1. KAS YRA TERCEF MILTELIAI INJEKCINIAM TIRPALUI IR NUO KO JIE VARTOJAMI
Ceftriaksonas yra cefalosporinų grupės antibiotikas. Tinkamai vartojamas tercefas sunaikina mikroorganizmus, sukeliančius įvairias ligas.
Medikamentas vartojamas, jei yra sunki, ceftriaksonui jautrių mikroorganizmų sukelta liga. Juo galima gydyti: kvėpavimo sistemos ligas: ūminį arba lėtinį bronchitą, nosies, ausų ir gerklės infekcijos sukeltas ligas, bronchopneumoniją, plaučių pūlinius, infekcijos pažeistą bronchektazę, po operacijos infekcijos sukeltas krūtinės ląstos organų ligas ir kt.; bakterijų sukeltą endokardo uždegimą; smegenų dangalų uždegimą; infekcijos sukeltas pilvo ertmės ligas (pilvaplėvės uždegimą, tulžies latakų infekcijos sukeltas ligas) bei virškinimo trakto ligas (užkrečiamąją salmoneliozę, bakterijų sukeltą dizenteriją); inkstų ir šlapimo latakų infekcijos sukeltas ligas (tuo atveju, jei netinka aminoglikozidų grupės antibiotikai); lyties organų infekcijos sukeltas ligas: minkštąjį šankerį (venerinę opą), gonorėją, pirminis, antrinį arba latentinį sifilį; septicemiją; Laimo ligą; odos ir jos darinių, kaulų, sąnarių, minkštųjų audinių infekcijos sukeltas ligas, supūliavusias žaizdas; infekcijos sukeltas ligas pacientams, kurių imunitetas susilpnėjęs.
Be to, medikamentas tinka infekcijos profilaktikai chirurgijoje.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT TERCEF MILTELIŲ INJEKCINIAM TIRPALUI
Tercef miltelių injekciniam tirpalui vartoti draudžiama, jei yra padidėjęs jautrumas cefalosporinų grupės antibiotikams. Gydytoją būtina informuoti, jei penicilinų grupės ar kitokie medikamentai pacientui sukelia alerginę reakciją. Jei moteris nėščia ar žindyvė, reikia informuoti gydytoją. Jis gali nuspręsti pirmuosius tris nėštumo mėnesius bei žindymo laikotarpiu šio medikamento neskirti. Kartais gydytojas gali nuspręsti kitaip. Tercef miltelių injekciniam tirpalui galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
Specialių atsargumo priemonių reikia Gydytoją reikia informuoti, jei: cefalosporinų, penicilinų grupės ar kitokie vaistai sukelia alerginę reakciją; pacientas serga virškinimo rakto liga, ypač storosios žarnos uždegimu arba jei po medikamento vartojimo sutrinka virškinimo trakto veikla; ligonis serga ne tik kepenų, bet ir inkstų ligai; ribojamas druskų vartojimas (viename grame Tercef miltelių injekciniam tirpalui yra maždaug 70 mg natrio).
Ligoniams, vartojantiems ceftriaksono, reikia reguliariai tikrinti kraujo sudėtį. Jei gliukozės buvimui šlapime nustatyti vartojami reagentai, kurių sudėtyje yra vario, šio tyrimo rodmenys gali būti tariamai teigiami, todėl patariama gliukozės buvimą šlapime nustatyti po vaisto vartojimo praėjus ne mažiau kaip 4 valandoms arba minėtą medžiagą nustatyti gliukozės oksidazės metodu.
Tercef tirpalo, kurio sudėtyje nėra lidokaino, injekcijos į raumenis yra skausmingos. Jei Tercef milteliai injekciniam tirpalui skiedžiami lidokaino tirpalu, būtina tikrinti paciento jautrumą pastarajai medžiagai. Vaisto injekuojant į raumenis, rekomenduojama po dūrio švirkšto stūmoklį šiek tiek patraukti atgal (kraujo neturėtų pasirodyti), kad būtų galima nustatyti, ar adata nepažeidė kraujagyslės.
Ceftriaksno tirpalo, kurio sudėtyje yra lidokaino, į veną injekuoti draudžiama!
Nėštumas Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Nors nei teratogeninio, nei mutageninio tercefo poveikio nepastebėta, nėštumo metu (ypač pirmuosius tris mėnesius), šio medikamento vartoti nepatariama, nebent būtinu atveju.
Žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Šiek tiek ceftriaksono patenka į motinos pieną, todėl žindyvėms jo reikia vartoti atsargiai.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Ceftriaksonas gebėjimo vairuoti ir prižiūrėti veikiančius įrenginius neveikia.
Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Dėl galimo fizinio ir cheminio nesuderinamumo tercefo negalima suleisti į tirpalus, kurių sudėtyje yra kitokių medikamentų, ar su jais maišyti arba skiesti kitokiais, negu nurodytais skyriuje “Dozavimas ir vartojimo būdas”, infuzijų skiedikliais.
Ceftriaksonas ir aminoglikozidai, vartojami kartu, stipriau veikia (sukelia sinergetinį poveikį) gramneigiamus mikroorganizmus, taip pat Pseudomonas aeruginosa bei Streptococcus faecalis. Jei tercefo ir aminoglikozido vartojama kartu, abu antibiotikus būtina leisti į skirtingas raumenų vietas, jų negalima maišyti viename injekcijų švirkšte ar infuzijų tirpale, kadangi minėti medikamentai vienas kitą inaktyvuoja.
Vartojant didelę ceftriaksono dozę kartu su stipriu diuretiku, pvz., furozemidu, inkstų veiklos pablogėjimo nepastebėta. Duomenų, kad ceftriaksonas didina aminoglikozidų toksinį poveikį inkstams, nėra.
Probenecidas ceftriaksono šalinimui poveikio nedaro.
Po ceftriaksono vartojimo išgėrus alkoholio, reakcijos, panašios į disulfiramo sukeliamą (aldehiddehidrogenezės slopinimo bei padidėjusio toksinio alkoholio poveikio), nepastebėta.
Ceftriaksono negalima skiesti tirpalais, kurių sudėtyje yra kalcio, pvz., Ringerio, Hartmano ir kt. Be to, jo negalima maišyti su vankomicinu, flukonazoliu, oksiduojančiomis medžiagomis.
3. KAIP VARTOTI TERCEF
Tercef miltelių injekciniam tirpalui visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Ceftriaksono galima leisti giliai į raumenis, švirkšti arba lašinti į veną.
Vyresni negu 12 metų pacientai Įprastinė dienos dozė yra 1 – 2 g. Ją galima suleisti iš karto. Per parą galima švirkšti ne daugiau kaip 4 g preparato.
Vaikai Įprastinė dienos dozė yra 50 – 75 mg/kg kūno svorio. Ją reikia sušvirkšti iš karto. Per parą galima injekuoti ne daugiau kaip 2 g preparato. Neišnešiotiems kūdikiams ir naujagimiams paros dozė yra 20 – 50 mg/kg kūno svorio. Ją reikia suleisti iš karto.
Sergant meningitu, ceftriaksono paros dozė yra 100 mg/kg kūno svorio. Ją reikia suleisti iš karto arba lygiomis dalimis per du kartus, t.y. kas 12 val. Per parą galima švirkšti ne daugiau kaip 4 g preparato. Dažniausiai gydoma 7 – 14 dienų.
Pacientams, sergantiems inkstų ar kepenų veiklos nepakankamumu, dozavimo koreguoti nereikia. Tik tuo atveju, jei yra sunkus inkstų nepakankamumas (kreatinino klirensas mažesnis negu 10 ml/min.), per parą reikėtų vartoti ne daugiau kaip 2 g preparato. Jei yra sunkus ne tik inkstų, bet ir kepenų veiklos nepakankamumas, būtina reguliariai tikrinti ceftriaksono koncentraciją plazmoje.
Dialize gydomiems ligoniams po dializės injekuoti papildomą dozę nerekomenduojama, tačiau reikia stebėti antibiotiko koncentraciją plazmoje ir prireikus koreguoti jo dozę. Tirpalo ruošimas būdas Prieš injekciją į raumenis 1 g Tercef miltelių injekciniam tirpalui reikia ištirpinti 3,6 ml sterilaus injekcinio vandens arba 1 % lidokaino tirpalo. Tokiu atveju 1 ml tirpalo būna 250 mg medikamento. Būtina iš anksto nustatyti paciento jautrumą lidokainui. Jaunesniems negu 3 metų vaikams vaistą skiesti lidokaino tirpalu nerekomenduojama. Jei medikamentas tirpinamas injekcijų vandeniu, leidžiamas į raumenis tirpalas sukelia skausmą. Prireikus galima vartoti mažesnės koncentracijos tirpalą. Medikamentą reikia leisti giliai į sėdmeninius raumenis. Į vieną sėdmenų pusę reikėtų injekuoti ne daugiau kaip 1g ceftriaksono. Paruoštą injekcijoms į raumenis ceftriaksono tirpalą, kurio sudėtyje yra lidokaino, injekuoti į veną draudžiama!
