1. KAS YRA MIGARD IR KAM JIS VARTOJAMAS
Migard 2,5 mg tablečių su plėvele sudėtyje yra forvatriptano, preparato migrenai gydyti, kuris priskiriamas triptanų klasei (5 hidroksitriptamino (5HT1) selektyviųjų receptorių agonistams). Migard yra vaistas, vartojamas migrenos priepuolio, prasidedančio su aura (laikinu pojūčiu prieš migrenos priepuolį, kuris kiekvienam sergančiajam yra individualus ir veikia pvz., regėjimą, uoslę, klausą) arba be jos, galvos skausmui malšinti. Migard turi būti vartojamas migrenos priepuoliui gydyti, jis netinka priepuolio profilaktikai.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT MIGARD
Migrenos diagnozė turi būti aiški, nustatyta gydytojo. Migard vartoti negalima: - jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) frovatriptanui arba bet kuriai pagalbinei Migard medžiagai; - jeigu Jums buvo širdies priepuolis, sergate ar sirgote tokiomis širdies ir kraujagyslių ligomis kaip krūtinės angina (pasireiškia smarkiu skausmu krūtinės srityje, kuris gali plisti į kairę ranką) arba kraujotakos sutrikimas rankose ar kojose (ypač rankų ir kojų pirštuose); - jeigu buvo insultas arba laikinas (tranzitorinis) kraujotakos sutrikimas; - jei sergate vidutinio sunkumo arba sunkia hipertenzija ar, jei kraujospūdis nepakankamai kontroliuojamas; - jei nustatyta sunki kepenų liga; - jei vartojate kitų vaistų migrenai gydyti (ergotamino, jo preparatų, pvz., metizergido, kitų triptanų, pvz., 5-hidroksitriptamino (5-HT1) agonistų).
Specialių atsargumo priemonių reikia: - jeigu Jūs priklausote asmenų grupei, kuriems yra širdies vainikinių kraujagyslių ligų rizika (pvz., daug rūkote arba vartojate padedančius mesti rūkyti preparatus, esate moteris menopauzės laikotarpiu, vyresnis nei 40 metų vyras). Išvardytais atvejais prieš pradėdami vartoti Migard pasitarkite su gydytoju. Labai retai vartojant triptanus gali atsirasti spaudimo pojūtis ar skausmas krūtinėje; tai gali atsitikti ir tiems pacientams, kurie nesirgo širdies ir kraujagyslių ligomis. Taip atsitikus nutraukite vaisto vartojimą ir kreipkitės į gydytoją.
Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Negalima šio vaisto vartoti tuo pačiu metu, kai vartojami kiti vaistai migrenai gydyti: - ypač ergotamino, jo preparatų (pvz., metizergido); privalote daryti mažiausiai 24 valandų pertrauką po to, kai baigėte vartoti šiuos vaistus ir pradedate vartoti Migard. Lygiai taip pat negerkite šių vaistų, kol nepraeis 24 val. po paskutinės išgertos Migard dozės; - kitų triptanų (5-HT1 agonistų, pvz., sumatriptano, almotriptano, eletriptano, naratriptano, rizatriptano arba zolmitriptano). Jei kitaip nenurodo Jūsų gydytojas, nevartokite šio vaisto kartu su monoaminooksidazės inhibitorių (MAOI) grupės vaistais, kurie vartojami depresijai gydyti (fenelzinu, izokarboksazidu, tranilciprominu, moklobemidu). Jei vartojate kontraceptikų, selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių (citalopramo, fluoksetino, fluvoksamino, paroksetino, sertralino), pasakykite apie tai gydytojui arba vaistininkui.
