Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ikinavikinės odos ligos
Ligos apibūdinimas
Ikinavikinės odos ligos – tai odos ligos ir būklės, kurioms esant, padidėja naviko išsivystymo tikimybė.
Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Navikai gali vystytis iš perteklinių randų ar išplonėjusių odos vietų. Sutrikus epidermio ir dermos ląstelių veiklai ir dalijimuisi, jos tampa žymiai jautresnės įvairiems kancerogenams, tame tarpe saulės spinduliams. Navikų atsiradimui ne mažiau svarbūs kiti veiksniai – paveldimumas, bet koks (cheminis, fizinis) dirginimas, vitaminų stoka, bendra sveikatos būklė, žalingi įpročiai.
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Dažniausiai pažeidžiami brandaus ir vyresnio amžiaus asmenys, ypač piknaudžiavę ultravioletiniais spinduliais.
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Oda išplonėja dėl amžinių pokyčių, ir piknaudžiaujant ultravioletiniais spinduliais . Per daug intensyvų randinio audinio susidarymą lemia įvairūs veiksniai: - individualios organizmo savybės; - mitybos, kraujotakos, krešėjimo sutrikimas; - vietinis tempimas ir dirginimas; - kai kurios ligos (cukrinis diabetas, antinksčių žievės hormonų perteklius).
Ligos simptomai ir požymiai
Hipertrofinis randas – perteklinis jungiamojo audinio vešėjimas žaizdos ar opos ribose. Susidaręs randas būna raudonas, gali niežtėti. Per kelias savaites jis stabilizuojasi, subręsta ir toliau nebeplinta, galiausiai pradeda blykšti. Keloidas – tamsiai raudonas perteklinis randas, išplintantis už žaizdos ribų. Spartesnis ląstelių dauginimasis ir audinio vešėjimas tęsiasi ilgai. Senatvinės odos atrofijos atveju oda būna plona, sausa, niežtinti, pakinta jos spalva. Aktininės keratozės, pigmentacijos sutrikimai. Gydymas . Randų ir keloidų gydymui dažniausiai naudojamos sintetinių kortikosteroidų injekcijos į pažeidimo vietą. Chirurginis ar kitoks šalinimas nerekomenduotinas, nes randėjimo procesas skatinamas dar labiau. Vienintelė išeitis – keloido išpjovimas neperžengiant jo ribos, po to – pakartotinos kortikosteroidų injekcijos į žaizdą (negalima leisti per dažnai, per daug ar į sveiką odą, nes vystosi odos atrofija, patamsėja spalva). Retesniais atvejais išpjovimas derinamas su vietiniu spinduliniu gydymu. Ryškiai senatvinei odos atrofijai reikia pastoviai naudoti emolientus. .
Ligos prevencija
Norint išvengti ikinavikinių odos ligų išsivystymo, svarbi odos priežiūra, lėtinių odos ligų gydymas, dirgiklių pašalinimas, hormoninės pusiausvyros reguliacija, tinkamas gretutinių ligų gydymas.
Ligos esmė
1. Perteklinis randas ar odos išplonėjimas. 2. Sausumas, niežėjimas. 3. Spalvos pokyčiai. 4. Didesnė navikinių odos ligų atsiradimo tikimybė.