SIMPTOMAI
• Raumenys sutrumpėję, patinę ir skausmingi.
• Atliekant nestiprius judesius, simptomai silpnėja, raumenys atsipalaiduoja.
• Anksti ryte skausmas ir nejudrumas pasireiškia stipriausiai (rytinis sustingimas).
Sukėlėjai
Šį negalavimą gali sukelti ir hipodinamija, ir vienpusiški jėgos pratimai, pvz., nesaikingas kultūrizmas.
Fizinės priežastys
Nuolatos treniruojama turi būti ne tik dirbančioji (konraktili) raumens dalis, bet ir grąžinantįjį į pradinę būseną. Į tai, deja, neatsižvelgiama, ne tik dirbant įprastinį darbą, bet ir užsiimant daugeliu sporto šakų.
Raumenys dažniausiai ima stingti pernelyg intensyviai kultūrizmu užsiiminėjantiems sportininkams, kurių kūnas treniruojamas jėgos pratimais — tai netgi matyti iš jų laikysenos: sulenktas žastas, nejudrūs pečiai ir it kojūkai įtemptos kojos.
Psichologinės priežastys
Įrodyta, kad raumenų būklė per nervines skaidulas daro įtaką ir mūsų psichikai. Chroniškas raumenų sustingimas neretai sukelia ir dvasinį sąstingį, baimės ir dvejonių būseną. Taigi raumenų sustingimą būtina laiku gydyti — priešingu atveju jis gali tapti kitų negalavimų priežastimi.
Seniai išbandytos priemonės
Homeopatinės priemonės
Rhus toxicodendron D6 malšina skausmus, kurie mažiau jaučiami judant, o stipriau — liečiant raumenį.
Dozė: po 2 tabletes 3 kartus per dieną.
Calendumed Salbe DHU padeda, kai raumuo tarsi pasunkėja ar yra paralyžiuojamas. Trinti šiuo preparatu galima keletą kartų per dieną. Masažuojant prieš treniruotę, apšilimas būna efektyvesnis.
Visapusiška ir švelnu
Arbatmedžio aliejus
Tai veiksminga priemonė nuo raumenų sąstingio. Jos poveikis dvejopas:
• masažuojant odą, šis aliejus gerai įsiskverbia ir į gilesnius raumenų sluoksnius, kur ir malšina skausmą;
• jo aromatas raminančiai veikia raumenų reguliavimo centrus, esančius mūsų smegenyse, išplečia kraujagysles; raumenys atpalaiduojami. Tai sudaro puikias sąlygas vėliau atlikti gimnastiką.
Kaip atliekamas toks masažas? 1 valgomasis šaukštas alyvų aliejaus sumaišomas su 9 lašais arbatmedžio aliejaus ir šiuo mišiniu masažuojamas skaudamas raumuo (5 — 10 min.). Po to galima pabandyti raumenis įtempti —jų nevirpinant ir netrūkčiojant. Taip įtempę ranką ar koją palaikykite 20 sek. Tada vėl masažuokite — po to jau galima atlikti gimnastiką. Šį masažą ir gimnastikos derinuką kartokite 3 kartus per dieną.
PROFILAKTIKA
• Sportuokite ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę — gerai treniruotas raumuo turi daugiau kraujagyslių ir yra palankesnis. Tik nepamirškite, kad prieš kiekvieną treniruotę būtina bent 20 min. atlikti apšilimo bei tempimo pratimus.
• Po itin didelio krūvio rekomenduojamas vadinamasis Cool-dovvn, padedantis pašalinti raumenų nuovargį sukeliančią pieno rūgštį ir atpalaiduoti susiaurėjusias kraujagysles. Neretai užtenka ir 10 min. tempimo programos.
• Labai efektinga sporto šaka — jėgos pratimai su svarmenimis ir prietaisais: treniruojamos ne tik sutraukiančiosios (kontraktilias) raumens dalys, bet vystomos ir atpalaiduojančiosios. Palankiausias treniravimosi režimas toks: 60 min. — su svarmenimis ir prietaisais, po to 30 min. gimnastikos, per kurią tai pat galima įterpti pavienių jėgos pratimų.