1. KAS YRA AKINETON IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Akineton yra anticholinerginis preparatas Parkinsono ligai gydyti.
Indikacijos Parkinsono sindromas, ypač lydimas raumenų rigidiškumo ir tremoro. Ekstrapiramidiniai požymiai (pvz., distonija, akatizija) ir neuroleptikų ar kitų vaistų sukeltas parkinsonizmas.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT AKINETON
Kada negalima vartoti Akineton tablečių? Akineton vartoti draudžiama: jeigu yra padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai; jeigu yra negydoma uždaro kampo glaukoma; jeigu yra žarnų nepraeinamumas; yra didelė gaubtinė žarna (megacolon); yra mechaninės kilmės virškinimo trakto stenozių.
Specialių atsargumo priemonių reikia: Šalutinis vaisto poveikis ypač pasireiškia gydymo pradžioje ir tuomet, kai vaisto dozė yra didinama per greitai. Būtina vengti staiga nutraukti vaisto vartojimą, kadangi tai gali sąlygoti pernelyg ryškią priešpriešinę reguliaciją, išskyrus tuos atvejus, kai pasireiškia gyvybei pavojingos komplikacijos. Vyresnio amžiaus ligoniams, ypač su kraujagyslinės arba degeneracinės kilmės galvos smegenų pažeidimais, dažnai gali pasireikšti padidėjęs jautrumas vaistui, net ir skiriant terapines vaisto dozes.
Su eksperimentiniais gyvūnais atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad centrinio poveikio anticholinerginiai vaistai, tokie kaip Akineton, gali padidinti polinkį į cerebrinius traukulius. Todėl prieš skiriant vaistą predispoziciją turintiems ligoniams, būtina atsižvelgti į šį faktą.
Buvo stebėtas piktnaudžiavimas Akineton. Šis fenomenas gali būti susijęs su retkarčiais stebimais nuotaiką gerinančiais ir laikinai euforizuojančiais vaisto efektais. Būtina reguliariai matuoti akispūdį.
Nėštumas Nėra duomenų, įrodančių, kad Akineton pasižymėtų teratogeninėmis savybėmis. Kadangi nėra pakankamai klinikinės patirties apie Akineton vartojimą nėštumo metu, būtinas atsargumas, ypač skiriant vaistą pirmąją nėštumo trimestrą.
Žindymo laikotarpis Anticholinerginiai preparatai gali slopinti laktaciją. Tačiau duomenų apie šį Akineton poveikį neturima. Akineton išsiskiria į motinos pieną, ir jame gali susidaryti vaisto koncentracijos, prilygstančios motinos kraujo plazmoje susidarančioms vaisto koncentracijoms. Kadangi vaisto metabolizmo pobūdis bei jo apimtis naujagimių organizme nėra žinomi, be to, negalima atmesti tam tikrų farmakotoksikologinių vaisto efektų, vartojant vaistą, maitinimą krūtimi paprastai rekomenduojama nutraukti.
Kokių atsargumo priemonių reikia senyviems pacientams ir vaikams? Pagyvenusius pacientus, ypač turinčius organinės smegenų ligos požymių, taip pat pacientus su polinkiu traukuliams, gydyti Akineton reikia atsargiai.
Patirtis, skiriant Akineton vaikams, yra ribota ir iš esmės remiasi trumpalaikiu vaisto vartojimu gydant vaistų (pvz., neuroleptinių preparatų, metoklopramido ir panašių junginių) sukeltą distoniją.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Akineton, ypač jei jis vartojamas kartu su kitais centrinę nervų sistemą veikiančiais, taip pat cholinoblokuojančiais vaistais ar alkoholiu, dėl sukeliamų centrinių ir periferinių šalutinių reiškinių gali sutrikdyti gebėjimą vairuoti ir dirbti su kitais įrengimais.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Akineton medžiagas Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Kitų vaistų vartojimas Jei kartu su Akineton skiriami kiti anticholinerginiai psichotropiniai vaistai, antihistamininiai preparatai, antiparkinsoniniai bei antispazminiai vaistai, gali sustiprėti šalutinis vaisto poveikis CNS bei periferinėms organų sistemoms. Kartu vartojant chinidiną gali sustiprėti anticholinerginis vaisto efektas (ypač AV laidumas). Kartu su Akineton skiriant levodopą, gali sustiprėti diskinezija. Akineton gali sustiprinti neuroleptikų sukeltą lėtąją diskineziją. Parkinsoniniai simptomai esant lėtajai diskinezijai kartais yra tokie ryškūs, kad reikia tęsti anticholinerginį gydymą. Vartojant karbidopą/levodopą ir papildomai paskyrus biperideną, Parkinsono liga sergantiems ligoniams buvo stebėti generalizuoti nereguliarūs greiti judesiai.
