1. KAS YRA CEFOBID IR KAM JIS VARTOJAMAS
CEFOBID priklauso antibiotikų cefalosporinų grupei. Cefoperazono natrio druska yra pusiau sintetinis plataus veikimo spektro vien parenteriniu būdu vartojamas cefalosporinų grupės antibiotikas. Vartojamas cefoperazonui jautrių mikroorganizmų sukeltų infekcijų gydymui.
Gydytojas gali paskirti CEFOBID kvėpavimo takų, inkstų ir šlapimo takų, pilvo ertmės organų, odos, kaulų ir sąnarių, lyties organų ir kitoms užkrečiamosioms ligoms gydyti arba jų profilaktikai po operacijos.
Cefoperazono veikimo spektras yra platus, taigi daugelį užkrečiamųjų ligų galima tinkamai gydyti vien šiuo antibiotiku. Visgi, jeigu reikia, gydytojas CEFOBID gali paskirti vartoti kartu su kitais antibiotikais.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT CEFOBID
CEFOBID vartoti negalima: jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) cefoperazonui arba bet kuriai pagalbinei CEFOBID medžiagai;
Specialių atsargumo priemonių reikia: jeigu Jums yra buvusi alergija (padidėjęs jautrumas) penicilinų grupės antibiotikams ar kitiems vaistiniams preparatams; jeigu Jūs sergate kepenų funkcijos sutrikimu; jeigu Jums yra malabsorbcija (pvz. sergate cistine fibroze); jeigu Jūs ilga laiką maitinami į veną;
Dideli prieš laiką gimusių kūdikių ir naujagimių tyrimai neatlikti. Taigi prieš pradedamas gydyti prieš laiką gimusius kūdikius ir naujagimius, gydytojas įvertins laukiamą naudą ir galimą riziką. Sergantiems cukriniu diabetu, gali būti klaidingai teigiama gliukozės šlapime reakcija.
Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kartu su CEFOBID vartojant aminoglikozidų grupės antibiotikus, visą gydymo kursą reikia stebėti inkstų funkciją. Gydantis cefoperazonu ir dar penkias dienas po gydymo juo pabaigos išgėrus alkoholio gali atsirasti paraudimas, prakaitavimas, galvos skausmas ir tachikardija. Panašią reakciją sukėlė ir kai kurie kitokie cefalosporinų grupės antibiotikai, todėl gydantis CEFOBID alkoholinių gėrimų gerti negalima. Jeigu ligoniui reikia dirbtinio ar parenterinio maitinimo, negalima vartoti tirpalų, kuriuose yra etanolio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Poveikio reprodukcijai tyrimų su pelėmis, žiurkėmis ir beždžionėmis duomenimis, iki 10 kartų didesnės už žmogui vartojamą dozės vaisingumo nesutrikdė ir teratogeninio poveikio nedarė. Visgi tinkamų gerai kontroliuojamųjų tyrimų su nėščiomis moterimis neatlikta. Tyrimų su gyvūnais duomenis taikyti žmogui galima ne visada, taigi šio vaistinio preparato nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus. Tik mažas cefoperazono kiekis prasiskverbia į motinos pieną. Nepaisant to, skirti vartoti cefoperazoną žindyvėms reikia atsargiai.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Yra tik maža tikimybė, kad CEFOBID paveiks gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus.
3. KAIP VARTOTI CEFOBID
CEFOBID visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusiųjų gydymas
Įprastinė CEFOBID paros dozė suaugusiesiems – 2 ‑ 4 g lygiomis dalimis vartojama kas 12 valandų. Sunkios užkrečiamosios ligos atveju dozę galima padidinti iki suminės 8 g paros dozės, kuri lygiomis dalimis vartojama kas 12 valandų. Nekomplikuotą gonokokų sukeltą uretritą rekomenduojama gydyti vienkartine 500 mg doze į raumenis. Vaistinį preparatą reikia sušvirkšti giliai į sėdmens ar priekinį šlaunies raumenį.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Sunkios tulžies latakų obstrukcijos, sunkios kepenų ligos ar kartu esančio inkstų funkcijos sutrikimo atveju gydytojas gali pakeisti dozę. Minėtais atvejais draudžiama vartoti didesnę kaip 2 g per parą dozę, jeigu nestebima vaistinio preparato koncentracija serume.
