Apibūdinimas Tai dažniausiai lytiniu keliu plintanti infekinė liga, kurią sukelia bakterija Treponema pallidum. Negydoma liga gali sukelti sunkias komplikacijas ir mirtį. Anksti diagnozavus, liga gana lengvai išgydoma.
Pažeidžiamas organas organas ar kūno dalis Sifilis paprastai pažeidžia genitalijas, odą ir gleivines. Ligai progresuojant , gali būti pakenkiami ir kiti organai, tarp jų ir širdis bei centrinė nervų sistema. Liga buvo vadinama didžiuoju imitatoriumi, nes klinikinis ligos pasireiškimas gali priminti nemažai kitų ligų.
Dažniausiai pažeidžiami asmenys Dažniausiai sifiliu serga jauni suaugę asmenys. Sifilio dažnis sutampa su didžiausio seksualinio aktyvumo periodu. Daugiausia naujų sifilio atvejų diagnozuojama 15-40 metų asmenims. Dažnėja sifilio atvejų tarp homoseksualių vyrų.
Priežastys ir rizikos veiksniai Sifilį sukeliančios bakterijos į organizmą patenka per gleivines ir odos pažeidimus. Inkubacinis periodas (laikas iki simptomų pasireiškimo pradžios) trunka apie 3 savaites. Praėjus inkubaciniam periodui treponemų patekimo vietoje susidaro išopėjimas (šankeris). Tai pirminis sifilis. Išopėjimai dažniausiai susidaro išoriniuose lytiniuose organuose, makštyje, apie išangę ar tiesiojoje žarnoje. Šankeris gali atsirasti ir ant lūpų, burnoje. Po 3-12 savaičių šankeris sugyja randeliu. Antrinio sifilio pasireiškimas gali būti labai įvairus. Dažniausiai stebimas visame kūne išplitęs bėrimas. Trečia sifilio stadija – vėlyvas sifilis - šiais laikais sutinkamas labai retai. Tretinis sifilis gali pažeisti širdies ir kraujagyslių sitemą bei centrinę nervų sistemą. Pacientas yra užkrečiamas pirminio ir antrinio sifilio metu. Dažniausias užsikrėtimo būdas – vaginaliniai, analiniai, oraliniai lytiniai santykiai, jų metu kontaktuojama su išopėjimu. Užsikrečiama ir tiesiogiai kontaktuojant su šankeriu, bėrimais (pavyzdžiui bučiuojantis). Serganti motina gali perduoti infekciją vaisiui. Kadangi treponemos labai jautrios aplinkos poveikiui, jų perdavimui reikalingas itin glaudus kontaktas. Naudojantis tuo pačiu tualetu, vonia, baseinu, drabužiais ar indais sifiliu neužsikrečiama. Rizikos veiksniai: - Rizikingi (nesaugūs) lytiniai santykiai, poligamija padidina lytiškia plintančių ligų riziką; - homoseksualūs santykiai tarp vyrų beapsaugos priemonių; - amžius nuo 15 iki 25, nors užsikrėsti gali bet kuris asmuo per nesaugius lytinius santykius.
Simptomai ir požymiai Sifilis paprastai progresuoja per tris stadijas. Kartais neįmanoma aiškiai išskirti šių stadijų. - Pirmoji stadija (pirminsi sifilis). Pasireiškia praėjus inkubaciniam periodui, bakterijų patekimo vietoje. Toje vietoje ( dažniausiai genitalijose, tiesiojoje žarnoje, burnoje ar ant lūpų) susiformuoja nedidelė neskausminga, primenanti kraterį, opelė (šankeris). Ji yra labai užkrečiama. Dažnaiusiai būna vienas išopėjimas, tačiau galimi ir dauginiai šankeriai. Taip pat padidėja kirkšnies limfmazgiai. Šankeris sugyja ir be gydymo, tačiau liga lieka ir pasireiškia antriniu ar tretiniu sifiliu; - antra stadija (antrinis sifilis). Pasireiškia praėjus 2- 10 savaičių po šankerio atsiradimo. Būdingi simptomai yra: o bėrimas raudonos ar rusvai raudonos spalvos dėmelės visame kūne, įskaitant ir padus bei delnus; o karščiavimas; o nuovargis, neaisškiso kilmės diskomfortas; o sąnarių, raumenų maudimas; o galvos skausmas; o sumažėjęs apetitas; o gerklės perštėjimas; o padidėję limfamzgiai. Šie simptomai gali pranykti per keletą savaičių ar iki metų laiko kartotis. - latentinė stadija. Ši stadija vadinama slaptąja sifilio stadija, nes paprastai nepasireiškia jokie simptomai. Latentinė fazė gali eiti po antrosios sifilio stadijos. Simptomai gali daugiau nebepasireikšti arba liga pereina į trečiąją stadiją. Ankstyvoje latentinėje stadijoje žmogus yra užkrečiamas; - trečioji sifilio stadija (vėlyvasis sifilis) gali pasireikšti jei sifilis negydomas. Bakterijos gali nulemti sunkų vidaus organų pakenkimą ir mirtį. Kai kurie tretinio sifilio simptomai: o neurologiniai sutrikimai. Tretinio sifilio metu pasireikšti insultas, meningitas ( smegenų dangalų uždegimas), sutrikti koordinacija, atsirasti paralyžiai, jutimo sutrikimai, kurtumas, regos problemos, asmenybės pokyčiai, silpnaprotystė; o širdies ir kraujagyslių sistemos pakenkimas. Atsiranda aortos aneurizmos, pakenkiami širdies vožtuvai ir kt.
Gydymas Pirminio, antrinio bei ankstyvo latentinio sifilio metu viena penicilino injekcija ligą išgydo. Pacientams, alergiškiems penicilinui, 2 savaitėms skiriama geriamų antibiotikų (doksiciklino, tetraciklino ar eritromicino). Norėdamas įsitikinti, kad penicilino dozė buvo efektyvi, gydytojas atliks kraujo tyrimus po gydymo. Gydymo metu rekomenduojama vengti lytinių santykių. Pacientai, kuriems diagnozuojamas vėlyvas latentinis sifilis ar tretinis sifilis skiriamos 3 penicilino injekcijos kas savaitę. Nėščiajai, sergančiai sifiliu, privalomai skiriamas penicilinas. Jei sifilis perduodamas vaisiui, bakterijos gali nulemti įgimtų deformacijų atsiradimą ir net mirtį. Jei nėščioji buvo gydoma nuo sifilio, naujagimiui taip pat skiriami antibiotikai. Paskyrus gydymą antibiotikais, po 2-12 vlandų gali pasireikšti vadinamoji Jarišo-Herkheimerio reakcija. Manoma, kad reakciją sukelia masyvi bakterijų žūtis. Pacientai gali skųstis karščiavimu, šaltkrėčiu, pykinimu, maudžiančio pobūdžio skausmais, galvos skausmu. Simptomai praeina per 24 valandas. Simptomams palengvinti rekomenduojama tą dieną daugiau ilsėtis, išgerti skausmą malšinančių priemonių ( acetaminofeno, ibuprofeno), daugiau gerti skysčių.
Profilaktika Sumažinti sifilio ir kitų lytiškia plintančių ligų riziką galima: - lytiškai santykiauti su pastoviu vienu, neinfekuotu partneriu; - jei nežinoma, ar partneris neužsikrėtęs sifiliu, lytinių santykių metu naudoti prezervatyvą; - vengti piktnaudžiauti alkoholiu ar narkotikais, nes tai skatina nesaugų seksą.