Temperatūros matavimas Temperatūros matavimas

Karščiavimo nauda

 

Daugumą mamų mano, kad temperatūra pavojinga, ir stengiasi ją sumažinti, net jeigu ji nėra aukšta. Karščiavimas nėra liga, o tik vienas organizmo kovos su infekcija būdų. Karščiavimas vargina, bet kartu padeda pasveikti. Mat pakilus temperatūrai mobilizuojamos gynybinės organizmo jėgos, paralyžiuojančios virusų gyvybingumą ir padedančios įveikti ligos sukėlėjus. Kol temperatūra yra iki 38 °C, organizme gaminasi interferonas, saugantis nuo virusų. Be to, nedidelė temperatūra skatina medžiagų apykaitą ir gerina kraujotaką, slopina virusų bei bakterijų augimą ir dauginimąsi. Jei temperatūra aukštesnė (39-40 °C), netenkama apsauginės funkcijos, ji tampa stresą sukeliančiu veiksniu, trukdančiu daugelio organų veiklai. Kai temperatūra šokteli iki 40-41 °C, ligoniuką gali ištikti šilumos smūgis, kamuoti traukuliai. Kai kūno tem peratūra iki 42 °C, kreši baltymai, trinka organų veikla, paralyžiuojamas kvėpavimo centras.

 

Aukštesnė temperatūra - ne tik dėl ligos


Paprastai žemiausia kūno temperatūra  būna anksti  rytą,  o aukščiausia apie 16-18 vai. Skirtumas nebūna didelis, jis išryškėja vaikui ilsintis ar žaidžiant. Pavyzdžiui, sveiko mažylio temperatūra gali būti 37 °C, o pabėgiojus - jau 37,8 °C. Vyresnių vaikų temperatūra mažiau priklauso nuo to, ką jie veikia. Norint tiksliai sužinoti, ar temperatūra pakilo dėl ligos, matuoti reikėtų valandą ramiai mažyliui pailsėjus. Šiek tiek aukštesnė temperatūra kartais laikosi nervingiems vaikams, taip pat tiems mažiesiems, kurių šilumos išskyrimas sutrikęs dėl padidėjusio odos kraujagyslių tonuso.  Sergant aukščiausia temperatūra būna apie šeštą valandą vakaro, o ligai traukiantis ji gali būti žemesnė už normalią.

 

Temperatūros matavimo žingsniai

 

Mažieji nėra patenkinti, kai jiems matuojame temperatūrą. O ją matuoti reikėtų ryte ir vakare. Dieną matuokite tik tada, jeigu vaikas staiga pasijuto blogiau. Paruošiamieji darbai. Ketindamos matuoti temperatūrą, nuraminkite vaiką, nes jeigu jis verks, termometro stulpelis tikrai pakils aukščiau. Jei matuojame įkišusios termometrą į burną, prieš tai neduokite gerti nei vėsių, nei šiltų gėrimų. Jei matuojate įkišę į burnytę, termometrą reikia sterilizuoti, jeigu į pažastį - nusausinti servetėle, kad ši nebūtų suprakaitavusi, o jeigu į išeinamąją angą, termometro galiuką patepti aliejuku ar vazelinu.

Tiesioji žarna. Kūdikiams iki šešių mėnesių temperatūrą patogiausia matuoti būtent taip. Išskyrus atvejus, kai mažasis ligoniukas viduriuoja. Paguldykite mažylį ant kelių pilvuku žemyn, kojytės gali karoti 90 laipsnių kampu. Viena ranka praskėskite sėdmenis, kita įkiškite termometrą apie 2 cm. Skaitmeninis termometras garsu parodo, kad temperatūra pamatuota. Jei matuojate gyvsidabrio termometru, jį reikėtų laikyti apie dvi minutes. Termometrą įkišus į tiesiąją žarną gauti duomenys tiksliausiai parodo kūno temperatūrą. Kadangi dažniausiai įprasta matuoti pažastyje, nepamirškite gydytojo perspėti, kad matavote kitaip arba iš termometro rodmenų atimkite pusę laipsnio.

Pažastis. Taip temperatūrą matuokite didesniam vaikui arba kūdikiui, kai jis viduriuoja. Įkiškite termometrą j pažasties duobutę, nuleiskite mažylio ranką ir prispaudusi alkūnę prie šono palaikykite. Jei matuojate gyvsidabrio termometru, palaikykite ne mažiau nei aštuonias minutes.

Kirkšnis. Pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais temperatūrą galima matuoti kirkšnyje. Mažylio koja per klubo sąnarį sulenkiama taip, kad termometro galas atsidurtų odos raukšlėje.

Burna. Į burną termometrą galima kišti vyresniems vaikams. Arba įsitikinkite, kad vaikas galės išlaikyti termometrą po liežuviu suspaudęs lūpas ir supras liepimą nekąsti.

 

Tiksliausią temperatūra

 

Į tiesiąją žarną įkišto termometro rodmenys yra tiksliausi, nes rodo kūno vidaus temperatūrą, bet pamatuota burnoje laikoma standartine. Tiesiojoje žarnoje matuotos temperatūros rodmenys paprastai būna puse laipsnio aukštesni už matuojamą pažastyje, burnoje - 0,3-0,4 laipsnio aukštesni nei pažastyje.

 

Apie termometrus

 

Stikliniai termometrai, užpildyti gyvsidabriu ar dažytu alkoholiu. Jų duomenys tikslūs, bet trūkumas - gali sudužti, o gyvsidabrio garai nuodingi. Dar labai svarbu, kad prieš matuojant temperatūrą stulpelio rodmenys būtų ne didesni nei 35 °C. Elektroniniai termometrai. Jie šviesa ar garso signalu praneša, kad temperatūra pamatuota. Labai tikslūs, kai kūno temperatūra aukštesnė nei 37 "C. Skaitmeniniai turi lankstų galiuką, tai labai svarbu ir patogu matuojant pačių mažiausių žmogučių temperatūrą. Dar labai svarbu prieš matuojant temperatūrą patikrinti, ar nenusėdę elementai.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!