Sloga Sloga

 

Sloga – rimta lyga

 

Atvėsus orams bėdos dėl varvančios nosies užpuola ir suaugusiuosius, ir mažuosius. Daugelis suaugusiųjų rimtesnių negalavimų dėl to nepatiria, tačiau vaiky, ypač kūdikių, sloga - rimta liga. Ji sukelia ne tik nemalonių pojūčių, bet gali išsivystyti sunki liga.

 

Kur dažniausiai pasigaunama bakterijų?

 

Sloga - viena kvėpavimo takų ligų. Tai oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, sukeliama virusų ir bakterijų. Vaikas suserga, kai įkvepia oro, kuriame yra ligos sukėlėjų, arba jų patenka į nosį, kai ji liečiama nešvariomis rankutėmis. Kaip gali užsikrėsti kūdikis? Kūdikio nosies gleivinėje gausu paviršinių kraujagyslių, kurios greitai paburksta ir išskiria daugiau sekreto. Sudirginti gležną mažylių nosies gleivinę labai lengva - tam pakanka tabako dūmų, dulkių, o ką jau kalbėti apie bakterijas ir virusus. Sloga kūdikis gali susirgti peršalęs, netinkamai rengiamas ar maudomas. Užkrėsti gali namiškiai, kurie nesilaiko asmens higienos taisyklių. Pavyzdžiui, čiaudi, bet ima mažylį ant rankų, nusišnypštę nosį nenusiplauna rankų ir pan. Mažieji labai dažnai užsikrečia nuo vyresnių brolių ir seserų. Vyresni vaikai sloga užsikrečia darželyje ar mokykloje. Sloga vaikai lengvai suserga, jei iš šiltos patalpos išeina į šaltą lauką. Taigi nereikia persistengti šildytuvais šildant kambarių, kad vaiko, išsiruošusiu į lauką, nepaveiktų stipri temperatūrų kaita. Skersvėjis taip pat gali paskatinti slogos atsiradimą.

 

Varvanti nosytė - ne tik sunku kvėpuoti

 

Užsikrėtus sloga po vienos dviejų dienų mažylis ima jausti nosies kutenimą, sausumą. Vėliau išsausėja gerklytė ir ryjant mažyliui skauda. Vaikutis ima čiaudėti, paburksta nosies gleivinė, ima tekėti bespalvės išskyros, sutrinka ir pasunkėja kvėpavimas. Vaikas gali karščiuoti (bet temperatūra ne visada pakyla), kosėti, jam gali parausti akys, padidėti limfmazgiai. Mažylis tampa irzlus, mieguistas, tačiau miegoti sunku, nes dėl užsikišusios nosytės tenka kvėpuoti pro burną. Dėl to sunku ir žįsti - negalėdamas kvėpuoti pro nosį, mažylis mėgina įkvėpti pro burną ir lieka alkanas, todėl gali atsisakyti krūties ar buteliuko. Sloga vadinama rimta liga ne tik dėl nemalonių pojūčių susirgus, bet dėl to, kad ji gali komplikuotis į sunkias ligas. Užsitęsus slogai ir jos negydant, vyresniems vaikams gali prasidėti sinusitas, trachėjos, bronchų ar plaučių uždegimas. Vaikams iki metų amžiaus dažnai išsivysto ausų uždegimas. Patiems mažiausiems sloga taip pat gali komplikuotis į plaučių uždegimą.

 

Kaip gydoma mažųjų sloga?

 

Slogą reikia pradėti gydyti pasirodžius pirmiesiems ligos simptomams. Naujagimio slogos gydymas. Svarbiausia du tris kartus per dieną praplauti vaikučiui nosytę. Įlašinkite jūros vandens, pavyzdžiui, "Steri-mar", "Humer", kelias minutes palaukite ir specialiu siurbtuku išsiurbkite išskyras. Guminių kriaušyčių geriau nenaudoti, nes jos gleivių gerai neišsiurbia - tik pažeidžia jautrią panosės odelę. Aliejinių lašų naujagimiams lašinti negalima. Tačiau tinka lašiukai "Vibrocil", gerinantys kvėpavimą per nosį ir sumažinantys išskyrų iš nosies kiekį. Kad naujagimis būtų ramesnis, galima vartoti iš natūralių medžiagų pagamintas žvakutes "Viburcol". Kartais mamos įlašina savo pieno, tačiau nereikėtų jo padauginti. Užtenka poros lašelių, nes per daug prilašinus pienas pridžiūva ir nosytė dar labiau užsikiša. Naujagimiui pradėjus sloguoti, būtinai pasitarkite su gydytoju, nes gali reikėti stipresnio gydymo - lašiukų, sutraukiančių nosies gleivinę. Mažyliui susirgus, labai svarbu nenutraukti maitinimo krūtimi. Nors vaikučiui ir sunku žįsti, bet su motinos pienu jis gauna kovojančių su virusu antikūnų. Sloguojantį kūdikį žindykite priglaudusi prie krūtinės vertikaliai arba sėdėdama, kad galva ir krūtinė būtų kiek įmanoma aukščiau. Taip sekretas lengviau nuteka į nosiaryklę. Jeigu naujagimis pienelį geria iš buteliuko, jį taip pat maitinkite ant rankų. Paprastai kūdikiams pagalvėlės nereikia, tačiau sloguojančiam ją vis dėlto padėkite, kad gleivės netekėtų j nosiaryklę.

