• PERŠALIMAS

    SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

    skaityti
  • KIRMĖLĖS

    SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

    skaityti
  • KARŠČIAVIMAS

    SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

    skaityti
  • Aortos angos susiaurėjimas Aortos angos susiaurėjimas Lygos ir sindromai →   Pagrindinis →  

    Ligos apibūdinimas

    Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

    Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

    Ligos simptomai ir požymiai

    Ligos diagnostika

    Ligos gydymas


    Aortos angos susiaurėjimas


    Ligos apibūdinimas

    Aortos angos susiaurėjimas (stenozė) – tai širdies yda, kuomet susiaurėjusi aortos anga trukdo kraujui tekėti iš kairiojo skilvelio į aortą.


    Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

    Širdis skirstoma į kairiąją ir dešiniąją puses. Dėl dešiniosios pusės darbo, kraujas teka pro plaučius, kur į jį patenka deguonis. Dėl kairiosios - deguonimi įsotintas kraujas išstumiamas į aortą ir išnešiojamas po visą organizmą. Kiekviena iš širdies pusių turi atskirą prieširdį ir skilvelį. Aortos anga yra tarp kairiojo skilvelio ir aortos. Joje esantis vožtuvas neleidžia kraujui iš aortos grįžti atgal. Dažniausiai pažeidžiami asmenys Dažniausiai aortos angos stenozė išsivysto vyresnio amžiaus žmonėms.


    Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

    Ši yda gali būti: 1. Įgimta (dėl mažesnio aortos vožtuvo burių skaičiaus – dviburio ar net vienburio vožtuvo); 2. Įgyta (dėl senatvinių pokyčių ar persirgto reumato).


    Ligos simptomai ir požymiai

    Jei stenozė nedidelė, yda ilgą laiką nepasireiškia. Ligai progresuojant atsiranda: - dusulys fizinio krūvio metu, vėliau ir ramybėje. Būdingi naktiniai priepuoliai – ligonis staiga pabunda jausdamas oro trūkumą, baimę, veidas būna išbalęs, suprakaitavęs, girdimas dažnas garsus kvėpavimas, lydimas sauso kosulio. Dusulys išnyksta atsisėdus, išgėrus vaistų; - skausmas už krūtinkaulio, trunkantis valandomis, ne visada praeinantis nuo nitroglicerino; - galvos svaigimas ir alpimai, dažniausiai fizinio krūvio metu. Ligonis išbąla, sulėtėja širdies ritmas ir kvėpavimas, sumažėja arterinis kraujospūdis; - „širdies plakimas“, „permušimai“, bendras silpnumas, nuovargis.


    Ligos diagnostika

    - echokardioskopija; - elektrokardiografija (EKG); - rentgenografija.


    Ligos gydymas

    1. Nemedikamentinis: a. fizinio krūvio vengimas; b. druskos ir skysčių ribojimas. 2. Medikamentinis: a. širdį veikiantys glikozidai (gerinantys širdies darbą); b. beta adrenoblokatoriai (mažina deguonies poreikį, apsaugo nuo ritmo sutrikimų). 3. Chirurginis: a. aortos vožtuvo rekonstrukcija (komisurotomija, t.y. susidariusių sąaugų perpjovimas); b. vožtuvo protezavimas (vožtuvo pakeitimas dirbtiniu arba biologiniu); c. perkutaninė balioninė valvuloplastika (angos praplėtimas balionėliu, įvestu į širdį kateterio pagalba). Taikoma kaip alternatyva, kai negalimas operacinis gydymas.

    Sveikatos katalogas
    Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
    Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!