Inkstų funkcijos sutrikimas
Sergantiems inkstų funkcijos nepakankamumu, įprastinės (2 ‑ 4 g per parą) dozės keisti nebūtina. Jeigu glomerulų filtracijos greitis yra mažesnis kaip 18 ml per minutę arba kreatinino koncentracija serume didesnė kaip 3,5 mg/dl, vartoti didesnę kaip 4 g cefoperazono paros dozę draudžiama.
Hemodializės metu cefoperazono pusinės eliminacijos serume laikas šiek tiek sumažėja. Taigi po dializės gydytojas gali pakoreguoti dozę.
Ligoniai, kurių sutrikusi kepenų ir inkstų funkcija
Ligoniams, kuriems yra ir kepenų, ir inkstų funkcijos sutrikimas, reikia tirti cefoperazono koncentraciją serume ir, jeigu būtina, keisti dozę. Tokiais atvejais draudžiama vartoti didesnę kaip 2 g paros dozę, jeigu atidžiai nestebima vaistinio preparato koncentracija serume.
Kūdikiai ir vaikai
Kūdikiams ir vaikams 50‑200 mg/kg kūno svorio CEFOBID paros dozė dalijama lygiomis dalimis ir vartojama kas 8‑12 valandų. Draudžiama vartoti didesnę kaip 12 g paros dozę.
Naujagimiai
Jaunesniems kaip 8 parų naujagimiams 50‑200 mg/kg kūno svorio cefoperazono paros dozė padalinti lygiomis dalimis ir vartoti kas 12 valandų.
Vartojimas suaugusiesiems ir vaikams į veną
Pertraukiamai infuzijai į veną 1 g ar 2 g CEFOBID miltelių reikia ištirpinti 20‑100 ml suderinamo sterilaus infuzinio tirpalo ir infuzuoti per 15 minučių ar vieną valandą į veną. Jeigu tirpinama steriliame injekcine tirpale, į buteliuką pilti jo daugiau kaip 20 ml negalima.
Nepertraukiamai infuzijai į veną kiekvieną CEFOBID gramą reikia ištirpinti arba 5 ml sterilaus injekcinio vandens, arba bakteriostatinio injekcinio vandens ir gautą tirpalą sušvirkšti į atitinkamą intraveninį tirpiklį.
Didžiausia CEFOBID dozė, kurią per vieną kartą galima sušvirkšti tiesiai į veną suaugusiam žmogui – 2 g, vaikui – 50 mg/kg kūno svorio. Vaistinį preparatą reikia ištirpinti atitinkamame tirpiklyje, kad būtų gauta 100 mg/ml koncentracija ir suvartoti ne greičiau kaip per tris ar penkias minutes.
Antibiotikų profilaktikai chirurginių operacijų metu skiriama vartoti 1 g ar 2 g į veną 30‑90 minučių prieš pradedant operaciją. Tokią dozę daugeliu atvejų galima vartoti pakartotinai kas 12 valandų, bet ne ilgiau kaip 24 valandas. Jeigu žinoma, kad po operacijos yra didelė infekcijos rizika arba užkrečiamoji liga kelia didelį pavojų, CEFOBID profilaktiškai gali būti vartojamas 72 val. po operacijos pabaigos.
Pavartojus per didelę CEFOBID dozę
Apie ūminį apsinuodijimą CEFOBID duomenys riboti. Manoma, kad preparato perdozavimas gali sukelti šiam vaistiniam preparatui būdingų nepageidaujamų reakcijų, t.y. traukulių ir kitų centrinės nervų sistemos apnuodijimo simptomų.
Prasidėjus traukuliams vaisto vartojimą būtina tuoj pat nutraukti. Jei būtina, reikia skirti preparatų nuo traukulių. Atliekant hemodializę, cefoperazonas pašalinamas iš kraujotakos, taigi tokiu būdu galima pagreitinti vaistinio preparato eliminaciją iš organizmo ligoniams, kurių inkstų funkcija sutrikusi.
