SIMPTOMAI
• Skausmas prasideda pakaušyje ir išplinta visame galvos paviršiuje.
• Ligoniui atrodo, kad ant galvos užmautas per ankštas šalmas, ar kad kaukolė suspausta veržtuvu.
• Naktį skausmas sumažėja; priešingai nei sergant migrena, patiriant fizinį krūvį (pvz., lipant laiptais) skausmas nestiprėja.
Sukėlėjai
Veržiantį galvos skausmą dažniausiai sukelia psichologinės problemos ar pernelyg įtempti sprando raumenys.
Fizinės priežastys
Vaikams veržiantį galvos skausmą neretai sukelia netaisyklinga sėdėsena. Dažniausia klaida: stalas, palyginti su kėde, yra per aukštas, sėdima netaisyklingai, pernelyg įtempiami pečių raumenys.
Psichologinės priežastys
Veržiantis galvos skausmas dažniausiai kyla tuomet, kai tenka siekti kokio nors rezultato ar kritiškose socialinėse situacijose. Daugelis ligonių tvirtina, kad galvą ima skaudėti, kai užsitęsia kebli situacija. Keblias konfliktines situacijas smegenys traktuoja kaip naštą ar pavojų ir imasi atsako — į kaklo bei sprando raumenis bei kraujagysles siunčia impulsus, sukeliančius jų įtampą. Ši reakcija atsirado dar pirmykščio žmogaus laikais: gresiant pavojui, buvo tikslinga įtraukti galvą ir lengvai pažeidžiamą kūno dalį — kaklą — apsaugoti įtemptų raumenų šarvu. Šiuolaikiniam žmogui šis mechanizmas nereikalingas. Netgi atvirkščiai — ilgalaikė raumenų bei kraujagyslių įtampa trukdo kraujotakai, be to, tuomet išsiskiria medžiagų apykaitos produktai, dirginantys kaukolę dengiančioje galvos odoje esančias nervų skaidulas (skausmo receptorius).
Seniai išbandytos priemonės
Akupresūra
Tai vienas geriausių .būdų veržiančiam galvos skausmui įveikti. Geriausia, jei ji atliekama ne tik priepuoliui kilus, bet nuolatos — 3 — 5 kartus per dieną.
Tai Yang. "Saulės taškas" yra per pusantro piršto plotį nuo antakio išorinio galo — tik truputį žemiau. Ieškodami šio taško, pasinaudokite veidrodžiu; jei užčiuopėte įdubi-mą — suradote. Piršto galu 1 min. masažuokite šį tašką — iš pradžių mažiau skaudančioje, po to — labiau skaudančioje galvos pusėje. Masažas turi būti raminantis — pagal laikrodžio rodyklę, iš vidaus — išorėn.
Pian Tou Dian: šis taškas yra viduriniame bevardžio piršto sąnaryje, mažojo pirštelio pusėje. 1 min. jį stipriai pamasažuokite piršto galiuku; iš pradžių toje kūno pusėje, kurią galvos pusę mažiau skauda, vėliau — toje kūno pusėje, kur galvos skausmas stipresnis.
Sidabrinio gluosnio nuoviras
Sidabrinis gluosnis — liaudies medicinos aspirinas; jame yra cheminių junginių, artimų acetilinei salicilo rūgščiai.
Receptas: 1 arbatinį šaukštelį sidabrinio gluosnio žievės užpilti 1/4 1 vandens, pakaitinti iki virimo (bet ne virti!), nuimti nuo ugnies, leisti 5 min. pritraukti, nukošti.
Spalvų terapija
Spalvos turi įtakos mūsų psichikai, jos silpnina skausmą ir skatina organizmą patį įveikti negalavimus. Didžiausią poveikį, kai skauda galvą, turi violetinė ir mėlyna spalvos. Dėvėkite šių spalvų drabužius. Jei užklupo galvos skausmo priepuolis, užmerkite akis ir įsivaizduokite mėlyną spalvą, pamažu kylančią iš už horizonto aukštyn ir vis besiplečiančią; galiausiai šis mėlynas debesis apgaubs Jus nuo galvos iki kojų; įsivaizduokite, kad jis atpalaiduoja kiekvieną įsitempusį Jūsų raumenėlį ir "ištraukia" iš galvos skausmą.
Analgetikai
Klasikiniai medikamentai veržiančiam galvos skausmui slopinti — acetilinė salicilo rūgštis (ASS) ir Ibuprofen. Kas Jums geriau tinka, sužinosite tik išbandę. Pigiausi ASS preparatai: Acesal, Aspirin, ASS-ratiopharm, Togai ASS 400. Pigiausi Ibuprofen preparatai: Aktren, Optalidon.
Aromaterapija
Kvapai daro poveikį mūsų pasąmonei ir padeda atsipalaiduoti. Jei skauda galvą, eterinis pipirmėtės aliejus — geriausia priemonė. Įlašinkite šio kvapaus aliejaus į specialią aromatinę lemputę ir laikykite ją savo kambaryje. Trupučiu šio aliejaus galite {trinti smilkinius.
Atsipalaidavimas