RAUMENŲ ĮTAMPA RAUMENŲ ĮTAMPA

SIMPTOMAI

 

Vienas raumuo ir visa raumenų grupė kieta ir įsitempusi.

 

Tai dažniausiai vargina ryte ar vakare.

 

Sukėlėjai

 

Raumenų įtampą gali sukelti vienpusiškas krūvis, persitempimas ar psichinė įtampa.

 

Biocheminės priežastys

 

Po intensyvaus krūvio raumenims reikia pailsėti. Jei ilsimasi per trumpai, ima trūkti kalio ir ima kauptis medžiagų apykaitos produktas — pieno rūgštis. Beje, ji yra ir po fizinio krūvio atsirandančio raumenų skausmo priežastis.

Šį procesą reguliuoja smegenys: į raumenis siunčiami impulsai priverčia juos įsitempti, tuo pačiu apsaugodami nuo persitempimo.

Raumenis nuvargina ne tik sportininkai. Dirbant sėdimą darbą, daugelis raumenų patiria nemažą krūvį — juos vargina ir ilgalaikė statinė apkrova. Labiausiai kenčia sprando, šlaunų, dilbio ir gilieji nugaros raumenys.

 

Psichologinės priežastys

 

Raumenų įtampą kontroliuoja centrinė nervų sistema. Labai svarbus ir psichologinis krūvis. Dažniausiai pasitaikantis įtampos faktorius — baimė; ji sukelia didelę "bėgimo raumenų" įtampą, t. y. tų, kurie dirba greitai bėgant. Šiems raumenims priskiriami klubų, užpakalinės šlaunų dalies bei blauzdų raumenys.

 

Seniai išbandytos priemonės

 

Homeopatija

Rhus toxicodendron D6 pagerina raumenų kraujotaką ir labai padeda, jei raumenys pertempti po didelio fizinio krūvio.

Dozė: po 1 — 2 tabletes 3 kartus per dieną.

 

Plantival — kompleksinis preparatas, vartojamas, kai raumenų įtampa yra psichologinės kilmės.

Dozė: po 1 žirnelį 4 kartus per dieną.

 

Gydomojo purvo kompresai

Jie malšina skausmą ir gerina raumenų kraujotaką, tačiau juos dėkite tik vakare. Uždėkite gydomojo purvo tiesiog ant skaudančios vietos ir pridenkite audinio atraiža ar rankšluosčiu. Paruoštų gydomojo purvo kompresų įsigysite vaistinėje.

Kompreso laikymo trukmė — ne trumpiau kaip 1 valanda, nors efektas — šiluma, skausmo bei įtampos sumažėjimas — jaučiama jau po keleto minučių.

Nuėmę kompresą, bent 30 min. pagulėkite šiltoje lovoje.

 

Nauja ir švelnu

 

Aromaterapija

Kvapai stipriai veikia pasąmoninius raumenų įtampos reguliavimo mechanizmus. Jei įtampą sukelia baimė ir stresas — labai tiks levanda, neroli, smilkalai ir juozažolė. Kambaryje, kuriame daugiausia praleidžiate laiko, laikykite specialią aromatinę lemputę su vienu šių aliejų.

Jei raumenys labai įtempti, aromatinį aliejų galima naudoti masažui; toks masažas labai tiks ryte, prieš einant į darbą. Šių eterinių aliejų kvapas malonus; jis tikrai neerzins Jūsų bendradarbių.

 

PROFILAKTIKA

 

Psichologija: nesistenkite užgniaužti savo baimės! Norėdami ją nuslėpti, išstumiate į pasąmonę, o iš ten ji siunčia signalus mūsų raumenims. Būkite atviri patys sau, neslėpkite savo baimių ir silpnybių bent jau nuo savęs.

 

Darbo saugos taisyklė: nesėdėkite kaip prirakinti visą dieną ant kėdės! Kas valandą darykite 5 min. pertraukėlę, pajudėkite ir atsipalaiduokite — užteks, jei tik nueisite į tualetą ar iki kavos automato. Kuo daugiau judėkite ir per pusryčių ar pietų pertrauka.

 

Sporto medicina: sportuokite, bet jauskite saiką! Ne-sitreniruokite, jei dėl vakarykščio persitempimo dar skauda raumenis. Per treniruotes venkite krūvio, kuris vienpusiškai veiktų kokią nors raumenų grupę; taip pat venkite tą pačią raumenų grupę treniruoti iš eilės kelias dienas.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!