Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus
Inkstų navikai
Ligos apibūdinimas
Inkstų navikai – tai iš inkstą sudarančių audinių ląstelių pakitęs augimas ar dauginimasis, kuris neturi inkstui būdingos struktūros. Inkstų navikai gali būti gėrybiniai ir piktybiniai. Nepiktybiniai navikai: angiomiolipoma, adenoma, lejomioma. Piktybiniai navikai arba inkstų vėžys: adenokarcinoma .
Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Inkstai yra pupelės formos organas pilvo ertmėje, išsidėstę prie pat jos užpakalinės sienos, apatinių šonkaulių lygyje. Jie apsupti inkstų kapsule. Tai svarbiausias šalinimo organas, dėka jo organizmas pašalina kenksmingas medžiagas su šlapimu. Inksto vidinę sandarą sudaro glomerulai filtruojantys kraują, pereinantys į inkstų kanalėlius kur suformuojamas šlapimas. Jis patenka į inksto geldelę iš jos į šlapimtakį, šlapimo pūslę ir pro šlaplę pašalinamas laukan.
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Per metus suserga 4 iš 10000. Nepiktybiniai inksto navikai sudaro 10 %, iš piktybinių 90% sudaro adenokarcinoma (inkstų kanalėlių karcinoma). Inksto vėžių daugėja, jie yra 6 mirtingumo tarp vėžių priežastis. Net atrastas genas, kuris gali sąlygoti inkstų vėžio paveldėjimą. Vyrai serga 2 kartus dažniau nei moterys, dažniausiai susergama 40 – 60 m amžiaus, dažniau serga baltosios rasės atstovai. Turi reikšmės testosteronas, nes po menopauzės (moterims) ir andropauzės (vyrams) dažnumas išsilygina. Patikimų duomenų nėra.
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Inkstų vėžį sukelia genetinės, hormoninės priežastys, toksinis ilgalaikis inksto ląstelių pažeidimas. Rūkymas padvigubina inkstų naviko atsiradimą, jis sukelia 30% visų vėžių. Antsvoris yra inkstų vėžio rizikos veiksnys, ypač moterims. Manoma, jog vėžio išsivystymą nulemia testosterono pagausėjimas. Toksinės medžiagos susijusios su inkstų navikais – ląstelių pažeidimas sergant hipertenzija ir jos gydymas vaistais, estrogenų terapija, naftos produktai, sunkieji metalai, tirpikliai, asbestas, alyva. Rizikos veiksniai: analgetikų vartojimas ( fenacetino grupės pvz. analgino), įgyta cistinė inkstų liga susijusi su inkstų nepakankamumu, inkstų dializė, tuberozinė sklerozė, inkstų transplantacija (dėl imuniteto slopinimo vėžio rizika padidėja 80 kartų), von Hippel-Landauu liga.
Ligos simptomai ir požymiai
kraujas šlapime. Iš anamnezės galima spręsti apie kraujo šlapime atsiradimą: jei kraujuoja iš inkstų- šlapime krešuliai atrodo kaip sliekai, nes kraujas sukreša šlapimtakiuose. Be to ligonis jaučia skausmus- inkstų dieglys (kolika). Būtina ligonio paklausti ar jam neskaudėjo šono; kraujuojant iš šlapimo pūslės krešuliai yra be formos. Skausmas - vėlyvas požymis, pasireiškia kai navikas perauga, griūva, užspaudžia kraujagysles, nervus. Čiuopiamas tumoras. Svarbiausia ši triada: apetito stoka, svorio kritimas, anemija . Subfebrilus karščiavimas- dėl intoksikacijos (tumoras gali griūti, supūliuoti). Auglys labai greit auga, o kraujagyslės nespėja augti, todėl naviko centre susidaro nekrozė. Arterinė hipertenzija. Eritremija- kai kada augliai produkuoja eritropoetiną, kuris dalyvauja kraujodaroje. varikocelė- sėklidės venų išsiplėtimas. Kartais būdingas simptomas kairio inksto augliui.. Moterims taip pat gali vystytis varikozė, kuri matoma lytinių lūpų srityje. Neretai pirmieji inkstų vėžio požymiai būna dėl metastazių. Ligoniai dažnai kreipiasi į pulmonologus dėl kraujo atkosėjimo. Atsiranda jauniems žmonėms radikulitas dėl metastazių kauluose; gelta dėl metastazių kepenyse; metastazės į galvos smegenis- hemiplegija, paraplegija.
Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus
Kraujo tyrimas- ankstyvoje eritrocitų nusėdimo greitis, anemija arba eritremija. Šlapimo tyrimas – kraujas šlapime. Ultragarsinis tyrimas- echoskopija. Galima pamatyti nuo 0,5 cm- 1 cm dydžio auglį. Radioizotopiniai tyrimai- parodo blogesnę inkstų funkciją. Rentgenologiniai tyrimai: a) apžvalginė rentgenograma- galima pamatyti naviką, jei vyras nestambus ir auglys deformuoja inksto paviršių; b) intraveninė arba ekskretorinė urografija su kontrastu- po 7, 12 ar 30 min. daromos nuotraukos. Duoda informaciją apie geldeles. c) retrogradinė pielografija- per cistoskopą į šlapimtakį įkišamas kateteris ir suleidžiamas kontrastas. Daroma nuotrauka- gerai matoma inkstų kolektorinė sistema; d) inkstų angiografija- į aortą įvedamas vamzdelis ir suleidžiamas kontrastas. Aneurizmatinės kraujagyslės yra vėžio požymis. Kraujagyslė gali būti visai užkimšta.
Ligos gydymas
Vėžys yra skirstomas į keturias ligos stadijas pagal sunkumą. Pagydyti galima iki ketvirtos stadijos, ketvirtos stadijos vėžiu sergantys 3 metus išgyvena tik 11%. Gydymas apima chemoterapiją, radioterapiją, hormonų terapiją, imunoterapiją, chirurginį tyrimą ir jų kombinacijas. Chemoterapija yra gydymas antivėžiniais preparatais (fluoruracilas, fluksuridinas, p - imoglobulinas), šie vaistai turi šalutinį poveikį – pykinimą, vėmimą, plaukų nuslinkimą, apetito sumažėjimą, atsparumo infekcijoms sumažėjimą, anemiją. Šie simptomai praeina nustojus gydydyti. Radioterapija tai auglio švitinimas rentgeno spinduliais, kaip šalutinį poveikį jis gali sukelti odos uždegimą, atrofiją, šlapimo susilaikymą, skausmus. Imunoterapija terapija – interleukinai, tumoro nekrozės faktoriaus inhibitoriai, kinazės inhibitoriai (sunitinib, sorafenib, lenalidomide, interferonas alfa). Chirurgiškai nepiktybiniai augliai pašalinami paliekant inkstą, vėžio atveju pašalinamas inkstas su ar be aplinkiniais limfmazgiais. Esant išplitusiam vėžiui taikomos paliatyvios operacijos (palaikomi atviri šlapimo takai, arba išvedama nefrostoma (vamzdelis tiesiai iš inkstų į išorę)). Prognozė priklauso nuo stadijos 1 – 2 stadijos vėžiu sergantys išgyvena 5 metus 70%, 3 - 40%, 4 - <10%. Nepiktybiniai auglių prognozė gera.
Ligos esmė
Šono skausmas. Šlapimo susilaikymas. Kraujas šlapime. Svorio kritimas. Silpnumas. Arterinė hipertenzija.