1. KAS YRA Sumatriptan Sandoz ir nuo ko jis vartojamas
Sumatriptan Sandoz 50 mg yra rausvos, abipus išgaubtos, pailgos, su laužimo linija iš abiejų pusių tabletės. Sumatriptan Sandoz 100 mg yra baltos ar beveik baltos, abipus išgaubtos, pailgos, su laužimo linija iš abiejų pusių tabletės. Sumatriptan Sandoz tiekiamas aliuminio/aliuminio lizdinėmis plokštelėmis. Sumatriptan Sandoz 50 mg kartono dėžutėje yra 2, 3, 4, 6, 8, 12, 18, 20, 30, 50 arba 100 tablečių. Sumatriptan Sandoz 100 mg kartono dėžutėje yra 2, 3, 4, 6, 12, 18, 19, 20 arba 30 tablečių. Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Sumatriptan Sandoz veiklioji medžiaga sumatriptanas yra specifinis ir selektyvus serotonino receptorių agonistas. Kraujagyslių serotoninui jautrių receptorių daugiausia yra kaukolės kraujagyslėse, kurias jie sutraukia. Nustatyta, jog sumatriptanas sutraukia miego arterijos baseino kraujagysles, kuriomis kraujas patenka į kaukolės išorėje ir viduje esančius audinius, pvz., smegenų dangalus. Manoma, kad pagrindinė migrenos priepuolio žmogui priežastis yra šių kraujagyslių išsiplėtimas ir minėtų audinių pabrinkimas. Be to, sumatriptanas slopina trišakio nervo aktyvumą. Antimigreniniam sumatriptano poveikiui žmogaus organizme gali būti reikšmingi abu pokyčiai, t. y. kaukolės arterijų sutraukimas ir trišakio nervo aktyvumo slopinimas. Sumatriptan Sandoz tabletės vartojamos migrenos priepuolio, pasireiškiančio su aura arba be jos, neatidėliotinam gydymui. Šis vaistas migrenos priepuolių profilaktikai netinka.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT Sumatriptan Sandoz
Sumatriptan Sandoz vartoti draudžiama, jeigu: padidėjęs jautrumas (alergija) sumatriptanui arba bet kuriai pagalbinei Sumatriptan Sandoz tablečių medžiagai; buvo miokardo infarktas, išeminė širdies liga ar širdies vainikinių kraujagyslių spazmas; ligonis serga periferinių kraujagyslių liga; yra išeminės širdies ligos simptomų ar požymių; buvo insultas ar praeinančių smegenų kraujotakos sutrikimo priepuolių; labai sutrikusi kepenų veikla; yra padidėjęs kraujo spaudimas; - ligonis vartoja skalsių preparatų, pvz., ergotamino ar jo darinių (įskaitant metizergidą); - pacientas vartoja tam tikrų vaistų nuo depresijos, vadinamųjų monoaminooksidazės inhibitorių. Jų vartojimą nutraukus, Sumatriptan Sandoz galima vartoti ne anksčiau kaip po 2 savaičių.
Specialios atsargumo priemonės Sumatriptan Sandoz galima vartoti tik gydytojo nurodymu. Išgėrus Sumatriptan Sandoz, gali atsirasti krūtinės ir priekinės kaklo dalies negalavimų, įskaitant krūtinės skausmą ir(ar) spaudimo pojūtį. Šis sutrikimas gali būti stiprus ir plisti į priekinę kaklo dalį. Jei atsiranda minėtų negalavimų, medikamento vartojimą reikia nutraukti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją. Preparato reikia vartoti atsargiai pacientams, kuriems yra išeminės širdies ligos rizikos veisnių, ir ligoniams, kurie gydomi tam tikrais vaistais nuo depresijos, pvz., jonažolių preparatais. Ligoniams, sergantiems kepenų ar inkstų veiklos sutrikimu, Sumatriptan Sandoz reikia vartoti atsargiai. Pacientams, kurių organizmas netoleruoja kai kurių cukraus rūšių, pvz., yra paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės trūkumas ar gliukozės-galaktozės pasisavinimo sutrikimas, šio medikamento vartoti negalima.
Sumatriptan Sandoz vartojimas su maistu ir gėrimais Maistas vaisto pasisavinimui įtakos nedaro.
Nėštumas Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Nėščioms moterims Sumatriptan Sandoz galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
Žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Žindyvėms Sumatriptan Sandoz galima vartoti tik gydytojo nurodymu. Kad į kūdikio organizmą sumatriptano patektų mažiausiai, po preparato vartojimo 12 valandų reikia nežindyti.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Duomenų apie poveikį vairavimui nėra. Reikia atsižvelgti į faktą, kad migrenos priepuolio ar sumatriptano vartojimo sukelti simptomai, pvz., galvos svaigimas ir silpnumas, gali daryti įtaką gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Sumatriptan Sandoz medžiagas Preparate yra laktozės.
Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Sumatriptano poveikį kraujagyslėms gali stiprinti kartu vartojami ergotamino dariniai, todėl po preparato, kurio sudėtyje yra ergotamino ar jo darinių, vartojimo Sumatriptan Sandoz galima gerti ne anksčiau kaip po 24 valandų, o po Sumatriptan Sandoz vartojimo preparato, kurio sudėtyje yra ergotamino, galima gerti ne anksčiau kaip po 6 valandų. Kadangi galima sumatriptano ir kai kurių vaistų nuo depresijos (monoaminooksidazės inhibitorių) sąveika, šių medikamentų vartoti kartu draudžiama.
