1. KAS YRA Fosinopril -TEVA 10 mg ARBA 20 mg TABLETĖS IR NUO KO JOS VARTOJAMOS
Vienoje tabletėje yra 10 mg ar 20 mg fosinoprilio natrio. Fosinoprilis priklauso vaistų, vadinamųjų angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitorių, grupei, kuri mažina kraujo spaudimą. Be to, šie vaistai lengvina širdies darbą, t. y. kraujo pumpavimą organizmo kraujotakos ratu, todėl jie tinka, jei yra tam tikras sveikatos sutrikimas, vadinamasis širdies nepakankamumas. Preparatas tiekimas pakuotėmis, kurių kiekvienoje yra 20, (20x20), 28, 30, 50, 84 arba 100 tablečių. Be to, 20 mg tabletės tiekiamos papildomų dydžių, t. y. 14 ir 56 tablečių, pakuotėmis.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT Fosinopril -TEVA 10 mg ARBA 20 mg TABLEČIŲ
Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių vartoti draudžiama, jei: padidėjęs jautrumas (alergija) fosinoprilio natriui, bet kuriai pagalbinei Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių medžiagai arba bet kuriam kitam AKF inhibitoriui; pacientui buvo neaiškios priežasties ar padidėjusio jautrumo AKF inhibitoriams, pvz., kaptopriliui, enalapriliui, sukelta alerginė reakcija, pasireiškusi veido, lūpų, liežuvio ir/ar gerklės sutinimu; yra diagnozuotas sutrikimas, vadinamoji paveldima angioneurozinė edema; pacientas serga inkstų arterijų stenoze (inkstų arterijų liga); žinoma, jog ligoniui yra bet kuris toliau išvardytas širdies sutrikimas: kardiogeninis šokas, širdies vožtuvų susiaurėjimas ar kardiomiopatija; pacientė yra nėščia, ketina pastoti ar žindo kūdikį.
Specialių atsargumo priemonių reikia, jei: sutrikusi inkstų veikla ar pacientas dializuojamas; iš kraujo aparatu šalinamas cholesterolis; taikomas jautrumą mažinantis gydymas, pvz., mažinamas alerginės reakcijos, kuri atsiranda įgėlus bitei ar vapsvai, stiprumas; ligonis serga cukriniu diabetu; pacientas laikosi dietos, kurioje yra mažiau druskos; ligonis serga sistemine raudonąja vilklige ar bet kuria kita panašia liga; organizme per mažai vandens, pvz., pacientas neseniai labai vėmė ar viduriavo.
Prieš pradedant gerti Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių reikia pasitarti su gydytoju ar vaistininku, jei pacientas vartoja bet kurių toliau išvardytų preparatų: kitų vaistų nuo aukšto kraujo spaudimo, ypač šlapimo išsiskyrimą skatinančių medikamentų (pvz., amilorido, spironolaktono, triamtereno), beta adrenoreceptorių blokatorių (pvz., propranololio, atenololio ar sotalolio), kalcio antagonistų (pvz., verapamilio ar metildopos); druskos pakaitalų, kurių sudėtyje yra kalio ar kalio papildų, kadangi fosinoprilis gali didinti kalio kiekį kraujyje; skausmą malšinančių preparatų, pvz., indometacino, ibuprofeno ar acetilsalicilo rūgšties, kadangi gali silpnėti fosinoprilio poveikis; ličio, kadangi kraujyje gali padidėti ličio kiekis; skrandžio sulčių rūgštingumą mažinančių vaistų (t. y. preparatų nuo virškinimo sutrikimo), kadangi gali mažėti fosinoprilio veiksmingumas. Tarp fosinoprilio ir skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų vartojimo turi būti ne trumpesnė kaip 2 valandų pertrauka; migdomųjų preparatų ar medikamentų nuo psichozės (vartojamų psichikos sutrikimams šalinti); imunodepresantų (medikamentų, mažinančių natūralią organizmo gynybos sistemą), pvz., ciklosporino, citostatikų (preparatų nuo vėžio), budesonido ar prokainamido; medikamentų, vadinamųjų, simpatikomimetinių preparatų, pvz., salbutamolio, efedrino, ir kai kurių preparatų nuo peršalimo, kosulio ar gripo simptomų.
Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių vartojimas su maistu ir gėrimais Jei ligonis gydomas fosinopriliu, gerti alkoholio nerekomenduojama.
Nėštumas Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Jei moteris nėščia ar ketina pastoti, fosinoprilio vartoti draudžiama.
Žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Žindyvėms fosinoprilio vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Medikamentas retkarčiais gali sukelti svaigulį ir galvos sukimąsi. Jei šis poveikis pasireiškia, vairuoti ar valdyti mechanizmus negalima.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių medžiagas Kiekvienoje tabletėje yra 146 mg laktozės, todėl žmonėms, netoleruojantiems laktozės, galaktozės ar gliukozės, medikamentas gali netikti.
