1. KAS YRA MALARONE IR NUO KO Jis VARTOJAMOS
Malarone priklauso antimaliarinių preparatų grupei. Jo vartojama, siekiant apsisaugoti nuo maliarijos (profilaktikai) ir maliarijai, kurią sukelia patekęs į kraują parazitas Plasmodium falciparum, gydyti. Malarone yra dvi veikliosios medžiagos, kurios naikindamos maliarijos parazitus organizme, gydo ar saugo nuo maliarijos infekcijos.
Tablečių aprašymas. Apvalios, rožinės, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės. Pakuotė ir jos turinys. Malarone tiekiamas lizdinėmis plokštelėmis, kuriose yra po 12 tablečių.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT MALARONE
Malarone vartoti draudžiama: jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) atovakvonui, proguanilo hidrochloridui arba bet kuriai pagalbinei Malarone medžiagai; jeigu sergate inkstų liga.
Specialių atsargumo priemonių reikia: jeigu pacientas viduriuoja ir (arba) vemia; jeigu pacientas serga sunkia maliarijos infekcija, kuri pažeidė plaučius, inkstus ir (arba) smegenis; jeigu pacientas kada nors anksčiau sirgo maliarija; jeigu pacientas planuoja likti ilgiau kaip 28 dienas teritorijoje, kurioje yra išplitusi maliarija.
Jeigu Jums yra kuri nors iš anksčiau paminėtų būklių, pasakykite apie tai savo gydytojui.
Maralone vartojimas su maistu ir gėrimais Jei galima, Malarone tabletes vartokite su maistu arba užgerdami pienišku gėrimu, nes taip vaistas geriau pasisavinamas ir tinkamai veikia.
Nėštumas Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Žindyvėms Malarone vartoti nerekomenduojama.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Pasitaikė galvos svaigimo atvejų. Pasireiškus tokiam poveikiui, turėtumėte nevairuoti, nevaldyti mechanizmų ir neužsiimti veikla, kuri gali sukelti pavojų Jums pačiam ar aplinkiniams.
Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Prieš vartodami Malarone Ar Jūs vartojate varfariną arba kitus kraujo krešėjimą stabdančius vaistus (antikoaguliantus)? Jei taip, prieš vartodami Malarone, pasakykite tai gydytojui.
Kai kurie vaistai gali silpninti Malarone poveikį: - metoklopramidas, kuriuo gydomas vėmimas ir pykinimas; - tetraciklinas, rifampicinas ar rifabutinas – antibiotikai; - indinaviras.
3. KAIP VARTOTI MALARONE
Malarone visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Ant pakuotės esančioje etiketėje parašyta, kiek tablečių reikia išgerti ir kaip dažnai jų vartoti. Jeigu neparašyta arba abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Malarone gali būti vartojamas dėl dviejų priežasčių: - siekiant išvengti maliarijos infekcinės ligos (profilaktikai); - gydyti maliarijos infekcinę ligą.
Toliau pateikiama svarbi informacija apie tai, kaip elgtis, jei Malarone vartojate maliarijos profilaktikai ar gydymui: - jei galima, Malarone tabletes vartokite su maistu arba užgerdami pienišku gėrimu, nes taip vaistas geriau pasisavinamas ir tinkamai veikia; - taip pat svarbu, kad tabletes vartotumėte tuo pačiu metu kiekvieną dieną ir užbaigtumėte visą gydymo kursą; - jei vemiate praėjus mažiau kaip valandai po vaisto suvartojimo, išgerkite kitą dozę ir toliau vaisto vartokite taip, kaip nurodyta. Tokiu atveju turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad jis Jums išrašytų daugiau Malarone tablečių vietoj tų, kurias suvartojote papildomai. Jei viduriuojate, vartokite tabletes, kaip įprasta; - jei susirgote vėl, ypač jeigu sukarščiavote praėjus mažiau kaip mėnesiui nuo gydymo pabaigos, nedelsdami kreipkitės į gydytoją; - senyvo amžiaus pacientams specialaus dozavimo nėra.
