1. KAS YRA MAXALT IR KAM JIS VARTOJAMAS
MAXALT yra 5-HT1B/1D receptoriaus antagonistas, vartojamas suaugusiųjų migrenos priepuoliams gydyti.
Gydytojas MAXALT paskyrė migrenos priepuoliams gydyti.
Kas yra migrena ir kuo ji skiriasi nuo kitokio galvos skausmo?
Migrena yra stiprus, tvinkčiojantis, paprastai vienos pusės galvos skausmas, dažnai kartu su pykinimu, vėmimu, padidėjusiu jautrumu šviesai ir garsui. Pasak daugelio nuo migrenos kenčiančiųjų, migreninis galvos skausmas ir kiti požymiai yra daug stipresni negu paprasto galvos skausmo.
Kai kuriems žmonėms prieš migreninį galvos skausmą gali būti aura vadinamų regos požymių, pavyzdžiui, šviesos blyksnių arba banguotų juostų.
Paprastai migrenos priepuolis trunka keletą valandų, retai ilgiau kaip vieną dieną, gali dažnai kartotis. Migrenos priepuolių sunkumas ir dažnumas gali būti įvairūs.
Ar sergate migrena, nustatys gydytojas, atsižvelgdamas į Jus varginančius požymius.
Kam būna migrena?
Migreninis galvos skausmas linkęs kankinti kraujo giminaičius. Migrena gali būti ir vyrams, ir moterims, tačiau pastarosioms dažniau.
Kas gali išprovokuoti migrenos priepuolį?
Kai kuriems žmonėms migrenos priepuolį gali išprovokuoti tam tikri veiksniai, pavyzdžiui: · tam tikras maistas arba gėrimas (pvz., sūris, šokoladas, citrusiniai vaisiai, kofeinas, alkoholis); · stresas; · elgesio pokyčiai (pvz., nepakankamas arba pernelyg ilgas miegas, nepavalgymas laiku, pasikeitusi dieta); · moterims hormonų pokyčiai (pvz., mėnesinės).
Jei žinote, kas tiksliai sukelia migrenos priepuolius, galite nuo jų apsisaugoti arba juos suretinti. Pasižymėdami apie galvos skausmą dienoraštyje, galėsite įvertinti migreną provokuojančius veiksnius, su kuriais susiduriate. Nustatę šiuos veiksnius, kartu su gydytoju galėsite parinkti tinkamą gydymą bei pakeisti gyvenimo būdą.
Kaip MAXALT veikia per migrenos priepuolį?
Vartojant MAXALT: 1.Sumažėja galvos smegenis supančių kraujagyslių pabrinkimas, kuris sukelia galvos skausmą per migrenos priepuolį. 2.Iš nervų galūnių neatsipalaiduoja skausmą ir kitus migrenos požymius sukeliančių medžiagų. 3.Nebeperduodami specifiniai skausmo signalai į smegenis.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT MAXALT
MAXALT vartoti draudžiama:
· jei yra padidėjęs jautrumas veikliajai arba kuriai nors pagalbinei MAXALT medžiagai (žr. "Kas yra MAXALT ir nuo ko jis vartojamas"); · jei yra nekontroliuojamas padidėjęs kraujospūdis; · jei sergate arba sirgote širdies liga; · jei vartojate arba dvi pastarąsias savaites vartojote monoaminooksidazės inhibitorius (MAO), pavyzdžiui, moklobemidą, fenelziną, tranilciprominą arba pargiliną.
Jei abejojate, ar galite vartoti MAXALT, kreipkitės į gydytoją.
Fenilketonurija sergantiems pacientams reikia žinoti, kad šiame preparate yra fenilalanino (sudedamosios aspartamo dalies). Viename 5 mg MAXALT geriamajame liofilizate yra 1,05 mg fenilalanino ir viename 10 mg MAXALT geriamajame liofilizate yra 2,10 mg fenilalanino.