 

Valkams iki dvejų metų taip pat reikia plauti nosį. Vaikams, kurie dar nemoka išsišnypšti nosytės, svarbus vadinamasis nosies tualetas. Tik nosytę jūros vandeniu reikia praplauti dažniau - tris keturis kartus per dieną. Atliekant šią procedūrą, mažylis turėtų sėdėti arba būti pusiau sėdimoje padėtyje, kad jūros vanduo nenutekėtų į ryklę. Kai vaikas guli, skysčio patenka į gerklę, todėl ligoniukas gali pradėti kosėti ar čiaudėti. Įpurškus jūros vandens, siurbtuku reikia išsiurbti išskyras. Galima įlašinti lašiukų "Vibrocil", "Euphorbium composi-tum". Stipriai sloguojant vertėtų įlašinti gleivinę sutraukiančių vaistų, tačiau dozė turi būti tokia, kokią nurodė gydytojas. Jeigu vien lašai nepadeda, kartu galima duoti ir geriamųjų vaistų nuo slogos "Actifed", kurie tinka vaikams nuo pusės metų, ypač linkusiems sirgti ausų uždegimu, mat šis vaistas mažina komplikacijų riziką. Ar reikia geriamųjų vaistų, gali nuspręsti tik gydytojas. Migdyti mažylį guldykite taip, kad galvytė būtų šiek tiek pakelta - vaikas neužsikosės, jam bus lengviau kvėpuoti.

 

Vyresniems valkams svarbu taisyklingai išsišnypšti nosytę. Vaikams, kurie jau moka išsišnypšti nosį, gleivių išsiurbti nereikia. Tačiau išpūstą nosytę praplaukite jūros vandeniu. Taisyklingai nosytę pūsti reikia užspaudus vieną šnervę ir šiek tiek prasižiojus šnypšti kitą. Vyresniems nei dvejų metų vaikams tinka ir sutraukiamieji lašiukai, pavyzdžiui, "Olynth", "Tyzine".

 

Svogūnų, česnakų ištraukos pakenks

 

Yra mamų, kurios slogai gydyti vartoja išspaustas svogūnų ar česnakų sultis. Tačiau vaikams į nosytę negalima lašinti nei svogūnų, nei česnakų ar alijošių tinktūrų, ištraukų, nes tai labai stipriai dirginanti medžiaga. Todėl šios naminės priemonės ne tik nepadeda, bet gali net pakenkti - nudeginti nosies gleivinę. Norint įveikti slogą, iš naminių priemonių galima vartoti eukalipto tepalą. Juo reikia patepti ligoniuko krūtinę. Padeda ant lovelės pakabintas česnakų ryšulėlis.

 

Naujagimiu sloga - ne visada liga

 

Netikra sloga. Tėvai dažnai sunerimsta, kai poros savaičių ar mėnesio kūdikėlis pradeda sunkiai kvėpuoti, šnopuoti. Tačiau tai normalu, nes naujagimio nosies landos yra labai siauros, jos greitai užsikemša, nors išsiskiria ir nedaug gleivių. Dėl to mažylis šnopuoja, kvėpuodamas leidžia švilpiančius garsus. Nors tai ne sloga, o natūralus procesas, kuris augant vaikučiui išnyksta, vis tiek negalima į tai nekreipti dėmesio. Kad kūdikiui būtų lengviau kvėpuoti, kiekvieną rytą reikia išvalyti nosytę. Kaip suaugę žmonės kas rytą išsipučia nosį, taip ir mažajam žmogučiui reikia ją išvalyti - įlašinus keletą lašų jūros vandens, specialiu siurbtuku išsiurbti išskyras.

 

Naujagimių slogos požymiai. Sloga pasireiškia tada, kai mažylis pradeda kosėti. Taip nutinka todėl, kad naujagimis dažniausiai guli, o išskyros nuteka per užpakalinę ryklės sienelę. Kitas požymis - pakilusi temperatūra, trečias tikros slogos simptomas - paburkusi nosies gleivinė. Dėl to naujagimis žįsdamas krūtį arba buteliuką labai susinervina ir meta žinduką ar krūtį. Jaudintis, kad vaikutis susirgo sloga, nereikėtų tuomet, jei iš nosytės nebėga išskyros, o šnopavimas sumažėja ją išvalius.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!