Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Dispepsija
Ligos apibūdinimas
Dispepsija – tai dar vadinama virškinimo veiklos sutrikimu. Pasireiškia neaiškaus pobūdžio maudimas viršutinėje pilvo dalyje, susijęs su pilnumo jausmu, riaugėjimu, pilvo pūtimu, pykinimu, rėmens graužimu.
Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Pažeidžiama virškinimo sistema. Dažniausiai pažeidžiami asmenys Tai labai dažnas reiškinys, kone kiekvienas esame susidūrę su dispepsija. Nėra skirtumų tarp rasės, lyties, amžiaus.
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Simtomai kyla dėl skrandžio ir plonosios žarnos funkcijų sutrikimu, tačiau tiksli priežastis nėra žinoma. Atlikus visus įmanomus tyrimus, nerandama jokių pažeidimo požymių, nėra opos, nėra uždegiminių pokyčių, nėra padidėjusio skrandžio rūgštingumo. Todėl esama tam tikrų teorijų, kurios, manoma, yra susijusios su dispepsijos atsiradimu. Tai skrandžio ir žarnų raumenų sutrikusi veikla. Dispepsija besiskundžiančių kai kurių žmonių skrandyje randama bakterijos kurios susijusios su opos atsiradimu. Nerimas, stresas susiję su dispepsijos dažnumu. Kai kurie medikamentai, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, antibiotikai, aspirinas gali sukelti dispepsiją. Dažniau susiję veiksniai yra persivalgymas, per greitas valgymas, riebaus, aštraus maisto vartojimas, alkoholio gausus vartojimas, rūkymas, uždegiminės virškinimo sistemos ligos.
Ligos simptomai ir požymiai
Pagrindiniai simptomai yra neaiškaus pobūdžio maudimas viršutinėje pilvo dalyje, susijęs su pilnumo jausmu, riaugėjimu, pilvo pūtimu, pykinimu, rėmens graužimu.
Ligos diagnostika
Dauguma tyrimų padeda tik atmesti ar nėra kokios skrandžio ar plonosios žarnos patologijos. Laboratoriniai tyrimai: kraujo tyrimas (ar nėra uždegiminių rodiklių, anemijos). Instrumentiniai tyrimai: ultragarsinis tyrimas (paprastai nenurodantis patologijos). Rentgenokontrastinis tyrimas su bario sulfato košele (be pakitimų). Svarbiausias tyrimas yra fibrogastroduodenoskopija (lankstus vamzdelis yra kišamas į stemplę, skrandį, plonasias žarnas, juo apžiūrima gleivinė, paimama biopsija, nustatoma ar nėra H. Pylori infekcijos). Paprastai tyrimai būna normalūs tik randama minėta bakterija.
Ligos gydymas
Pagyti galima išsiaiškinus sukeliančius veiksnius, sukontroliavus mitybą. Patartina nenaudoti kramtomosios gumos, nerūkyti, mažinti kavos ir alkoholio vartojimą, mažiau vartoti riebaus, aštraus maisto. Saikingai vartoti priešuždegiminius vaistus. Jei nustatoma H. Pylori infekcija, ji išgydoma. Jei nepavyksta dispepsijos koreguoti keičiant gyvenimo būdą, naudojami rūgštingumą mažinantys vaistai, tačiau jie gali būti ir neveiksmingi. Gali būti vartojami ir kiti vaistai, kaip metaklopramidas, dromperidonas. Jie padeda pagreitinti skrandžio išsituštinimą, sumažina pūtimo, pilnumo jausmą. Vaistai negali būti vartojami ilgai dėl pašalinio poveikio, tik esant simptomams. Išgijimas priklauso nuo daugelio faktorių, gyvensenos koregavimo ir vaistai čia nevaidina pagrindinio vaidmens. Dispepsija nėra skrandžio vėžio ar kitų rimtų ligų pranašas. Prevencija Saikingas ir reguliarus valgymas, vengiant riebaus, aštraus maisto. Saikingas vaistų, alkoholio vartojimas.
Ligos esmė
Pilnumo jausmas Riaugėjimas Pilvo pūtimas Pykinimas Rėmens graužimu