• PERŠALIMAS

    SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

    skaityti
  • KIRMĖLĖS

    SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

    skaityti
  • KARŠČIAVIMAS

    SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

    skaityti
  • Doloblok Doloblok Vaistai →   Pagrindinis →  

    1. KAS YRA DOLOBLOK IR KAM JIS VARTOJAMAS

    Petidinas yra sintetinis, labai stipriu skausmą malšinančiu poveikiu pasižymintis vaistas. Daugiausia jis veikia CNS, sukelia euforiją, slopina kvėpavimą, stimuliuoja pykinimo ir vėmimo trigerinę zoną, didina antidiuretinio hormono atsipalaidavimą, slopina adrenokortikotropinio ir gonadotropinio hormonų sekreciją, didina gliukozės kiekį kraujyje. Jo poveikis lygiesiems virškinimo trakto raumenims nėra vienarūšis – jis gali sukelti spazmus ir juos atpalaiduoti. Petidinas lėtina skrandžio išsituštinimą, sukelia silpnus tulžies takų spazmus. Spaudimą tulžies takuose didina mažiau nei morfinas. Vidurių užkietėjimą sukeliantis poveikis išreikštas vidutiniškai. Suleidus vaisto į raumenis stipraus poveikio širdies susitraukimų dažniui nestebima, tačiau po suleidimo į veną dažnis dažnai padidėja. Jeigu vaistas leidžiamas į veną anestezijos metu, pasireiškia sistolinio širdies tūrio sumažėjimas ir centrinio veninio spaudimo padidėjimas. Skausmą malšinančios petidino dozės slopina kvėpavimo centrą ir mažina jo jautrumą CO2. Daugiausia Doloblok mažina kvėpavimo tūrį; kvėpavimo dažnis labai nesikeičia. Kadangi petidinas sukelia histamino atpalaidavimą, padidėja bronchų spazmų galimybė. Vaistas pasižymi vidutiniškai išreikštu stimuliuojančiu poveikiu gimdai nesant nėštumo. Jis neprailgina gimdymo, neveikia sąrėmių ir gimdos susitraukimo po gimdymo. Pakartotinai vartojant sukelia psichinę ir fizinę priklausomybę.

    Petidinas yra gerai absorbuojamas, didžiausia koncentracija plazmoje susidaro per 45 minutes; pusinės eliminacijos periodas trunka 3-5 valandas. Didžioji vaisto dalis yra biotransformuojama į norpetidiną, petidiną ir norpetidino rūgštis. Šalinamas daugiausia su šlapimu, šalinimo greitis priklauso nuo šlapimo pH ir padidėja jei šlapimas yra rūgštesnis. Vaistas pereina placentos barjerą ir patenka į motinos pieną (krūtimi maitinamiems kūdikiams jis gali sukelti kvėpavimo slopinimą). Naujagimiams, vyresnio amžiaus asmenims ir sergantiems kepenų ir inkstų ligomis vaistas šalinamas lėčiau.

    Indikacijos Vaistas yra skirtas ūmiam stipriam skausmui po sunkių sužeidimų, operacijų, taip pat sukeltam navikinių ligų, malšinti. Jis slopina dusulį, sergant širdies nepakankamumu, plaučių edema, plaučių vėžiu, taip pat kitomis sunkiomis dusulį sukeliančiomis plaučių ligomis. Vaistas slopina virškinimo trakto lygiųjų raumenų spazmus ir inkstų kolikos sukeltus spazmus. Vartojamas premedikacijai prieš anesteziją.

    2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT DOLOBLOK

    Doloblok vartoti negalima, jei yra: kvėpavimo centro slopinimas, galvos traumos, padidėjęs intrakranijinis spaudimas, traukuliai arba apsinuodijimas spazmus sukeliančiais nuodais ir vietinio poveikio anestetikais, kvėpavimo nepakankamumas (bronchų astma, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos), supraventrikulinė tachikardija, ūmus miokardo infarktas, feochromocitoma, gydymas monoaminooksidazės inhibitoriais ir dar 2 savaites šiam gydymui pasibaigus, ūmus apsinuodijimas alkoholiu su delyru, diabetinė acidozė su gresiančia koma, alergija petidinui, sunkios kepenų ligos, porfirija, hipotireozė, Adisono liga.

    Specialių atsargumo priemonių reikia Naloksonas yra specifinis vaisto antidotas. Doloblok yra narkotinė medžiaga! Ji sukelia priklausomybę. Vaistą vartojančių narkomanių motinų naujagimiams gali pasireikšti nutraukimo sindromo simptomai.

    Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

    Vaistas stiprina geriamų antikoaguliantų poveikį; jeigu yra vartojamas kartu su tricikliais antidepresantais ar fenotiazino dariniais, gali sukelti CNS slopinimą (kvėpavimo). Netinka petidiną vartoti kartu su kitais MAO inhibitoriais, anticholinerginėmis medžiagomis, izoniazidu (INH), cimetidinu ir gliukokortikoidais. Vartojant kartu barbitūratus arba alkoholį poveikis būna stipresnis. Doloblok yra nesuderinamas su daugeliu kitų vaistų (pvz., fenitoinu, barbitūratais, aminofilinu), todėl jų negalima leisti viename švirkšte.

    3. KAIP VARTOTI DOLOBLOK

    Vidutinė vaisto dozė yra po 1-2 ml (50-100 mg) vaisto 1-3 kartus per dieną, leidžiant po oda į raumenis arba lėtai į veną. Į veną vaistas leidžiamas gulinčiam pacientui. Didžiausia vienkartinė petidino dozė yra 150 mg, didžiausia paros dozė yra 300 mg.

    Vaikams petidinas yra leidžiamas po oda arba į raumenis 0,5 – 1 mg/kg kūno svorio doze, ją dalijant į tris dalis. Įprastinė terapinė dozė vaikams iki 1 metų amžiaus yra 5 mg vaisto, 1-6 metų vaikams dozė yra 5-10 mg, 6-15 metų vaikams – 10-30 mg. Leidžiama po oda arba į raumenis 1-3 kartus per dieną. Ilgalaikis ir pakartotinis petidino vartojimas vaikams nerekomenduojamas.

    Premedikacijai Doloblok yra leidžiamas į raumenis vieną valandą iki anestezijos pradžios arba į veną 10 minučių iki bendrinės anestezijos pradžios. Nerekomenduojama vaisto vartoti premedikacijai vaikams iki 1 metų amžiaus.

    Pavartojus per didelę Doloblok dozę Lengvo apsinuodijimo simptomai: euforija, mieguistumas. Sunkus apsinuodijimas pasireiškia simpatolitiniu sindromu: hipotenzija, bradikardija, šalta oda, hipotermija, kvėpavimo slopinimu iki sąmonės netekimo. Lyginant su morfinu, dažniau pasireiškia traukuliai ir centrinę nervų sistemą stimuliuojantis poveikis, dažniau pacientams, kurie petidiną vartoja reguliariai. Gydymas: specifinis apsinuodijimo opioidiniais analgetikais antagonistas yra naloksonas, galintis greitai pašalinti apsinuodijimo simptomus. Jis yra leidžiamas į veną 0,4-2 mg doze, ją kartojant kas 2-3 minutes.

    4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

    Doloblok, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

    Dėl lokalaus stimuliuojančio poveikio dažnai leidžiamas vaistas gali sukelti raumeninio audinio fibrozę. Pakartotinas dažnas didelių vaisto dozių vartojimas sukelia tremorą, miokloniją, hiperrefleksiją ir traukulius. Sujaudinimo simptomus sukelia metabolitas norpetidinas, kurio biologinis skilimo pusperiodis yra ilgesnis (15-20 valandų). Šių simptomų pasireiškimo tikimybė yra didesnė pacientams, sergantiems inkstų ligomis. Kitos šalutinės reakcijos yra galvos svaigimas (vertigo), sedacija, kvėpavimo centro slopinimas, širdies susitraukimo dažnio sutrikimai, hipotenzija, prakaitavimas, burnos džiūvimas, pykinimas, vėmimas, vidutinio laipsnio vidurių užkietėjimas, šlapimo susilaikymas, tulžies takų spazmai, alerginės reakcijos, psichinė ir fizinė priklausomybė.

    Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

    5. KAIP LAIKYTI DOLOBLOK

    Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

    Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.

    Ant ampulės etiketės ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Doloblok vartoti negalima.

    Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.

    6. KITA INFORMACIJA

    Doloblok sudėtis

    - Veiklioji medžiaga yra petidino hidrochloridas. Vienoje 1 ml ampulėje yra 50 mg petidino hidrochlorido, vienoje 2 ml ampulėje yra 100 mg petidino hidrochlorido. - Pagalbinė medžiaga – injekcinis vanduo.

    Doloblok išvaizda ir kiekis pakuotėje

    Doloblok yra skaidrus bespalvis skystis. Kartono dėžutėje yra dešimt 1 ml arba 2 ml ampulių.  

    Sveikatos katalogas
    Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
    Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!