1. KAS YRA MELOX IR KAM JIS VARTOJAMOS
Meloksikamas priklauso nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupei. Jie slopina sąnarių ir raumenų uždegimą, malšina skausmą.
Melox vartojamas toliau nurodytais atvejais: simptominiam skausmingo osteoartrito (artrozės, degeneracinių sąnarių ligų), reumatoidinio artrito ar ankilozinio spondilito gydymui. Nuo ko vaistu bus gydoma, paaiškins gydytojas.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT MELOX
Melox vartoti negalima:
Jeigu vartojant kitokių nesteroidinių preparatų nuo uždegimo arba bet kokios sudedamosios Melox tablečių dalies (jos išvardytos aukščiau) buvo pasireiškęs odos išbėrimas, paraudimas ar niežulys, sutino veidas ar atsirado dusulys (alerginė reakcija).
Taip pat jei yra nustatyta:
Sunkus kepenų nepakankamumas. Sunkus inkstų nepakankamumas (jeigu ligonis negydomas dialize). Kraujavimas į smegenis arba kitoks kraujavimas. Praeityje gydant nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo pasireiškė kraujavimas iš virškinimo trakto arba nustatytas virškinimo trakto prakiurimas. Dabar esanti arba anamnezėje buvusi pasikartojanti pepsinė opa ar kraujavimas (du ar daugiau atskiri patvirtinto išopėjimo ar kraujavimo epizodai). Sunkus širdies nepakankamumas. Trečias nėštumo trimestras.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Tokie vaistai, kaip meloksikamas, gali būti susiję su nedideliu širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus padidėjimu. Bet koks pavojus yra labiau tikėtinas ilgą laiką vartojant vaistą didelėmis dozėmis. Neviršykite rekomenduotos dozės ar gydymo laiko.
Jei Jūsų širdies veikla yra sutrikusi, patyrėte insultą arba galvojate, kad Jums galėtų grėsti šios būklės (pavyzdžiui, Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs, sergate diabetu, turite daug cholesterolio arba rūkote), turite aptarti gydymą su savo gydytoju arba vaistininku.
Jei praeityje sirgote virškinimo trakto liga (ypač jei buvo kraujavimas iš virškinimo trakto ar išopėjimas) arba patyrėte toksinį poveikį virškinimo traktui, arba vartojate vaistinių preparatų, kurie gali didinti virškinimo trakto išopėjimo ar kraujavimo riziką (aspiriną, varfariną, kortikosteroidų, selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių), turite aptarti gydymą su savo gydytoju ar vaistininku. Meloksikamo vartojimas, esant minėtoms būklėms, didina riziką sirgti virškinimo trakto ligomis. Ši rizika ypač didėja, renkantis didesnę dozę. Gydytojas Jums pakoreguos dozę, tikriausiai paskirs kartu vartoti virškinimo traktą apsaugančių preparatų (protonų siurblio inhibitorių).
Meloksikamą vartoti reikia labai atsargiai, jei Jums nustatyta virškinimo trakto liga (opinis kolitas, Krono liga), nes gydymo metu tokia būklė gali paūmėti.
Kitų vaistų vartojimas
Gydytojui reikia pasakyti, jeigu vartojama tokių vaistų: medikamentų nuo skausmo arba uždegimo, įskaitant aspiriną (meloksikamo ir kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo kartu vartoti negalima); preparatų, saugančių nuo kraujo krešulių atsiradimo, pvz., heparino, varfarino; diuretikų (ypač jei Jums nustatytas inkstų funkcijos nepakankamumas) ; vaistų nuo hipertenzijos (meloksikamas gali silpninti jų poveikį); ličio preparatų; ciklosporino; metotreksato * kortikosteroidų medikamentų, mažinančių cukraus kiekį kraujyje (preparatų nuo cukrinio diabeto). Gydytoją reikia informuoti apie visus vartojamus vaistus, įskaitant ir įsigytus be recepto. Jei moteris nešioja gimdos spiralę, apie tai irgi reikia pasakyti gydytojui.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Vartoti pirmą ir antrą nėštumo trimestrą meloksikamo negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus. Jeigu mėginanti pastoti moteris arba nėščioji pirmą ar antrą nėštumo trimestrą vartoja meloksikamą, gydyti reikia kiek galima mažesne doze ir kiek galima trumpiau. Meloksikamą vartoti trečią nėštumo trimestrą dėl žalingo poveikio vaisiui, motinai ir naujagimiui draudžiama.
Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo patenka į motinos pieną, todėl saugumo sumetimais kūdikį krūtimi maitinančioms moterims Melox vartoti negalima.