Vartojant jonažolių (Hypericum perforatum) preparatų, Migard kartu rekomenduojama negerti. Migard vartojimas kartu su aukščiau išvardytais vaistais (ypač MAOI, selektyviaisiais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais, Hypericum perforatum) gali padidinti serotonino sindromo pavojų (serotonino sindromo požymiai: šiurpulys, prakaitavimas, sujaudinimas, drebulys, raumenų trūkčiojimas, pykinimas, karščiavimas, suglumimas). Jeigu abejojate dėl Migard vartojimo kartu su kitais vaistais, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Migard vartojimas su maistu ir gėrimais Migard galima gerti valgymo metu arba nevalgius; visuomet užsigerkite pakankamu vandens kiekiu.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu Migard vartoti negalima, nebent taip daryti nurodytų gydytojas. Bet kuriuo atveju negalima vaiko žindyti nepraėjus 24 valandoms po Migard išgėrimo; per šį laikotarpį nutrauktą pieną reikia išpilti.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Tiek migrena, tiek Migard gali sukelti mieguistumą. Jei taip atsitinka, vairuoti ir valdyti mechanizmus yra pavojinga, todėl reikia vengti tai daryti.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Migard medžiagas Vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI MIGARD
Migard visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Išgerkite Migard kaip galint anksčiau prasidėjus migrenos galvos skausmui. Tabletę reikia nuryti nesukramtytą, užsigerti vandeniu.
Jei pirmoji vaisto dozė nesukelia jokio pagerėjimo, to paties priepuolio metu antros tabletės gerti negalima. Kitą Migard dozę galite išgerti tik kito priepuolio metu. Jei po pirmosios dozės skausmas nurimsta, bet pasikartoja 24 valandų laikotarpiu, galite išgerti antrą dozę, bet ne anksčiau kaip praėjus dviem valandoms po pirmosios išgėrimo. Per 24 valandas galima išgerti ne daugiau kaip 5 mg dozę (tai yra 2 tabletes).
Pernelyg gausus Migard vartojimas (pakartotinis vartojimas kelias dienas iš eilės) yra neteisingas ir gali sukelti šalutinio poveikio padažnėjimą, kasdieninį galvos skausmą, dėl kurio reikės laikinai nutraukti šio vaisto vartojimą. Jei galvą pradeda skaudėti dažnai arba kasdien, pasitarkite su gydytoju, nes gali būti, kad galvos skausmas susijęs su pernelyg gausiu vaisto vartojimu.
Migard negalima vartoti jaunesniems nei 18 metų asmenims. Kadangi vyresnių nei 65 metų žmonių gydymo šiuo vaistu patyrimo sukaupta nepakankamai, šios amžiaus grupės pacientams vartoti Migard nepatariama.
Jeigu manote, kad Migard veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pavartojus per didelę Migard dozę Jei Jūs atsitiktinai išgėrėte didesnę Migard dozę negu reikia, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba vaistininką, arba artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyrių. Prašome pasiimti kartu likusias tabletes arba šį lapelį.
Nustojus vartoti Migard Nustojus vaisto vartoti jokių specialių priemonių nereikia. Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Migard, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Spaudimo jausmas arba skausmas krūtinėje, kartais intensyvus ir plintantis į gerklę gali atsirasti praėjus kelioms minutėms po vaisto išgėrimo; atsiradus šių požymių, reikia kreiptis į gydytoją ir negerti kitos vaisto dozės. Migard klinikinių tyrimų metu stebėti šalutinio poveikio požymiai buvo laikini, dažniausiai lengvi arba vidutinio sunkumo ir praeidavo savaime. Kai kuriuos pastebėtus simptomus galėjo sukelti migrena. Žemiau išvardyti šalutinio poveikio požymiai pasitaikė dažnai (dažniau kaip 1 iš 100 pacientų, bet rečiau kaip 1 iš 10 pacientų): pykinimas , burnos džiūvimas, virškinimo sutrikimas, skausmas skrandžio plote; nuovargis, nenormalios temperatūros pojūtis, skausmas krūtinėje (sunkumo, spaudimo ar įtampos pojūtis, skausmas gerklėje, kakle, galūnėse, krūtinėje); galvos skausmas, svaigulys, dilgčiojimas rankose ir kojose, lietimo pojūčio sustiprėjimas arba susilpnėjimas, didelis mieguistumas; karščio bangos; spaudimo pojūtis gerklėje; skeleto skausmas; sutrikęs regėjimas; padidėjęs prakaitavimas; nereguliarus širdies plakimas.
