1. KAS YRA STIMULOTON IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Stimuloton yra depresiją lengvinantis preparatas, priklausantis selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) grupei. Gydytojas šio vaisto skiria depresija (ūmine, vienpole, dvipole arba su nerimu) sergantiems pacientams gydyti. Stimuloton tinka ir (arba) vienpolės depresijos paūmėjimo profilaktikai. Preparatą gali vartoti sergantieji ūminiu arba lėtiniu obsesiniu-kompulsiniu ir panikos (su agrofobija arba be jos) sutrikimais.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT STIMULOTON
Stimuloton vartoti draudžiama: - jeigu yra padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei Stimuloton medžiagai. - jeigu Jūs vartojate monoaminooksidazės inhibitorius (MAOI). Kartu su Stimuloton vartoti MAOI negalima. Pertrauka tarp šių preparatų vartojimo turi būti ne trumpesnė kaip 14 dienų; - jei Jūs vartojate triptofaną arba fenfluraminą (amfitamino darinius); - jei Jūs sergate nestabiliąja epilepsija; - jeigu esate nėščia ar žindote kūdikį. Jei įtariate, kad galite būti pastojusi, arba žindote kūdikį, apie tai turite pasakyti gydytojui.
Vaikams preparato vartoti negalima.
Jei tiksliai nežinote, kokia Jūsų sveikatos būklė ar kokius vaistus vartojote, prieš pradėdamas gerti Stimuloton, turite pasitarti su gydytoju.
Specialių atsargumo priemonių reikia: - jeigu Jūs gydomas elektrošoku; - jeigu sergate kepenų liga.
Stimuloton dozę reikia koreguoti: - jei atsirado neįprastų reiškinių (pvz., sutriko elgsena, prasidėjo traukuliai), kurie, manoma, gali būti susiję su gydymu. Apie tai reikia pasakyti gydytojui.
Pasikonsultuoti su gydytoju reikia ir tuo atveju, jei minėtų sutrikimų pasitaikė anksčiau.
Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metų Stimuloton paprastai nėra skiriamas vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams, išskyrus pacientus, sergančius obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu. Taip pat turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės medikamentus, padidėja šalutinio poveikio, pvz., bandymo nusižudyti, galvojimo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti Stimuloton jaunesniems nei 18 metų pacientams, jei, jo manymu, tai yra jiems tinkamiausias gydymas. Jeigu gydytojas skyrė Stimuloton jaunesniam nei 18 metų pacientui ir Jūs pageidaujate tai išsamiau aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems Stimuloton, pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš pirmiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra pateikta ilgalaikio saugumo duomenų apie Stimuloton poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi
Stimuloton vartojimas su maistu ir gėrimais Kartu su Stimuloton alkoholinių gėrimų vartoti negalima. Vaisto galima išgerti ir valgant, ir nevalgius.
Nėštumas Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Jei spėjate, kad esate pastojusi, planuojate pastoti arba žindote kūdikį, prieš pradėdama vartoti Stimuloton, turite pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku.
Vaisingo amžiaus moterims, gydomoms sertralinu, reikalingos veiksmingos kontracepcijos priemonės.
Žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Jei žindymo laikotarpiu moteris pradeda vartoti Stimuloton, gydytojas gali patarti nebemaitinti kūdikio.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Jeigu jūs kartu su Stimuloton nevartojate kitų vaistų, mažai tikėtina, kad Stimuloton sutrikdys įprastinę veiklą.
Jei kartu su Stimuloton vartojami kiti vaistai, gali sutrikti gebėjimas vairuoti, valdyti mechanizmus, taip pat pavojinga dirbti darbą, susijusį su didesne nelaimingų atsitikimų grėsme. Šiuo klausimu reikia pasitarti su gydytoju.
Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Stimuloton turite atsargiai vartoti, jei anksčiau gydėtės vaistais, kurių sudėtyje yra karbamazepino arba haloperidolio. Jei išryškėja nepageidaujamas Stimuloton poveikis, būtina kreiptis į gydytoją.
Jei Stimuloton ir kitas vaistas, kuris taip pat jungiasi su plazmos baltymais, vartojami kartu, gali kilti jų tarpusavio sąveika. Prieš pradedant vartoti kitų vaistų reikia pasikonsultuoti su gydytoju.
Kartu su Stimuloton vartojant cimetidiną, preparatą, mažinantį skrandžio rūgštingumą, gali sumažėti Stimuloton išskyrimas iš organizmo.
Jeigu kartu vartojate sertraliną ir kumarino junginius, reikia atlikti kraujo tyrimą (nustatyti protrombino laiką) pradėjus ir baigus gerti sertraliną. Būtina vykdyti visus gydytojo nurodymus.
Kai kurių kartu su Stimuloton vartojamų vaistų metabolizmas kepenyse gali sutrikti. Todėl Stimuloton geriantys ligoniai, prieš pradėdami vartoti kitus preparatus, turi pasikonsultuoti su gydytoju.
Jei kartu geriant Stimuloton ir ličio preparatus pradeda krėsti drebulys, reikia pasakyti gydytojui.
Negalima kartu vartoti Stimuloton ir triptofano ar fenfluramino. Prieš pradėdamas gydyti Stimuloton, gydytojas liepia nutraukti šių preparatų vartojimą. Reikia vykdyti visus gydytojo nurodymus.
