Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Mėnesinių ciklo sutrikimai
Ligos apibūdinimas
Mėnesinių ciklo sutrikimams priskiriama: - Amenorėja (mėnesinių nebuvimas). 1. Pirminė (kai sulaukus 16m. nėra mėnesinių, nors antriniai lytiniai požymiai ir vystosi, arba sulaukus 14m. nėra nei mėnesinių, nei lytinio brendimo požymių). 2. Antrinė (kai prieš tai buvusios mėnesinės nepasikartoja pusę metų ir ilgiau). - Oligomenorėja (labai trumpos mėnesinės). - Hipomenorėja (labai negausios mėnesinės). - Opsomenorėja (retos mėnesinės). - Dismenorėja (skausmingos mėnesinės). - Menoragija (ilgos, gausios mėnesinės). - Priešmenstruacinis sindromas (žr. „Priešmenstruacinis sindromas“). - Kraujavimas tarp mėnesinių ar po menopauzės.
Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Mėnesinių ciklas sutrinka, kai yra pažeista kuri nors iš jo reguliacijoje dalyvaujančių grandžių (pagumburis, hipofizė, kiaušidės, gimda). Dėl to moteriai gali būti sunku ar net neįmanoma pastoti. Gausios mėnesinės gali sukelti mažakraujystę.
Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys
Problemos, susijusios su mėnesinių ciklo sutrikimais, gali varginti bet kokio amžiaus moteris (nuo paauglystės iki pomenopauzinio amžiaus).
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
- Amenorėja atsiranda dėl smegenų struktūrų (pagumburio, hipofizės), kiaušidžių ar gimdos patologijos, psichologinių priežasčių, staigaus svorio pasikeitimo. - Oligomenorėja, hipomenorėja ir opsomenorėja būna dėl moteriškų lytinių hormonų (estrogenų) stokos, sąaugų, randų gimdoje, silpno gimdos gleivinės išsivystymo, stresų, gretutinių ligų, pokyčių hipofizėje. - Dismenorėja gali būti dėl vidinės sekrecijos liaukų, nervų, imuninės sistemos pakitimų, netaisyklingos gimdos padėties, kiaušidžių cistų, mažojo dubens venų varikozės ir kt. - Menoragiją sukelia per gausus gimdos gleivinės išvešėjimas, pakitus lytinių hormonų pusiausvyrai, gimdos gleivinės vėžys, kraujo ligos, sutrikdančios kraujo krešėjimą. - Kraujavimas ne mėnesinių metu ar klimakteriniu periodu gali kilti dėl traumos, svetimkūnio (tame tarpe ir kontraceptinės spiralės), gimdos kaklelio ar gleivinės polipo, vėžio, uždegimo, gimdos miomos ir kitų priežasčių.
Ligos simptomai ir požymiai
Gydytojas konkretų mėnesinių ciklo sutrikimą diagnozuoja išklausęs pacientės skundų, sužinojęs mėnesinių pobūdį, gretutines ligas, vartojamus vaistus, ištyręs ginekologiškai ir atlikęs konkrečiai situacijai papildomus tyrimus: - lytinių ir kitų hormonų kiekio nustatymas kraujyje; - tyrimai dėl lytiškai plintančių ligų ar lytinių organų infekcijos; - pilvo organų echoskopija; - genetiniai tyrimai (norint patvirtinti paveldimą ligą ar apsigimimą); - gimdos gleivinės, kiaušidžių biopsija (audinio paėmimas mikroskopiniam ištyrimui); - laparoskopija, histeroskopija (pilvo ar gimdos ertmės apžiūra per specialų optinį vamzdelį); - esant reikalui specialistų konsultacijos.
Ligos gydymas
Ligos gydymas priklauso nuo ją sukėlusios priežasties. - Amenorėjos atveju gali būti taikoma lytinių hormonų terapija, psichoterapija, mitybos ir dienos režimo korekcija. - Dismenorėja gydoma nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais, rečiau spazmolitikais, geriamomis kontraceptinėmis tabletėmis, gestagenais, antidepresantais. Gali padėti akupunktūros, vitaminoterapija. - Kraujavimai tarp mėnesinių sustabdomi skiriant gydymą hormonais. Jei tai vyksta po menopauzės, išgrandoma ir mikroskopu ištiriama gimdos gleivinė. - Įvairių sutrikimų atveju, esant reikalui, taikomas ir chirurginis gydymas: gimdos miomų, sąaugų pašalinimas ir kt.
Ligos prevencija
Mėnesinių ciklo sutrikimų gali padėti išvengti reguliari mityba, gydymas nuo gretutinių ligų, svorio normalizavimas, stresinių situacijų vengimas.
Ligos esmė
1. Mėnesinių nebuvimas. 2. Skausmingos mėnesinės. 3. Ilgos, gausios mėnesinės. 4. Retos, trumpos ar negausios mėnesinės. 5. Kraujavimas tarp mėnesinių, po menopauzės.