Kitos atsargumo priemonės, kurių reikia laikytis Prieš operaciją ar nuskausminimą, įskaitant dantų nuskausminimą, gydytojui ar odontologui reikia pasakyti, jog ligonis gydomas fosinoprilio tabletėmis.
3. KAIP VARTOTI Fosinopril -TEVA 10 mg ARBA 20 mg TABLEČIŲ
Pacientui tinkamą dozę nustato gydytojas. Visada reikia tiksliai laikytis gydytojo nurodymų ir informaciniame lapelyje išspausdintos instrukcijos. Jeigu šios instrukcijos pacientas nesupranta ar kyla kokių nors abejonių, reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką. Tabletes reikia nuryti, užsigeriant vandeniu. Jų kiekvieną dieną reikėtų gerti maždaug tokiu pačiu laiku. Toliau pateiktas įprastinis dozavimas. Suaugę žmonės Įprastinė paros dozė yra 10 mg. Ją reikia gerti iš karto. Prireikus gydytojas paros dozę gali keisti, t. y. didinti net iki 40 mg. Galima gydyti vien fosinopriliu arba jo vartoti kartu su šlapimo išsiskyrimą skatinančiais vaistais ar rusmenės preparatais. Prieš pradedant gydyti fosinopriliu ligonius, kurie vartoja šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų, gydytojas gali nurodyti jiems kelias dienas vartoti mažesnę pastarųjų vaistų dozę ar net nutraukti jų vartojimą. Retkarčiais kai kurios ligonius pradėti gydyti fosinopriliu būtina ligoninėje. Vaikai. Fosinoprilio vartoti vaikams nerekomenduojama.
Jeigu ligonis mano, kad Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tabletės veikia per stipriai arba per silpnai, reikia kreiptis į gydytoją.
Pavartojus per didelę Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių dozę Jei ligonis (ar kas nors kitas) nurijo per daug tablečių ar įtariama, jog vaikas nurijo tabletę, reikia nedelsiant kreiptis į artimiausios ligoninės neatidėliotinos pagalbos skyrių ar į šeimos gydytoją. Vaisto perdozavimo simptomai gali būti silpnumas ir svaigulys, atsiradę dėl sumažėjusio kraujo spaudimo. Vykstant į ligoninę ar pas šeimos gydytoją su savimi reikia pasiimti tuščią talpykę ar likusias tabletes.
Pamiršus pavartoti Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių Praleidus dozę, ją reikia išgerti tuoj pat, kai tik atsimenama, nebent iki kitos dozės vartojimo liko nedaug laiko. Gerti dvi dozes iškarto draudžiama. Toliau vaisto reikia vartoti įprastu laiku.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tabletės, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Reikia nutraukti Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją ar artimiausios ligoninės neatidėliotinos pagalbos skyrių, jeigu atsiranda toliau išvardytas šalutinis poveikis. Alerginė reakcija: patinsta veidas, lūpos, liežuvis ar gerklė arba pasunkėja kvėpavimas ar rijimas. Šis šalutinis poveikis pasireiškia retai, bet yra labai sunkus, todėl ligoniui gali prireikti mediko pagalbos ar net gydymo ligoninėje. Dažniausiais šalutinis poveikis. Kosulys. Svaigulys. Pykinimas, vėmimas ar viduriavimas. Nuovargis. Išbėrimas. Nugaros ar pilvo skausmas. Kaulų ir raumenų skausmas. Galvos skausmas. Nuotaikos pakitimas. Kvėpavimo pasunkėjimas. Kitas retai pastebėtas šalutinis poveikis. Poveikis širdžiai, kraujotakai ir kraujui Širdies tvinkčiojimas. Mažas kraujo spaudimas, dėl kurio stojantis gali atsirasti silpnumas ir svaigulys. Kepenų negalavimas. Inkstų negalavimas. Širdies priepuolis ar paralyžius. Poveikis odai Niežėjimas. Poveikis nervų sistemai Šokas. Nuotaikos pablogėjimas. Sumažėjęs lytinis potraukis ar lytinė bejėgystė. Poveikis virškinimo sistemai Burnos džiuvimas. Apetito pakitimas, dėl kurio gali atsirasti svorio pokyčių. Skonio pokyčiai. Kasos uždegimas/ Kitas poveikis Švokštimas. Kimulys. Nosies tekėjimas ir niežėjimas. Sinusitas. Rijimo pasunkėjimas ir su juo susijęs ausų, gerklės skausmas bei liaukų patinimas. Regos sutrikimas. Pastebėjus bet kurį minėtą poveikį, reikia pasakyti gydytojui. Fosinoprilis gali daryti įtaką kraujo ir šlapimo tyrimų rezultatų tikslumui. Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Fosinopril -TEVA 10 mg ARBA 20 mg TABLEČIŲ LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje. Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje. Preparatą perkelti į kitą pakuotę draudžiama. Ant išorinės pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Fosinopril -Teva 10 mg arba 20 mg tablečių vartoti negalima. Visą nesuvartotą preparatą reikia grąžinti vaistininkui, kuris jį saugiai sunaikins.