Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Cholesteatoma
Ligos apibūdinimas
Cholesteatoma – tai lėtai besivystanti nepiktybinė liga, vidurinėje ausyje prasidedantis plokščiojo epitelio (tokio epitelio vidurinėje ausyje neturi būti, jis dengia mūsų odą) augimas, spaudžiantis aplinkines struktūras (pirmiausiai klausos kaulelius, vėliau gali išplisti į nervus, galvos smegenis).
Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Klausos organas sudarytas iš trijų dalių – išorinės ausies (išorinė ausies landa pasibaigianti ausies būgneliu), vidurinės ausies, vidinės ausies. Pažeidimas prasideda vidurinėje ausyje, pažeidžia klausos kaulelius, tačiau vėliau gali išplisti į greta esančius nervus, galvos smegenis. Cholesteatoma spausdama, gali sutrikdyti jų funkciją, be to spausdama kaulą sutirpdo jį ir gali „prasigraužti“ į išorę.
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Šios ligos dažnis nėra žinomas, tačiau klinikose, kur operuojami klausos organai, per metus jų būna ~ 50, ir tai yra gana dažna vaikų ir suaugusių klausos netekimo priežastis. Šiais laikais, dėl ankstyvo ligos nustatymo ir gydymo, mirtingumo nuo šios ligos nėra.
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Kodėl plokščiasis epitelis pradeda augti vidurinėje ausyje, nėra visiškai aišku. Tačiau žinoma, jog ši liga gali būti įgimta (dar kūdikiui negimus ausyje vystymosi metu lieka epitelinio audinio, iš kurio jau užaugus vystosi cholesteatoma) ir įgyta (dėl būgnelio išvirtimo į vidurinę ausį ar dėl traumos patekus plokščiajam epiteliui į vidurinę ausį).
Ligos simptomai ir požymiai
Dažniausias simptomas yra neskausminga otorėja (audinių skysčių tekėjimas iš ausies), klausos praradimas, jei pažeidžiamas labirintas (žiūrėti labirintitas) prasideda galvos svaigimas. Cholesteatoma neturi kraujotakos, todėl dažnai prasideda jos infekcija labai sunkiai gydoma ar neišgydoma antibiotikais (nesant kraujagyslių, antibiotikai papračiausiai nepatenka į infekcijos židinį). Retai cholesteatoma gali pasireikšti kaip nervų sistemos infekcija (pvz. meningitas).
Ligos diagnostika
Audiometriniu tyrimu nustatomas kondukcinis klausos sutrikimas (ne dėl klausos nervo pažeidimo). Apžiūrint ausies būgnelį galima pastebėti prakiurimą, prasišviečiantį balkšvą darinį. Radiologiniai tyrimai – kompiuterinė tomograma, magnetinio rezonanso tyrimas nustato darinį vidurinėje ausyje, aplinkinių audinių pažeidimą.
Ligos gydymas
Gydymas tik operacinis (pašalinama cholesteatoma), jokie vaistai neišgydo. Klausos praradimo rizika operacijos metu daug mažesnė, nei neoperuojant. Cholesteatoma atsinaujina labai retai. Esmė • Darinio atsiradimas vidurinėje ausyje • Klausos sutrikimas • Sunkiai gydomas vidurinės ausies uždegimas