Anticholingerginiai vaistai gali sustiprinti šalutinį petidino poveikį CNS. Gydymo Akineton gydymo metu gali sustiprėti alkoholio poveikis. Akineton būdingas antagonistinis poveikis metoklopramidui bei į jį panašiems preparatams virškinimo trakte.
3. KAIP VARTOTI AKINETON
Gydymas Akineton paprastai pradedamas mažomis dozėmis, pamažu jas didinant, priklausomai nuo terapinio vaisto poveikio bei šalutinių reiškinių.
Parkinsono sindromai Gydymas paprastai pradedamas, skiriant Akineton tabletes palaipsniui didėjančiomis dozėmis, kurios kiekvienam ligoniui yra pritaikomos individualiai. Pasiekus optimalią vaisto dozę, ligoniui reikia skirti prolonguoto poveikio Akineton tabletes.
Suaugusiųjų gydymas pradedamas nuo 1 mg du kartus per dieną (2 x ½ tabletės). Vaisto dozę galima padidinti iki 2 mg ( 1 tabletė) per dieną, maksimali leistina vaisto dozė – 16 mg ( 8 tabletės) per dieną. Palaikomoji vaisto dozė yra 3-16 mg per dieną (½ - 2 tabletės nuo trijų iki keturių kartų per dieną). Bendrą vaisto paros dozę reikia tolygiai paskirstyti visai dienai.
Vaistų sukelti judėjimo sutrikimai Suaugusiems vaistas skiriamas kaip papildomas geriamas vaistas kartu su neuroleptikais; priklausomai nuo ligos simptomų sunkumo laipsnio skiriama 1 – 4 mg (½ - 2 tabletės) nuo vieno iki keturių kartų per dieną, 3-15 metų vaikams skiriama 1-2 mg (½ - 1 tabletė) nuo vieno iki trijų kartų per dieną.
Akineton tabletes reikia užsigerti skysčiu, suvartojant jas valgio metu arba po jo. Gydymą Akineton reikia nutraukti palaipsniui.
Pavartojus per didelę Akineton dozę
Perdozavimo simptomai yra panašūs į apsinuodijimo atropinu simptomus; ligoniams gali pasireikšti periferiniai anticholinerginiai simptomai (išsiplėtę, lėtai į šviesą reaguojantys vyzdžiai; sausos gleivinės; veido paraudimas; padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis; žarnyno ir šlapimo pūslės atonija; pakilusi kūno temperatūra – ypač vaikams, bei centrinės nervų sistemos sutrikimai (ažitacija, konfūzija, dezorientacija ir/arba haliucinacijos). Jei apsinuodijimas yra sunkus, gali būti slopinama širdies veikla ir kvėpavimas.
Gyvybei pavojingo apsinuodijimo vaistu atvejais kaip antidotą galima vartoti acetilcholinesterazės inhibitorių, rekomenduojama – fizostigminą (Anticholium ®) , kuris prasiskverbia pro hematoencefalinį barjerą. Be to, gali būti indikuotinas širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos palaikomasis gydymas, taip pat šlapimo pūslės kateterizacija ir, reikalui esant, kūno šilumos išsklaidymas.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Akineton, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Vaisto sukeltas šalutinis poveikis gali pasireikšti nuovargiu, galvos svaigimu bei mieguistumu, ypač skiriant didesnes dozes – susijaudinimu, ažitacija, nerimu, konfūzija, delyru, retkarčiais - atminties pablogėjimu, ir retais atvejais – haliucinacijomis, nervingumu, galvos skausmu ir nemiga.
Periferiniai vaisto efektai – tai burnos sausumas, retai – seilių liaukų pabrinkimas, akomodacijos sutrikimai, midriazė, lydima fotofobijos, hipohidrozė, pykinimas, vidurių užkietėjimas, dispepsijos simptomai bei tachikardija, ir labai retai - bradikardija.
Skiriant Akineton, retkarčiais buvo stebimos padidėjusio jautrumo reakcijos, įskaitant bėrimą ir diskinezija, taip pat ataksija, raumenų traukuliai ir kalbos sutrikimai.
Kai kuriais atvejais, ypač ligoniams su gerybiniu prostatos išvešėjimu, Akineton gali sukelti šlapinimosi sutrikimus ( rekomenduojama sumažinti vaisto dozę), ir rečiau – šlapimo susilaikymą (antidotas: karbacholis). Žinomi padidėjusio jautrumo reakcijų, įskaitant bėrimą, pasireiškimo atvejai.
5. AKINETON laikymo SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 ºC temperatūroje.
Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
Pakuotė ir jos turinys
Gamintojo pakuotėje yra 100 tablečių penkiose lizdinėse plokštelėse (po 20 tablečių kiekvienoje lizdinėje plokštelėje), kurie yra kartoninėje dėžutėje.