• PERŠALIMAS

    SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

    skaityti
  • KIRMĖLĖS

    SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

    skaityti
  • KARŠČIAVIMAS

    SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

    skaityti
  • Mažojo dubens uždegimas Mažojo dubens uždegimas Lygos ir sindromai →   Pagrindinis →  

    Mažojo dubens uždegimas (MDU) gali būti besimptomis. Dažniausiai MDU serga 15–25 metų moterys. Daugiau negu 10 proc. moterų, pirmą sykį persirgusių MDU, dėl kiaušintakių patologijos negali pastoti, apie 50 proc. moterų, MDU persirgusių 3 kartus, tampa nevaisingos. Negimdinio nėštumo grėsmė padidėja 10 kartų.

     

    Ūminis mažojo dubens uždegimas

    Iš pacienčių, kurioms ši liga pasireiškia kliniškai, ŪMDU diagnozė po laparoskopijos patvirtinama tik 70 proc. Neretai MDU išsivysto moterims, sirgusioms lytiškai plintančia liga. 20 proc. atvejų priežastis lieka neišsiaiškinta. Dažniausi sukėlėjai: chlamidijos (50 proc.), gonokokai.

     

    Anamnezė:

    • karščiavimas (> 38° C), bendras silpnumas;

    • ūminis dubens srities skausmas ir giluminė dispareunija;

    • dizurija;

    • nenormalus kraujavimas iš makšties – polimenorėja, kraujavimas tarp mėnesinių, kraujavimas po lytinio akto;

    • pūlingos išskyros iš makšties;

     

    Objektyvus tyrimas:

    • karščiavimas;

    • išskyros iš makšties;

    • padidėjęs gimdos kaklelio jautrumas;

    • padidėjęs gimdos priklausinių jautrumas.

     

    Kiti tyrimai, patvirtinantys ŪMDU diagnozę

     

    Tepinėlis – ištyrus tepinėlius iš makšties ir gimdos kaklelio, nustatomas sukėlėjas, jo jautrumas antibiotikams, be to, patikrinama, ar nėra chlamidiozės.

     

    Kraujo – bendrasis kraujo tyrimas (ŪMDU patvirtina leukocitozė), ENG ir CRB tyrimai (rodikliai ligos atveju būna padidėję).

     

    Gydymas. Siųsti į stacionarą, jei pacientės būklė labai sunki arba negalima atmesti negimdinio nėštumo ar ūminės chirurginės patologinės būklės.

    Visais kitais atvejais:

    • Pacientė privalo gerai pailsėti ir susilaikyti nuo lytinių santykių, jei reikia, skiriama skausmą malšinančių vaistų.

    • Gydoma ofloksacino 400 mg 2 k. per parą ir metronidazolio 400 mg 2 k. per parą 14 dienų. Jei ligos simptomai sunkūs, būtina pašalinti gimdos spiralę, jei ji yra įdėta. Jei pacientė lytiškai santykiavo per 7 dienas iki spiralę pašalinant, taikytina kitokia ir skubioji kontracepcija.

    • Jei pacientės būklė nepagerėja praėjus dviem paroms nuo gydymo pradžios arba atsakas į gydymą yra lėtas, kad būtų atmestas abscesas, reikia atlikti laparoskopiją.

     

    Lėtinis mažojo dubens uždegimas

     

    Lėtinis mažojo dubens uždegimas prasideda, kai netinkamai gydomas ŪMDU. Dažniausi simptomai: dubens srities skausmas, dismenorėja, dispareunija, menoragija (nebūtinai).

     

    Objektyvus tyrimas padeda nustatyti apatinės pilvo dalies ir/ar dubens organų, gimdos kaklelio jautrumą, gimdos priklausinių darinius.

     

    Gydymas. Turi būti ištirta, ar nėra chlamidiozės ir gonorėjos. Jei lėtinio dubens srities skausmo priežastis neaiški, įtariama ginekologinė patologija. Jei ligos diagnozė patvirtinta, taikomas ilgalaikis gydymas antibiotikais ar chirurginis gydymas.

     

    Atsakymai į dažniausius klausimus apie mažojo dubens uždegimą

     

    Kas yra MDU?

    MDU – ūminis klinikinis sindromas, kurį sukelia mikroorganizmai, kylantys iš makšties ir/arba gimdos kaklelio į gimdą, kiaušintakius, mažojo dubens pilvaplėvę ir gretimus organus.

     

    Kas sukelia MDU?

    Ligą sukelia bakterijos, kurios iš makšties ar gimdos kaklelio patenka į gimdą. Sukėlėjas dažniausiai perduodamas lytinio akto metu. Dažniausi sukėlėjai yra chlamidijos ir gonokokai, bet ne visada ligos požymiai pasireiškia iš karto po lytinių santykių su užsikrėtusiu asmeniu. Nuo užsikrėtimo iki klinikos pasireiškimo gali praeiti savaitės ar mėnesiai.

     

    Kas serga MDU?

    Dažniausiai serga 15–25 metų moterys. Kasmet MDU suserga 1 iš 50 lytiškai aktyvių moterų. Rizika susirgti didesnė, jeigu turima daug lytinių partnerių ar jie dažnai keičiami, per paskutines 3 savaites įdėta gimdos spiralė, anksčiau atlikta chirurginė lyties organų procedūra, pvz., gimdos gleivinės išgrandymas, nėštumo nutraukimas.

     

    Kokie MDU simptomai?

    Dažniausiai pacientės skundžiasi dubens srities ir/ar pilvo apatinės dalies skausmu, skausmu lytinio akto metu, patologinėmis išskyromis ir/ar kraujavimu iš makšties (polimenorėja, kraujavimas po lytinio akto ar tarp mėnesinių), karščiavimu, nugaros skausmu. Kai kada liga būna besimptomė, tačiau komplikacijų pavojus lieka. Diagnozė patvirtinama pasėlių iš makšties ir gimdos kaklelio tyrimais.

     

    Kokios MDU komplikacijos?

    Nors ankstyvas dviejų savaičių trukmės gydymas antibiotikais apsaugo nuo komplikacijų, daugelis moterų, ypač jei liga buvo besimptomė ar pasireiškė lengvai, lieka negydytos. Tokiais atvejais galimi įvairūs padariniai: lėtinis skausmas, nevaisingumas, negimdinis nėštumas, priešlaikinis gimdymas, negyvagimio gimimas, Reiterio sindromas (artritas ir akių uždegimas). Jei MDU serganti moteris pastoja, turi būti patikrinta, ar nėštumas gimdinis.

     

    Ar reikia gydyti lytinį partnerį?

    Taip. Turi būti ištirtas ir gydomas paskutinis lytinis partneris, net jeigu diagnostiniai tyrimai neigiami. Asmenys, su kuriais pacientė lytiškai santykiavo per paskutinius 6 mėnesius, taip pat tirtini dėl infekcijos.

     

    Kaip galima išvengti MDU?

    1 iš 5 moterų, sirgusių MDU, per tolesnius dvejus metus serga infekcinėmis ligomis. Rizika tiesiogiai proporcinga lytinių partnerių skaičiui. Efektyviausia apsaugos nuo infekcijos po MDU priemonė – prezervatyvai.

     

    Iš knygos "Moterų ligos"

    Sveikatos katalogas
    Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
    Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!