Prieš Melox vartojimą gydytojui būtina pasakyti, jeigu: moteris nėščia arba planuoja pastoti; pacientė krūtimi maitina kūdikį;
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Vartojant meloksikamo, gali atsirasti mieguistumas, galvos svaigimas, regos ar kitoks centrinės nervų sistemos funkcijos sutrikimas (žr. 4 skyrių). Pacientus būtina įspėti apie tokio poveikio galimybę ir patarti tokiu atveju nevairuoti ir nevaldyti mechanizmų.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Melox medžiagas Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą
3. KAIP VARTOTI MELOX
Melox dozė ir gydymo juo trukmė priklauso nuo ligos pobūdžio ir sunkumo. Rekomenduojamas dozavimas pateiktas toliau. Jei kyla klausimų, reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką. Įprastinė dienos dozė yra viena 7,5 mg arba 15 mg Melox tabletė. Medikamento patariama gerti valgio metu. Tabletė nuryjama nesukramtyta, užgeriant vandeniu. Didesnės nei 15 mg dozės per dieną gerti negalima. Vartojant meloksikamo, gali atsirasti galvos sukimasis ar skausmas, todėl gali sutrikti gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Pamiršus pavartoti Melox Jei įprastiniu laiku tabletę išgerti pamirštama, tą reikia padaryti tuoj pat, kai tik prisimenama, o toliau vaisto vartoti įprastine tvarka. Jeigu prisimenama tik tada, kai beveik yra atėjęs kitos dozės vartojimo laikas, pamirštos tabletės gerti nereikia. Tokiu atveju ji geriama įprastiniu laiku. Dvigubos dozės gerti negalima.
Pavartojus per didelę Melox dozę Per apsirikimą išgėrus tablečių per daug, būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją arba vaistininką. Jei to padaryti neįmanoma, būtina tuoj pat vykti į artimiausią ligoninę. Reikia pasiimti ir vaisto pakuotę, kad gydytojas žinotų, ko gerta.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Melox, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti ir nepageidaujamą poveikį. Jis vadinamas šalutiniu.
Jei pasunkėja kvėpavimas, sutinsta veidas ar aplink akis ir lūpas, Melox vartojimą būtina nutraukti ir tuoj pat kviesti gydytoją. Su meloksikamo vartojimu labai retais atvejais buvo susijusios sunkios odos reakcijos.Tokių reakcijų rizika gydymo pradžioje yra didesnė. Reikia nutraukti Melox vartojimą, vos pasireiškus pirmiesiems odos išbėrimo, gleivinės pažeidimo ar kitokiems padidėjusio jautrumo požymiams.
Į gydytoją reikia kreiptis ir tuo atveju, jeigu atsiranda pepsinė opa, prasideda kraujavimas iš virškinimo trakto arba virškinimo traktas prakiūra (atsiranda stiprus skrandžio skausmas, pakinta išmatų spalva). Retais atvejais galimas gastritas ir kolitas.
Minėtas poveikis pasireiškia retai. Dažniau gali atsirasti tokių simptomų: nevirškinimas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, pūtimas, viduriavimas, burnos ir stemplės uždegimas bei skausmas; skysčių susilaikymas organizme (paprastai dėl to patinsta kulkšnys ir blauzdos); karščio pylimas arba palpitacija; galvos skausmas ir svaigimas, spengimas ausyse.
Tokie vaistai, kaip Melox, gali būti susiję su širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus nedideliu padidėjimu. Meloksikamas gali padidinti organizmo jautrumą saulės šviesai. Vaisto vartojant, nereikėtų būti saulėje, nes galimas sunkus nudegimas. Medikamento vartojimo metu gydytojas gali liepti atlikinėti kai kuriuos kraujo tyrimus, kad galėtų nustatyti, kaip vaistas veikia organizmą. Gydytojo nurodymų būtina laikytis, kadangi gali reikėti mažinti preparato dozę. Senyviems pacientams meloksikamas nepageidaujamų reakcijų, ypač kraujavimą iš virškinimo trakto ir virškinimo trakto prakiurimą, kurie gali būti mirtini, sukelia dažniau. Nepageidaujamą poveikį galima sumažinti vartojant kiek galima trumpiau mažiausią veiksmingai simptomus kontroliuojančią vaistinio preparato dozę.
Dėl išvardyto šalutinio poveikio jaudintis nereikėtų, nes jis jums gali ir nepasireikšti. Jeigu poveikis ilgalaikis, sunkus arba kelia nerimą, reikia kreiptis į gydytoją. Į jį būtina kreiptis ir tuo atveju, jei atsiranda šiame lapelyje neminėtų simptomų ir manoma, jog juos sukėlė Melox.
Vartojant Melox gali tapti sunkiau pastoti. Jeigu planuojate pastoti arba jums sunku pastoti, praneškite gydytojui!
5. KAIP LAIKYTI MELOX
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Vidinę pakuotę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės. Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Melox vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Melox sudėtis
Veiklioji jo medžiaga yra meloksikamas. Melox tabletės tiekiamos dviejų rūšių: vienose meloksikamo yra 7,5 mg, kitose 15 mg. Abiejų rūšių tabletėse yra pagalbinių medžiagų: natrio citrato, laktozės, mikrokristalinės celiuliozės, povidono, krospovidono, silicio dioksido ir magnio stearato.
Melox išvaizda ir kiekis pakuotėje
5 mg Melox tabletės yra 7 mm skersmens, šviesiai geltonos, apvalios, plokščios, vienoje pusėje įspausta vagelė. Kartoninėje dėžutėje yra trisdešimt 7,5 mg Melox tablečių (jos supakuotos į polivinilchlorido ir aliuminio folijos lakštus) ir informacinis lapelis.
15 mg tabletės 10,5 mm skersmens, šviesiai geltonos, apvalios, plokščios, vienoje pusėje įspausta vagelė. Kartoninėje dėžutėje yra dvidešimt 15 mg Melox tablečių (jos supakuotos į polivinilchlorido ir aliuminio folijos lakštus) ir informacinis lapelis