Ką reikia pasakyti gydytojui prieš pradedant vartoti ir vartojant MAXALT?
Gydytojui pasakykite: · Apie visas medicinines problemas, kurias turite arba turėjote. · Apie visus širdies ligų rizikos veiksnius: · padidėjusį kraujospūdį ar diabetą; · rūkymą; · širdies ligas šeimoje. · Apie bet kokią alergiją, kurią turite arba turėjote. · Apie Jus varginančius požymius. Gydytojas nuspręs, ar sergate migrena. MAXALT vartokite tik migrenos priepuoliui gydyti. MAXALT netinka, kai galvą skauda dėl kitų, sunkesnių, būklių. · Jei netoleruojate laktozės. MAXALT geriamajame liofilizate yra nedaug laktozės, bet jos tikriausiai nepakanka specifiniams netoleravimo požymiams sukelti. · Apie visus vaistus, kuriuos vartojate ar ketinate vartoti, taip pat ir tuos, kuriuos įsigijote be recepto, bei tuos, kuriuos paprastai vartojate nuo migrenos.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nežinoma, ar nėščiosios pavartotas MAXALT yra žalingas negimusiam kūdikiui.
Jei esate nėščia arba ketinate pastoti, pasitarkite su gydytoju, ar galite vartoti MAXALT.
Jei žindote kūdikį ar ketinate tai daryti, taip pat pasitarkite su gydytoju.
Vaikai
Vaisto saugumas vartoti ir efektyvumas nebuvo įvertintas jaunesniems kaip 18 metų vaikams, todėl MAXALT jiems skirti nepatariama.
Kitų vaistų vartojimas
Nevartokite MAXALT kartu su kitu tos pačios klasės vaistu, pavyzdžiui, sumatriptanu.
Nevartokite MAXALT, jei gydotės monoaminooksidazės (MAO) inhibitoriais, pavyzdžiui, moklobemidu, fenelzinu, tranilciprominu ar pargilinu, arba jei dar nepraėjo dvi savaitės, kai nustojote juos vartoti.
Pasiklauskite gydytojo, kaip vartoti MAXALT, jei vartojate propranololį (žr. "Kaip vartoti MAXALT") arba ergotamino tipo vaistus, pavyzdžiui, ergotaminą arba dihidroergotaminą migrenai gydyti ar metisergidą migrenos priepuolių profilaktikai.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kai kuriems pacientams MAXALT gali sukelti mieguistumą. Taip pat kai kurie MAXALT vartojantieji pranešė apie galvos svaigimą. Jei Jums tai būna, turite įvertinti savo gebėjimą vairuoti automobilį arba valdyti pavojingus mechanizmus.
3. Kaip vartoti MAXALT
Gydytojas Jums paskyrė 5 mg arba 10 mg MAXALT dozę migrenos priepuoliui gydyti. Kai prasideda migreninis galvos skausmas, vartokite vaistą taip, kaip nurodė gydytojas.
Dažniausiai MAXALT migrenos priepuolį nuslopina. Tačiau kai kuriems pacientams per 24 valandas gali pasikartoti migrenos požymiai. Jei migrena pasikartoja, galite dar išgerti MAXALT, bet ne anksčiau kaip po 2 valandų.
Jei MAXALT nepadeda, per tą patį priepuolį nepatariama jo dar kartą išgerti. Tačiau per kitą priepuolį MAXALT tikriausiai padės.
Nevartokite daugiau kaip 30 mg MAXALT per 24 valandas (pavyzdžiui, neišgerkite daugiau kaip trijų 10 mg geriamųjų liofilizatų per 24 valandas).
Jei vartojate propranololį, vartokite 5 mg MAXALT dozę, daugiausia tris tokias dozes per 24 valandas. Jei Jūsų būklė blogėja, kreipkitės pagalbos į gydytoją.
Pavartojus per didelę MAXALT dozę
Išgėrę per didelę vaisto dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kad kuo greičiau Jums būtų suteikta medicinos pagalba.
