Tinklainės atšoka
Ligos apibūdinimas
Tinklainė yra plonytis šviesai jautraus nervinio audinio sluoksnis, išklojantis vidinį akies paviršių. Nervinės galūnės šviesos signalą paverčia elektriniais impulsais, kurie regos nervu plinta į galvos smegenis ir ten jau suvokiamas vaizdas. Tinklainės atšoka - tinklainės atsisluoksniavimas nuo vidinio akies obuolio paviršiaus, nuo po ja esančio kraujagyslinio akies dangalo.
Pažeidžiamas organas ar kūno dalis Pažeidžiama akis, tinklainė.
Dažniausiai pažeidžiami asmenys Tinklainės atšoka gali pasitaikyti bet kuriam žmogui. Ji dažnesnė: - trumparegiams - vyresniems nei 50 metu žmonėms - asmenims, turėjusiems ženklią akies traumą - asmenims, kurių artimiems giminaičiams buvo atšokusi tinklainė.
Priežastys ir rizikos veiksniai Tinklainės atšoka gali atsirasti dėl traumos, toli pažengusio cukrinio diabeto ar uždegiminių būklių. Dažniausiai tinklainės atšoką nulemia stiklakūnio pokyčiai. Stiklakūnis – skaidri, gelio konsistencijos struktūra, užpildanti akies obuolio vidų. Su amžiumi stiklakūnis iš dalies suskystėja, susitraukia ir nutolsta nuo tinklainės. Tai būna visiems vyresnio amžiaus žmonėms ir dažniausiai nesukelia rimtų problemų. Susitraukus stiklakūniui gali būti matomi šviesos žybčiojimai užsimerkus ar tamsiame kambaryje. Taip pat palaipsniui gali atsirasti plaukiojančios muselės, dėmelės, siūleliai regos lauke. Paprastai, nors tai ir neramina ar vargina ligonį, pavojaus regėjimo praradimui nėra. Šiuos simptomus sukelia smulkios gelinės struktūros sankupos, plaukiojančios ląstelės, skaidulos stiklakūnyje. Jos meta šešėlį ant tinklainės ir sukelia minėtus simptomus. Visgi jei plaukiojančios dėmelės, muselės ypač su žybčiojimais atsirado staiga, tai gali būti tinklainės įplyšimo požymiai. Taip atsitinka, kai susitraukdamas stiklakūnis tempia tinklainę pakankamai stipriai ir tinklainė įplyšta. Įplyšus tinklainei, stiklakūnio skystis, patenka po tinklaine ir pamažu ima ją atsluoksniuoti. Skystis gali patekti ir pro plyšelius suplonėjusioje dėl amžinių pakitimų tinklainėje ar dėl kitos tinklainės patologijos.
Simptomai ir požymiai Tinklainės atšoka yra beskausmė, bet visuomet sukelia regos simptomus. Dažniauiai: - regos lauke plintantis šešėlis. Kai kurie žmonės jį lygina su prieš akį nusileidžiančia užuolaida; - staiga atsiradę daug plaukiojančių dėmelių; - šviesos žybčiojimai – kibirkščiavimas, žaibavimas prieš akį; - staiga paglogėjusi rega. Tinklainės atšoką diagnozuoja akių ligų gydytojas, remdamasis nusiskundimais bei apžiūrėdamas akių dugną oftalmoskopu. Oftalmoskopas – prietaisas su šviesos šaltiniu ir galingu lęšiu, leidžiančiu detaliai apžiūrėti akį iš vidaus trimačiame vaizde. Kai pakraujuoja į stiklakūnį ir neįmanoma gerai apžiūrėti tinklainės, atliekamas ultragarsinis akies tyrimas, kurio pagalba tiksliai įvertinama tinklainė ir jos defektai.
Gydymas Tinklainės atšoka reikalauja skubaus chirurginio gydymo. Kol tinklainė tik įplyšusi, bet neatsisluoksniavusi, ji gali būti pritvirtinama lazerinės fotokoaguliacijos pagalba. Lazerio spinduliu prideginama apie įplyšimo kraštus. Ten vystosi uždegimas, formuojasi randas ir plyšimas sutvirtinamas. Kitas būdas pritvirtinti įplyšusią tinklainę – kriokoaguliacija. Specialiu zondu per išorinį akies paviršių prišaldomi įplyšę tinklainės kraštai. Cirurginis gydymas neretai derinamas su lazeriniu gydymu ar kriokoaguliacija. Jo tikslas sumažinti susitraukusio stiklakūnio tempimą. Atliekama odenos įspaudimo operacija ar vitrektomija - stiklakūnio pašalinimas. Jos metu į akies obuolį suleidžiama specialių dujų, silikono aliejaus ar kitų specialių skysčių. Išsiplėtusios dujos ar į stiklakūnį suleisti skysčiai prispaudžia atšokusią tinklainę. Per keletą savaičių dujos rezorbuojasi. Pirmosiomis dienomis gali reikti laikyti galvą pakeltą, vengti miegoti ant nugaros, kad burbulas prisipaustų prie tinklainės. Tuo metu negalima skristi lėktuvu, nes sumažėjus slėgiui, dujos gali ženkliai išsiplėsti ir labai padidinti spaudimą akyje.
Profilaktika Jei šeimos nariai buvo gydyti dėl tinklainės atšokos, ar gydytojas nustato silpną vietą tinklainėje, gali būti taikoma profilaktinė fotokoaguliacija lazeriu ar kriokoaguliacija - šalčiu.