3.KAIP VARTOTI Sumatriptan Sandoz
Sumatriptan Sandoz visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką Migrenos priepuolio profilaktikai šio vaistinio preparato vartoti negalima. Migrenos priepuolis gydomas vien Sumatriptan Sandoz. Šio medikamento draudžiama vartoti kartu su ergotaminu ir jo dariniais, įskaitant metizergidą. Prasidėjus migreniniam galvos skausmui, Sumatriptan Sandoz reikia gerti kiek galima greičiau. Vis dėlto, migrenos priepuolio metu vėliau išgerto vaistinio preparato veiksmingumas yra toks pats. Rekomenduojama neviršyti toliau nurodytos Sumatriptan Sandoz dozės Suaugę žmonės Rekomenduojama sumatriptano dozė suaugusiems žmonėms yra 50 mg. Kai kuriems pacientams reikia 100 mg dozės. Nors rekomenduojama geriamoji sumatriptano dozė yra 50 mg, būtina atsižvelgti, kad migrenos priepuolio sunkumas skiriasi įvairiems pacientams bei kinta tam pačiam žmogui. Klinikinių tyrimų metu 25 – 100 mg dozė buvo daug veiksmingesnė už placebą, tačiau 25 mg dozės veiksmingumas yra statistiškai reikšmingai mažesnis už 50 mg ir 100 mg dozių veiksmingumą. Pacientams, kurie į pirmąją sumatriptano dozę nereaguoja, gerti kitą dozę to paties priepuolio negalima. Kito migrenos priepuolio metu vėl galima gerti Sumatriptan Sandoz.
Jei pirmoji dozė sukėlė pageidaujamą organizmo reakciją, tačiau vėliau simptomai atsinaujino, per tolesnes 24 valandas galima išgerti 1 arba 2 papildomas dozes, tačiau su sąlyga, kad tarp dozių vartojimo būtų ne mažesnė kaip dviejų valandų pertrauka ir per minėtą 24 val. laikotarpį būtų suvartota ne daugiau kaip 300 mg sumatriptano.
Vaikai ir jaunesni kaip 18 metų paaugliai Sumatriptan Sandoz veiksmingumas ir saugumas vaikams nenustatytas.
Vyresni kaip 65 metų pacientai Vyresnių kaip 65 metų pacientų gydymo sumatriptanu patirtis yra maža. Be to, pagyvenusių žmonių organizme šio medikamento farmakokinetika ištirta nepakankamai. Vadinasi, tol, kol atsiras daugiau duomenų, pagyvenusiems žmonėms Sumatriptan Sandoz vartoti nerekomenduojama.
Pacientai, kurių nepakankama kepenų veikla Pacientams, kuriems yra lengvas arba vidutinis kepenų veiklos nepakankamumas, reikia vartoti mažesnę, t. y. 25 – 50 mg, sumatriptano dozę.
Vartojimo metodas Tabletes reikia nuryti,užsigeriant vandeniu. Sumatriptanas yra kartus. Preparato kartumą sumažina jo sudėtyje esanti greipfrutų skonio medžiaga.
Jeigu manote, kad Sumatriptan Sandoz veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pavartojus per didelę Sumatriptan Sandoz dozę Perdozavus Sumatriptan Sandoz būtina nedelsiant kviesti šeimos gydytoją arba vykti į artimiausios ligoninės skubios medicinos pagalbos skyrių.
Pamiršus pavartoti Sumatriptan Sandoz Vaisto geriama tik priepuolio metu.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Sumatriptan Sandoz, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį. Toliau išvardytas šalutinis poveikis paprastai yra laikinas. Spengimas, galvos sukimasis, mieguistumas, traukuliai, nevalingi akių obuolių judesiai, akipločio ištrūkis. Mirgėjimas, vaizdo dvejinimasis, regėjimo susilpnėjimas, apakimas. Laikinas kraujospūdžio padidėjimas netrukus po sumatriptano dozės suvartojimo, paraudimas. Kraujospūdžio sumažėjimas, Raynaudo fenomenas. Per retas ar per dažnas širdies susitraukinėjimas, kitoks širdies ritmo sutrikimas, širdies tvinkčiojimo jutimas, laikini išemijos sukelti EKG pokyčiai, širdies vainikinių kraujagyslių spazmas, miokardo infarktas. Pykinimas ir vėmimas, išeminis storosios žarnos uždegimas. Sunkumo pojūtis (paprastai laikinas, gali būti stiprus ir atsirasti bet kurioje kūno dalyje, įskaitant krūtinę ir priekinę kaklo dalį), sprando stingulys. Skausmas, karščio, spaudimo ar ankštumo pojūtis (šie reiškiniai paprastai yra laikini, gali būti stiprūs bei atsirasti bet kurioje kūno dalyje, įskaitant krūtinę ir priekinę kaklo dalį). Be to, galimas silpnumas, nuovargis, apsnūdimas ir paraudimas (šie reiškiniai dažniausiai yra lengvi ar vidutinio stiprumo bei laikini). Įvairaus sunkumo padidėjusio jautrumo reakcija, aprėpianti atvejus nuo padidėjusio odos jautrumo reakcijos iki anafilaksijos reakcijos. Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Sumatriptan Sandoz LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Specialių laikymo sąlygų nereikia.