4. Galimas šalutinis poveikis
Kaip ir visi receptiniai vaistai, MAXALT gali sukelti šalutinius reiškinius. Klinikinių tyrimų metu MAXALT paprastai buvo gerai toleruojamas. Šalutiniai reiškiniai paprastai buvo neryškūs ir greitai praeinantys. Žemiau išvardyti ne visi šalutiniai reiškiniai, apie kuriuos buvo pranešta vartojant MAXALT. Nepasikliaukite tik šitame lapelyje pateikta informacija apie šalutinius reiškinius. Paprašykite gydytojo plačiau papasakoti apie juos.
Šalutiniai reiškiniai, kurie dažniausiai pasireiškė klinikinių tyrimų metu, buvo galvos svaigimas, mieguistumas ir nuovargis. Rečiau pasitaikė diskomfortas skrandyje ar skrandžio skausmas, viduriavimas, krūtinės skausmas, kai kurių kūno dalių sunkumo ar sąstingio jausmas, kaklo skausmas, raumenų silpnumas, troškulys, burnos džiūvimas, nemalonus jausmas gerklėje, spengimas ausyse, paraudimas (trumpalaikis veido paraudimas), karščio pylimas, širdies plakimas, nemiga, nervingumas, susilpnėjęs mąstymas, drebulys, pasunkėjęs kvėpavimas, prakaitavimas, niežėjimas ar miglotas matymas. Taip pat pranešta apie retai pasitaikiusį apalpimą ar padidėjusį kraujospūdį.
Alerginės reakcijos: veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklų patinimas, kurie gali pasunkinti kvėpavimą ir (arba) rijimą, švokštimas, dilgėlinė, bėrimas ir ūminis odos nusilupimas. Taip pat pranešta apie pablogėjusį skonį ir veido skausmą.
Kaip ir vartojant kitus šios klasės vaistus, labai retai buvo pranešta apie širdies priepuolį ir infarktą, dažniausiai įvykstančius pacientams, turintiems širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių (padidėjusį kraujospūdį, cukraligę, rūkymą, šeimoje buvusius širdies priepuolius ar infarktą).
Nedelsdami praneškite savo gydytojui apie šiuos ar kitus neįprastus reiškinius. Jei požymiai neišnyksta arba blogėja, ieškokite medicinos pagalbos.
Be to, pasakykite gydytojui, jei Jums, pavartojus MAXALT, pasireiškė reakcija, panaši į alergiją (pavyzdžiui, bėrimas arba niežėjimas).
Kaip daugiau sužinoti apie MAXALT?
Čia pateikta ne visa informacija apie vaistą. Jei kyla klausimų, klauskite gydytoją arba vaistininką, kurie daugiau žino apie MAXALT ir migreną.
5. KAIP LAIKYTI MAXALT
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje. Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Lizdinė plokštelė iš išorinio aliuminio paketėlio išimama tik prieš pat vartojant. Nevartokite šio vaisto, jei pasibaigęs jo tinkamumo laikas, nurodytas keturiais skaitmenimis ant dėžutės. Pirmieji du skaitmenys rodo mėnesį, paskutinieji du – metus.
5. KITA INFORMACIJA
MAXALT sudėtis
Veiklioji medžiaga yra rizatriptano benzoatas. Viename liofilizate yra 5 mg arba 10 mg rizatriptano (rizatriptano benzoato pavidalu). Pagalbinės medžiagos yra: želatina, manitolis, glicinas, aspartamas, pipirmėčių skono medžiaga.
MAXALT išvaizda ir kiekis pakuotėje
MAXALT yra baltos ar beveik baltos spalvos liofilizatas.
MAXALT pakuotė: Į aliuminio paketėlį įdėta lizdinė plokštelė, kurioje yra vienas geriamasis liofilizatas. Dėžutėje yra 2 arba 6 geriamieji liofilizatai.