Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Cezario pjūvis
Ligos apibūdinimas
Cezario pjūvis (lot. Sectio caesarea, nuo caesum – pjauti) – tai operacija, kurios metu vaisius ištraukiamas pro pilvo ir gimdos sienos pjūvį.
Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Cezario pjūvio operacijos metu prapjaunama pilvo siena, pilvaplėvė ir gimda. Kaip ir kiekviena operacija, taip ir ši, gali turėti komplikacijų. Dažniausios iš jų – kraujavimas, gimdos gleivinės uždegimas, žaizdos infekcija, šlapimo takų ar žarnyno pažeidimas.
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Šios operacijos sudaro apie 15% visų gimdymų. Tretinio lygio ligoninėse (kur teikiama aukščiausios kvalifikacijos pagalba) – iki 25%. Lyginant su natūraliu gimdymu, su šia operacija susijęs gimdyvių mirtingumas yra 5-7 kartus didesnis.
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Cezario pjūvio operacija atliekama dėl pavojaus motinai arba vaisiui. Pagrindinės operavimo priežastys yra: - prieš tai buvusi cezario pjūvio operacija, kita gimdos operacija ar plyšimas; - siauras dubuo; - gimdymo takų patologija (augliai, makšties randai); - placentos pirmeiga, priešlaikinis atsidalijimas; - silpna, gydymui nepasiduodanti gimdymo veikla; - virkštelės iškritimas; - netaisyklinga vaisiaus padėtis; - daugiavaisis nėštumas (trys ir daugiau vaisių); - patologinės vaisiaus būklės (deguonies stoka, augimo sulėtėjimas, kt.); - sunkios motinos ligos, dėl kurių jai negalima stangintis; - ŽIV infekcija. Operacija neatliekama sergant uždegiminėmis, pūlingomis ligomis, esant žuvusiam, apsigimusiam vaisiui.
Ligos simptomai ir požymiai
Ar reikia daryti cezario pjūvio operaciją, sprendžia akušeris-ginekologas, kruopščiai ištyręs nėščią moterį: - moteris apklausiama (išsiaiškinamos buvusių nėštumų ir gimdymų baigtys, patirtos operacijos, ginekologinės ir kitos ligos); - apžiūrima (atkreipiamas dėmesys į ūgį, kūno sudėjimą, pilvo formą); - išmatuojamas dubuo (nustatoma, ar yra disproporcija tarp vaisiaus ir gimdymo takų); - atliekamas vidinis akušerinis tyrimas; - įvertinama vaisiaus būklė.
Ligos gydymas
Paprastai atliekamas skersinis lanko pavidalo pilvo odos pjūvis virš gaktos. Pasiekus gimdą, jos siena perpjaunama ir iškeliamas naujagimis. Perspaudžiama ir perkerpama virkštelė, pašalinama placenta. Žaizda pasluoksniui susiūnama. Infekcijos profilaktikai naudojami antibiotikai.
Ligos prevencija
Kad nesusidarytų siauras dubuo, vaikystėje svarbu tinkama mityba, kūno kultūra, tinkama apranga, rachito profilaktika (vitaminas D). vengti nėštumo nutraukimų, lyties organų uždegimų Visos gimdos operacijos turi būti atliekamos tik esant griežtiems parodymams, kad išvengti randų, gimdos sienos silpnumo susidarymo.
Ligos esmė
1. Atliekamas pagal griežtas indikacijas. 2. Prapjaunama pilvo siena, gimda. 3. Iškeliamas naujagimis. 4. Perspaudžiama ir perkerpama virkštelė, pašalinama placenta. 5. Žaizda pasluoksniui susiūnama.