOMAI
- Jei tik galite, nešiokite savo kūdikį ant rankų, kol jam sueis pusė metų.
- Teisinga odos priežiūra jau pradžioje užkerta kelią neurodermitui: vasarą odą reikia drėkinti. Tam tinka neriebūs drėkinantys kremai. Žiemą odai reikia daugiau riebalų, todėl vartokite riebesnius kremus.
- Sudirgintą ir šlapiuojančią odą geriausiai ramina fiziologinio valgomosios druskos tirpalo pavilgai ir molžemio kompresai su actu (10%). Ir viena, ir kita.
- Jūs gausite vaistinėje. Kuo rečiau prauskitės, jei jūsų oda sausa. Prausimuisi naudokite tik vandenį; maudykitės ne dažniau kaip kartą per savaitę, ne šil-tesniame kaip +30 °C temperatūros vandenyje.
- Teisingai pasirinkite profesiją — neurodermitu sergantys jaunuoliai turi būti itin atidūs. Kirpykloje, kepykloje, automobilių remonto dirbtuvėse ant odos gali patekti įvairios medžiagos, kurių daugelis — alergenai. Darbas su gyvūnais turi ir pliusų, ir minusų: jų plaukai ir parazitai gali skatinti alergijas, tačiau bendraujant su jais išvengiama daugelio psichologinių problemų.
- Dėvėkite tinkamus drabužius. Geriau nesirinkti alergizuojančių gyvūninės kilmės medžiagų (jokios vilnos!). Drabužiai turi būti kuo laisvesni ir leisti prakaitui išgaruoti.