1. KAS YRA DIACARB IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Acetazolamidas yra silpnas karboanhidrazės inhibitorių grupės diuretikas. Slopinant karboanhidrazę proksimaliniuose inkstų kanalėliuose mažėja vandenilio ir rūgščiojo karbonato jonų, nevyksta natrio kaita į vandenilį, todėl padidėja natrio ir vandens šalinimas su šlapimu. Acetazolamidas taip pat slopina rūgščiųjų karbonatų reabsorbciją; todėl jų daugiau šalinama su šlapimu, o organizme prasideda acidozė. Be to, su šlapimu daugiau pasišalina kalio, fosfatų, magnio ir kalcio. Dėl poveikio ne tik inkstams, acetazolamidas vartojamas glaukomai gydyti. Vaistas mažina skysčio susidarymą akies obuolio viduje, todėl sumažina akispūdį.
Medikamentas greitai rezorbuojamas iš virškinimo trakto. Išgėrus vaisto, didžiausia koncentracija kraujyje atsiranda per 1 – 3 valandas. Diurezinis vaisto poveikis trunka 8 – 12 val. Vaistas šalinamas per inkstus nepakitusia forma. Diacarb vartojamas glaukomos gydymui.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT DIACARB
Diacarb vartoti draudžiama: - jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) acetazolamidui arba bet kuriai pagalbinei Diacarb medžiagai. - jeigu yra serume sumažėjusi natrio ir/arba kalio koncentracija, - jeigu yra sutrikusi inkstų ir (arba) kepenų veikla (sergant kepenų ligomis dažniau galima encefalopatija), - jeigu yra antinksčių nepakankamumas, - jeigu yra hiperchloremine acidozė, - jeigu yra lėtinė dekompensuota uždaro kampo glaukoma (vaistas netinka ilgalaikiam gydymui), - jeigu yra padidėjęs jautrumas sulfanilamidams, - jeigu yra hiperkalciurija.
Specialių atsargumo priemonių reikia: - jeigu yra padidėjęs jautrumas vaistui, gali atsirasti gyvybei grėsmingas nepageidaujamas poveikis, pvz., Stivenso ir Džonsono sindromas, Lyell sindromas, žaibiška kepenų nekrozė, granuliocitų kiekio kraujyje sumažėjimas mažakraujystė dėl kraujo gamybos sutrikimo ir hemoraginė diatezė. - jeigu atsirado odos ir kraujodaros pokyčių, vaisto vartojimą reikia nedelsiant nutraukti. Acetazolamido reikia atsargiai vartoti su didele doze acetilsalicilo rūgšties, kadangi gali atsirasti apetito nebuvimas, padažnėti kvėpavimas, atsirasti letarginė būsena, koma, gali ištikti net mirtis. Vartojama didesnė negu rekomenduojama acetazolamido dozė šlapimo išsiskyrimo nedidina, tačiau gali stiprinti mieguistumą bei jutimų sutrikimą, o kartais – net sumažinti šlapimo išsiskyrimą. Medikamentas gali didinti acidozę, todėl ligoniams, sergantiems plaučių embolija ir emfizema, jo reikėtų vartoti atsargiai. Laboratoriniai tyrimai Padėjus gerti vaisto ir gydymo juo metu rekomenduojama reguliariai stebėti kiekybinę kraujo ląstelių sudėtį, trombocitų kiekį bei elektrolitų koncentraciją serume.
Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Acetazolamidas gali stiprinti folio rūgšties antagonistų, vaistų nuo diabeto ir geriamųjų antikoaguliantų poveikį. Vartojant acetazolamido kartu su acetilsalicilo rūgštimi gali pasireikšti sunki acidozė ir stiprėti toksinis poveikis nervų sistemai. Acetazolamidas sutrikdo fenitoino metabolizmą, todėl serume padidėja šio vaisto koncentracija. Kai kuriems pacientams, vartojusiems acetazolamido kartu su vaistiniais preparatais nuo traukulių (fenitoinu, primidonu), atsirado sunkus kaulų suminkštėjimas. Acetazolamidas slopina primidono absorbciją ir mažina vaistinių preparatų nuo traukulių veiksmingumą. Kad nepasireikštų nepageidaujamas poveikis, acetazolamido vartoti kartu su kitais karboanhidrazės inhibitoriais (KAI) negalima.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Nėštumas. Pagal saugumą nėštumo metu vaistas priklauso C kategorijai. Nėščioms moterims, ypač pirmuosius tris nėštumo mėnesius, vaisto vartoti negalima, nebent gydytojas nurodytų, kad šio medikamento vartoti būtina. Kiekvienu atveju reikia apsvarstyti, ar gydymo nauda didesnė negu vaisiaus pažeidimo pavojus. Žindymas. Šiek tiek acetazolamido patenka į motino pieną. Jei žindyvė geria medikamento, žindymą reikia nutraukti.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Acetazolamidas, ypač didelės jo dozės, gali sukelti mieguistumą, rečiau – nuovargį, svaigulį, sutrikdyti koordinaciją ir orientaciją, todėl medikamento vartojantiems pacientams reikėtų atsisakyti vairuoti transportą bei valdyti mechanizmus.
3. KAIP VARTOTI DIACARB
Diacarb visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusiems žmonėms Vaisto vartoti nuo 250 iki 1000 mg lygiomis dalimis per 2‑4 kartus.
Senyviems žmonėms Kokią įtaką daro amžius acetazolamido poveikiui senų žmonių organizme, duomenų nėra. Vis dėlto labiau tikėtina, kad senyvi pacientai turės su amžiumi susijusį inkstų funkcijos sutrikimą, taigi pacientams, vartojantiems šių vaistų, būtina imtis atsargumo priemonių.
Pavartojus per didelę Diacarb dozę
Vaisto perdozavus reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad jis galėtų skirti reikiamą gydymą.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Diacarb, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems.
Nepageidaujamas poveikis, kuris dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje, išvardytas toliau.
Nervų sistemos sutrikimai: jutimų sutrikimas, pavieniai mieguistumo ir orientacijos sutrikimo atvejai, glebusis paralyžius, galvos svaigimas, nuovargis.
Ausų ir labirintų sutrikimai: klausos sutrikimai, zvimbimas ausyse.
Virškinimo trakto sutrikimai: apetito nebuvimas, skonio pokytis, rėmuo, pykinimas, vėmimas, viduriavimas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai: dažnas šlapinimasis, kraujas šlapime, gliukozės atsiradimas šlapime, inkstų diegliai.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai: kraujo parūgštėjimas dėl medžiagų apykaitos sutrikimo, elektrolitų pusiausvyros sutrikimai, kalcio koncentracijos kraujyje sumažėjimas.
Akių sutrikimai: trumpalaikė trumparegystė.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai: kepenų diegliai, kepenų funkcijos nepakankamumas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: niežulys, dilgėlinė, padidėjusio jautrumo šviesai reakcijos, daugiaformės eritemos tipo išbėrimas, Stivenso ir Džonsono sindromas, Lyell sindromas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai: granuliocitų kiekio kraujyje sumažėjimas, trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas, leukocitų kiekio kraujyje sumažėjimas ir mažakraujystė dėl kraujo gamybos sutrikimo, kaulų čiulpų nepakankamumas, visų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimas: karščiavimas, parazitų sukeltos infekcijos.
Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI DIACARB
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje. Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje. Lizdines plokšteles laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės. Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, vaisto vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Diacarb sudėtyje yra
- Veiklioji medžiaga yra acetazolamidas. Vienoje tabletėje yra 250 mg acetazolamido. - Pagalbinės medžiagos yra mikrokristalinė celiuliozė, povidonas, kroskarmeliozės natrio druska, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas.
Kaip atrodo Diacarb ir jo pakuotės turinys
Vienoje lizdinėje plokštelėje yra 10 baltų, apvalių, abipusiai išgaubtų tablečių, vienoje kartono dėžutėje yra 2 arba 3 lizdinės plokštelės (20 arba 30 tablečių).