Pamiršus pavartoti CEFOBID
Jai prisiminėte, kad praleidote dozę, tuoj pat ją suleiskite. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti CEFOBID
Vartokite CEFOBID tiek dienų, kiek paskyrė gydytojas. Nutraukus preparato vartojimą ankščiau, būklė gali vėl pablogėti. Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
CEFOBID, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Padidėjusio jautrumo reakcija Kaip ir vartojant kitokius cefalosporinų grupės antibiotikus, galima padidėjusio jautrumo reakcija, kuri gali pasireikšti odos išbėrimu, dilgėline, kraujo kūnelių skaičiaus pokyčiu (eozinofilija) ir karščiavimu. Tokios reakcijos labiau tikėtinos ligoniams, kuriems praeityje buvo alergija, ypač penicilinui.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai Gali pakisti laboratoriniai kraujo tyrimų rodikliai (sumažėti neutrofilų, hemoglobino ir (arba) hematokrito kiekis, padaugėti kreatinino ir kraujo šlapalo azoto). Kai kuriems ligoniams tuoj po cefalosporinų grupės antibiotikų pavartojimo buvo teigiama tiesioginė Kumbso reakcija. Ilgai vartojant gali pasireikšti neutropenija, o retais atvejais eozinofilija, hipoprotrombinemija.
Nervų sistemos sutrikimai Nedažnai gali pasireikšti galvos skausmas, svaigimas.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai Skausmas ir (arba) uždegimas, flebitas.
Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimai Trumpalaikis kepenų ir tulžies fermentų (SGOT, SGPT ir šarminės fosfatazės) aktyvumo padidėjimas.
Virškinimo trakto sutrikimai Išmatų konsistencijos pakitimas (skystos išmatos ar viduriavimas). Daugeliu atvejų toks reiškinys buvo lengvas ar vidutinio sunkumo. Visais atvejais simptominis gydymas palengvino simptomus, o nutraukus vaistinio preparato vartojimą jie išnyko. Pykinimas.
Vartojimo vietos pažeidimai Į raumenis sušvirkštas cefoperazonas toleruojamas gerai. Kartais po vaistinio preparato sušvirkštimo į raumenis galimas trumpalaikis skausmas. Cefoperazoną, kaip ir kitokius cefalosporinų grupės antibiotikus, infuzuojant per kateterį į veną vartojimo vietoje gali pasireikšti flebitas.
Po vaistinio preparato registracijos pasireiškė toks papildomas nepageidaujamas poveikis.
Bendri sutrikimai: alerginė reakcija, anafilaktoidinė reakcija (įskaitant šoką). Virškinimo trakto sutrikimai: pseudomembraninis kolitas, vėmimas. Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai: kraujavimas (neklasifikuojamas kitaip). Odos ir poodinio audinio sutrikimai: niežulys, Stivenso ir Džonsono sindromas.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI CEFOBID
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Paruoštas tirpalas, laikomas kambario temperatūroje (15 ºC‑25 ºC), būna stabilus 24 valandas. Paruoštas tirpalas, laikomas šaldytuve (2 ºC‑8 ºC temperatūroje), tinka vartoti 5 dienas. Paruoštas tirpalas, laikomas šaldiklyje (-20 ºC– -10 ºC temperatūroje), tinka vartoti 3 savaites.
Paruoštą cefoperazono tirpalą galima laikyti plastiko švirkštuose arba lanksčiose plastiko parenterinio tirpalo talpyklėse. Užšaldytus mėginius prieš vartojimą reikia atšildyti kambario temperatūroje. Atšildytą nepanaudotą tirpalą reikia sunaikinti. Dar kartą užšaldyti negalima.
Ant dėžutės ir buteliuko nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, CEFOBID vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
CEFOBID sudėtis Veiklioji medžiaga yra cefoperazonas. Viename buteliuke yra 1 g arba 2 g cefoperazono (cefoperazono natrio druskos pavidalu). Pagalbinių medžiagų nėra.
CEFOBID išvaizda ir kiekis pakuotėje Balti, kristaliniai, vandenyje lengvai tirpstantys milteliai. Paruoštas tirpalas, priklausomai nuo koncentracijos, būna bespalvis ar gelsvas. CEFOBID 1 g ir 2 g milteliai injekciniam arba infuziniam tirpalui tiekiami dėžutėse po 1 buteliuką.