Maliarijos infekcijos profilaktika Jei planuojate likti ilgiau nei 28 dienas teritorijoje, kurioje yra išplitusi maliarija, prieš išvykdami pasitarkite su vaistininku ar gydytoju, ar Malarone jums tinka.
Suaugusiems žmonėms įprastinė paros dozė yra viena tabletė.
Pradėkite gydymo tabletėmis kursą likus 1–2 dienoms iki išvykimo į teritoriją, kurioje yra išplitusi maliarija.
Vartokite šių tablečių kiekvieną dieną, kol būsite toje teritorijoje, bet ne ilgiau kaip 28 dienas.
Vartokite šių tablečių 7 dienas po to, kai išvyksite iš tos teritorijos.
Šio vaisto vartojimo būdas gali skirtis nuo to, kaip vartojami kiti vaistai maliarijos profilaktikai, tačiau šių nurodymų svarbu laikytis, nebent gydytojas Jums nurodė kitaip.
Maliarijos infekcijos profilaktikai nerekomenduojama vartoti Malarone, jei sveriate mažiau kaip 40 kg.
Šio informacinio lapelio pabaigoje pateikiama kita labai svarbi informacija apie tai, kaip dar, ne tik vartodami Malarone, galite apsisaugoti nuo maliarijos infekcijos.
Maliarijos infekcinės ligos gydymas Suaugusiems žmonėms įprastinė vienkartinė paros dozė yra keturios tabletės. Tokia dozė geriama 3 dienas.
Dozavimas vaikams Sveriantiems 11–20 kg. VIENA tabletė per parą 3 dienas. Sveriantiems 21–30 kg. DVI tabletės per parą (išgeriamos per kartą) 3 dienas. Sveriantiems 31–40 kg. TRYS tabletės per parą (išgeriamos per kartą) 3 dienas. Sveriantiems daugiau kaip 40 kg. Dozavimas kaip suaugusiems žmonėms.
Jei vartojate Malarone maliarijos priepuoliui gydyti ir viduriuojate arba vemiate, pasakykite apie tai savo gydytojui. Jūsų gydytojas gali norėti patikrinti, kaip šios tabletės veikia, ir prireikus gali keisti gydymą. Per kelias dienas, baigus gydymo kursą, turėtumėte kreiptis į savo gydytoją, kad pasitikrintumėte, ar maliarija visiškai išgydyta.
Pavartojus per didelę Malarone dozę Svarbu laikytis dozavimo, kurį nustatė gydytojas. Jei suvartojote per daug Malarone tablečių arba kas nors kitas netyčia išgėrė Jūsų vaistų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Pamiršus pavartoti Malarone Jei pamiršote suvartoti vaisto dozę, nesijaudinkite. Tiesiog išgerkite vaisto tada, kai prisiminsite, o kitą dozę vartokite tinkamu laiku.
Jei gydytojas nutraukia gydymą, nepasilikite sau likusių tablečių, nebent taip liepia Jūsų gydytojas. Visas nesuvartotas tabletes grąžinkite vaistininkui, kad jis jas saugiai sunaikintų.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Malarone, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį. Daugeliui žmonių Malarone nesukelia šalutinių reiškinių.
Kai kurie šalutiniai reiškiniai gali būti ir maliarijos simptomai. Žmonėms, vartojantiems Malarone, pasitaikė toliau išvardytas šalutinis poveikis. Dauguma iš jų buvo nesunkūs ir laikini: - nuovargis, silpnumas, galvos sukimasis ar dusulys. Šie simptomai gali reikšti, kad sumažėjo raudonųjų kraujo ląstelių kiekis (anemija); - baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas (neutropenija); - organizmo druskų pusiausvyros sutrikimas (hiponatremija); - pykinimas ir (arba) vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas; - sumažėjęs apetitas; - burnos uždegimas (stomatitas) ir burnos opos; - galvos skausmas; - miego sutrikimas (nemiga); - kosulys; - karščiavimas; - alerginė reakcija, įskaitant išbėrimą, niežulys ir paburkimą; - plaukų slinkimas; - galvos svaigimas.