Žemiau išvardyti šalutinio poveikio požymiai pasitaikė nedažnai (dažniau kaip 1 iš 1000 pacientų, bet rečiau kaip 1 iš 100 pacientų): drebulys, padidėjęs jautrumas lietimuisi, nevalingi raumenų trūkčiojimai; viduriavimas, vidurių užkietėjimas, rijimo sutrikimas, vidurių pūtimas; skausmas, silpnumas, karščiavimas; baimė, nemiga, konfūzija, nervingumas, sujaudinimas, sutrikusi dėmesio koncentracija, didelės laimės pojūtis, depresija, mąstymo sutrikimas, asmenybės identifikacijos išnykimas; nosies gleivinės dirginimas, gerklės skausmas, sinusitas, balso stygų uždegimas; nugaros skausmas, sąnarių skausmas, raumenų silpnumas; niežulys; dažnas širdies plakimas; spengimas ausyse, ausies skausmas; iškreiptas skonio jutimas; troškulys, dehidracija; dažnas šlapinimasis; padidėjęs kraujospūdis.
Žemiau išvardyti šalutinio poveikio požymiai pasitaikė retai (dažniau kaip 1 iš 10000 pacientų. bet rečiau kaip 1 iš 1000 pacientų): raumenų stingulys ar suglebimas, vangūs refleksai, liežuvio paralyžius; lūpų uždegimas, raugulys, virškinimo trakto ligos, atpylimas, žagsėjimas, stemplės spazmas, seilių liaukų skausmas, stomatitas, dantų skausmas; skausmas kojose; atminties sutrikimas, depresijos pasunkėjimas, nenormalūs sapnai, asmenybės sutrikimas; hiperventiliacija; dilgėlinė; lėtas širdies plakimas; padidėjęs klausos aštrumas; sumažėjęs kalcio, cukraus kiekis kraujyje; dažnas šlapinimasis naktį, inkstų skausmas, tamsus šlapimas; kraujavimas iš nosies, rožinis bėrimas odoje ir gleivinėse; silpnumas; padidėjęs bilirubino (kepenyse susidarančios medžiagos) kiekis kraujyje; savęs susižalojimas, liaukų patinimas; opos skrandyje ir viršutinėje plonosios žarnos dalyje.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI MIGARD
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant lizdinės plokštelės, butelio etiketės ir dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Migard vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos. Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje. Lizdinė plokštelė. Laikyti gamintojo pakuotėje. Butelis. Butelį laikyti sandarų.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
Migard sudėtis Veiklioji medžiaga yra frovatriptanas. Jo vienoje tabletėje yra 2,5 mg (sukcinato monohidrato pavidalu). Pagalbinės medžiagos yra bevandenė laktozė, mikrokristalinė celiuliozė, magnio stearatas, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, bevandenis koloidinis silicio dioksidas. Tabletės plėvelės sudėtis: Opadry white (titano dioksidas (E 171), bevandenė laktozė, hipromeliozė (E 464), makrogolis 3000, triacetinas).
Migard išvaizda ir kiekis pakuotėje Migard plėvele dengtos tabletės yra apvalios baltos abipus išgaubtos, kurių vienoje pusėje įspausta raidė „m“, kitoje – skaičius 2,5. Lizdinėje plokštelėje yra 1, 2, 3, 4, 6 arba 12 tablečių. Butelyje su nuo vaikų apsaugančiu dangtelio mechanizmu yra 30 tablečių. Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.