Injekcijai į veną 1 g Tercef reikia miltelių injekciniam tirpalui ištirpinti 9,6 ml injekcinio vandens (tokiu atveju 1 ml tirpalo būna 100 mg ceftriaksono) ir per 2 – 5 min. suleisti į veną.
Prieš trumpalaikę infuziją į veną 1 g Tercef miltelių injekciniam tirpalui reikia ištirpinti taip pat, kaip ir prieš injekciją į veną, po to medikamento tirpalą skiesti 90 ml skiediklio (1 ml skiesto tirpalo būna 10 mg ceftriaksono). Jei reikia, kad tirpalo koncentracija būtų didesnė, 1 g Tercef miltelių injekciniam tirpalui reikia ištirpinti taip pat, kaip ir prieš injekciją į veną, po to medikamento tirpalą skiesti 15 ml skiediklio (1 ml skiesto tirpalo būna 40 mg ceftriaksono). Infuzijų į veną tirpalui ruošti kaip tirpiklis tinka injekcinis vanduo, 0,9 natrio chlorido, 5 gliukozės, 10 gliukozės arba 5 levuliozės tirpalas. Medikamentą reikia sulašinti į veną per 15 – 30 min.
Ceftriaksono tirpalas priklausomai nuo koncentracijos gali būti nuo šviesiai geltonos iki gintarinės spalvos. Ji nesusijusi su tirpalo stiprumu, veiksmingumu ir toleravimu. Tirpalas, laikomas 2 – 8 C temperatūroje, pvz., šaldytuve, išlieka stabilus 24 valandas. Kiek laiko galima vartoti Tercef miltelių injekciniam tirpalui? Gydymo ceftriaksonu trukmė priklauso nuo ligos eigos, tačiau net išnykus infekcijos sukeltos ligos simptomams, medikamento būtina vartoti dar bent 2 – 3 dienas, taigi iš viso 4 – 14 dienų.
Jeigu manote, kad Tercef milteliai injekciniam tirpalui veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pavartojus per didelę Tercef miltelių injekciniam tirpalui dozę Duomenų apie ceftriaksono perdozavimą nėra, todėl ir specialios informacijos, kaip gydyti apsinuodijimą, nepateikta. Perdozavus reikėtų nedelsiant informuoti gydytoją.
Pamiršus pavartoti Tercef miltelių injekciniam tirpalui Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
Pokyčiai, atsirandantys nutraukus Tercef miltelių injekciniam tirpalui vartojimą Gali vėl paūmėti liga.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Ceftriaksonas, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Paprastai ceftriaksonas yra gerai toleruojamas. Jei vaisto vartojama ilgiau, gali sutrikti virškinimo traktas (pasireiškia pykinimas, vėmimas, atsiranda pirmųjų pseudomembraninio kolito simptomų), pailgėti protrombino laikas, laikinai padidėti serumo transaminazių aktyvumas, atsirasti laikinų kraujo pokyčių (eozinofilija, trombocitozė, leukopenija, rečiau mažakraujystė, ypač hemolizinė anemija, neutropenija, limfopenija, trombocitopenija), vaistui nejautri infekcija (Candida, Enterococcus, Pseudomonas aeruginosa).
Ceftriaksono vartojantiems ligoniams, ypač vaikams, ultragarsinio tyrimo metu retai pastebima šešėlių, panašių į tulžies pūslės akmenų šešėlius, tačiau nutraukus vaisto vartojimą jie išnyksta.
Dėl intensyvaus prisijungimo prie plazmos baltymų ceftriaksonas gali išstumti bilirubiną iš jo junginių su albuminais, todėl kraujyje gali padidėti bilirubino koncentracija.
Kadangi ceftriaksonas intensyviai šalinamas su tulžimi, gali atsirasti žarnyno mikroorganizmų rūšinės sudėties pokyčių.
Kartais gali skaudėti ir svaigti galva, sumažėti šlapimo kiekis.
Po injekcijos į raumenis gali skaudėti injekcijos vietą, ji gali sukietėti. Retai vaisto injekcija į veną sukelia jos uždegimą. Labai retai galimas net anafilaksinis šokas.
Jei bloga savijauta arba jei atsiranda neįprastų negalavimų, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Pastebėję šiame lapelyje neminėtą šalutinį poveikį, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. TERCEF MILTELIŲ INJEKCINIAM TIRPALUI laikymo SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje. Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 oC temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės. Medikamento tirpalą būtina laikyti 2 – 8 C temperatūroje (šaldytuve). Taip laikomo vaisto tinkamumo laikas – 24 valandos.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.