Kartu su Stimuloton vartojamo antipirino pusinės eliminacijos laikas gali sutrumpėti.
Sertralinas nesąveikauja su ligonio vartojamais vaistais: atenololiu (vaistu, kuris mažina kraujospūdį ir retina širdies susitraukimus), glibenklamidu (vaistu nuo diabeto), digoksinu (vaistu nuo širdies nepakankamumo).
Jei tiksliai nežinote, kokius vaistus vartojate, reikia kreiptis į gydytoją.
3. KAIP VARTOTI STIMULOTON
Stimuloton visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Preparatą patartina gerti vienu laiku. Tada vaisto poveikis būna stipriausias, be to, lengviau atsiminti, kada jo išgerti. Tablečių kramtyti negalima, jas reikia užgerti nemažu kiekiu vandens.
Jei gydytojas nepaskyrė kitaip, vaistą vartoti, kaip nurodyta informaciniame lapelyje.
Suaugusiems žmonėms Gydant depresiją ir nerimą paprastai vartojama po 50 mg vaisto vieną kartą per dieną. Tabletę galima išgerti bet kuriuo dienos metu, valgant arba nevalgius.
Sergantiesiems panikos sutrikimu iš pradžių skiriama po 25 mg vaisto per dieną. Po savaitės gydytojas dozę gali padidinti iki 50 mg per dieną. Jei būklė negerėja, ligoniams, kurie gerai vaistą toleruoja, dozė gali būti didinama po 50 mg kas savaitę tol, kol pasiekiama didžiausia leistina dozė – 200 mg per dieną.
Gydomasis vaisto poveikis pradeda ryškėti per 7 dienas, o maksimalus pasiekiamas tik geriant vaistą 2-4 savaites. Sergant obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu, kad pasireikštų vaisto gydomasis poveikis kartais prireikia 8-12 savaičių.
Pasireiškus vaisto gydomajam poveikiui, gydytojas skiria vartoti palaikomąją dozę. Reikia vykdyti gydytojo nurodymus.
Vaikams Ar galima preparato skirti vaikams, nenustatyta.
Pagyvenę ligoniai preparatą gali vartoti taip pat kaip kiti.
Ligoniai, kurių kepenų funkcija sutrikusi, Stimuloton turėtų vartoti atsargiai. Sergantiesiems sunkia kepenų liga arba kepenų funkcijos sutrikimu, gydytojas vaisto dozę sumažina arba skiria ją gerti rečiau.
Kai yra sutrikusi inkstų veikla, dozės mažinti nereikia.
Kiek laiko reikia Stimuloton gerti, nurodo gydytojas. Anksčiau nutraukti vaisto vartojimo negalima.
Jei atrodo, kad vaisto poveikis per stiprus ar per silpnas, reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką.
Pavartojus per didelę Stimuloton dozę Jei Stimuloton plėvele dengtų tablečių išgerta daugiau nei buvo paskirta, nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką.
Pamiršus pavartoti Stimuloton Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Stimuloton, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Vartojant Stimuloton gali išryškėti padidėjusio jautrumo vaistui požymių. Jei patinsta lūpos, burna bei gerklė, sunku ryti, patinsta rankos, kojos arba išberia, vaisto vartojimą reikia nutraukti ir kreiptis į gydytoją.
Išgėrus alkoholio arba kitų preparatų, gali apimti mieguistumas, nerimas, kilti pykinimas, vėmimas, pagreitėti širdies susitraukimai, išsiplėsti vyzdžiai. Prasidėjus čia minimiems simptomams, vaisto vartojimą reikia nutraukti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją arba į artimiausios ligoninės skubiosios medicinos pagalbos skyrių.
Vartojant Stimuloton gali pasitaikyti šių nepageidaujamų reiškinių: ejakuliacijos sutrikimas, burnos džiūvimas, gausesnis prakaitavimas, mieguistumas, svaigulys, drebulys, nemiga, lytinio potraukio susilpnėjimas, nervingumas, apetito praradimas, viduriavimas, dispepsija, vidurių pūtimas, pykinimas, vėmimas, silpnumas, odos paraudimas, regos sutrikimas.
Jei ligonis anksčiau vartojo arba kartu su Stimuloton vartoja neuroleptikus, gali sutrikti motorinės funkcijos.
Taip pat gali sumažėti jautrumas dirgikliams, atsirasti deginimo arba dilgčiojimo pojūtis, depresijos simptomų, haliucinacijų, agresija, ažitacija, nerimas ar psichozė. Šie simptomai skiriasi nuo pagrindinės ligos simptomų, jų, beje, gali pasireikšti vartojant ir kitus antidepresantus.
Laboratoriniai tyrimai Retai gali padaugėti transaminazės fermentų (GOT, GTP), tai jokiais simptomais nepasireiškia. Nustatyta, kad fermentų padaugėja po 9 savaičių nuo gydymo sertralinu pradžios. Gydymą baigus, fermentų kiekis normalizuojasi.
Vartojant sertraliną gali laikinai sumažėti natrio koncentracija kraujyje, dažniau pagyvenusiems žmonėms ir besigydantiems diuretikais arba kitais vaistais.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. STIMULOTON LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje Laikyti gamintojo pakuotėje
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.