Nedelsdami NUTRAUKITE Malarone vartojimą ir kreipkitės į gydytoją, jei pajutote kurį nors iš toliau išvardytų sunkios alerginės reakcijos simptomų, kuris atsirado išgėrus Malarone. Nors šie simptomai yra reti, tačiau gali būti sunkūs: - staigus švokštimas, krūtinės ar ryklės veržimo pojūtis, pasunkėjęs kvėpavimas; - patinę akių vokai, veidas, lūpos, liežuvis ar kuri nors kita kūno vieta; - išplitęs išbėrimas.
Pasitaikė atvejų, kai pacientui laikinai padidėja kepenų ir kasos gaminamų fermentų koncentracija. Tokiu atveju, galite nepastebėti jokių simptomų, tačiau šių medžiagų galima nustatyti kraujyje. Todėl, jei Jums atliekami kokie nors kraujo tyrimai, priminkite savo gydytojui, kad vartojate Malarone.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. MALARONE LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Daugiau informacijos apie šį vaistinį preparatą gali suteikti vietinis registravimo liudijimo turėtojo atstovas.
UAB „GlaxoSmithKline Lietuva“, A. Goštauto g. 40A, Vilnius LT-01112 Tel. +370 5 264 90 00
Apie maliariją
Kas yra maliarija Maliarija yra sunki liga, kurios galima išvengti. Šią ligą platina užsikrėtę uodai. Bet kuris žmogus, nepriklausomai nuo jo amžiaus, gali užsikrėsti maliarija. Siekiant apsisaugoti nuo maliarijos, būtina žinoti apie galimą riziką, vengti uodų įkandimų bei vartoti vaistų profilaktiškai. Prireikus stengtis anksti nustatyti diagnozę bei pradėti gydymą.
Žinokite apie riziką Prieš vykdami į teritoriją, kurioje yra išplitusi maliarija, visi žmonės turėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Venkite uodų įkandimų Dėvėkite šviesios spalvos drabužius, kurie dengia didžiąją kūno dalį, ypač po saulėlydžio. Svarbu nepamiršti pridengti rankas ir kojas. Atviroms kūno vietoms saugoti vartokite vabzdžius atbaidantį repelentą. Miegokite apsaugotame nuo uodų kambaryje ar po tinkleliu, kuris apdorotas insekticidais nuo uodų. Jei langai ir durys neapsaugoti, saulei nusileidus, juos uždarykite. Pagalvokite apie insekticidų (paklotų, purškalų, elektrinių prietaisų) naudojimą, kad, prieš einant miegoti, išvalytumėte kambarį nuo vabzdžių arba atbaidytumėte uodus, kad jų nepriskristų į kambarį.
Vaistininkas galės Jums pasiūlyti tinkamų produktų.
Profilaktika (kodėl reikia vartoti vaistų profilaktikai) Vaistai, skirti maliarijos profilaktikai, gali apsaugoti Jus nuo susirgimo maliarija. Būtina kreiptis į gydytoją, kad šis nurodytų, kokių vaistų vartoti maliarijos profilaktikai, kadangi kai kuriose šalyse Malarone gali tinkamai neapsaugoti. Svarbu tinkamai vartoti vaistus (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Malarone“).
Skubus gydymas Kai kurie žmonės gali susirgti maliarija nepaisant to, kad ėmėsi būtinų atsargumo priemonių. Pirmieji simptomai gali būti nesunkūs, jie dažnai panašūs gripo simptomus (karščiavimas kartu su silpnumu ar be jo, šaltkrėtis, sąnarių skausmai, galvos skausmas, viduriavimas, vėmimas). Jeigu susirgote bet kokia liga praėjus ne daugiau kaip 1 metams, o ypač, jei praėjo ne daugiau kaip 3 mėnesiai po sugrįžimo iš teritorijos, kurioje yra išplitusi maliarija, privalote nedelsdami kreiptis į gydytoją.