1. KAS YRA VOLTAREN OPHTHA IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Farmakoterapinė grupė: nesteroidinis uždegimą slopinantis vaistas, ATC kodas S01BC03.
VOLTAREN OPHTHA akių lašų sudėtyje yra diklofenako natrio druskos – nesteroidinio uždegimą slopinančio vaisto, turinčio skausmą malšinančių savybių. Diklofenakas labai slopina prostaglandinų sintezę; tai svarbus jo veikimo būdas.
Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad diklofenakas slopina vyzdžio susitraukimą operuojant kataraktą, mažina akių uždegimą ir skausmą, susijusį su ragenos epitelio defektu po kai kurių chirurginių intervencijų.
Nepastebėta, kad diklofenakas blogai veiktų žaizdų gijimą.
VOLTAREN OPHTHA akių lašų sudėtyje yra ciklodekstrino hidroksipropil-γ-ciklodekstrino. Ciklodekstrinai didina kai kurių vandenyje netirpių lipofilinių vaistų tirpumą vandenyje. Manoma, kad ciklodekstrinai veikia kaip tikrieji vaistų nešikliai, nes hidrofobinių vaistų molekulės lieka ištirpusios ir patenka ant biologinių membranų paviršiaus.
Bandymais su triušiais nustatyta, kad didžiausia C14 žymėtojo diklofenako koncentracija ragenoje ir junginėje susidaro praėjus 30 min. po vartojimo. Vaistas beveik visiškai pasišalina per 6 valandas.
Ištirta, kad diklofenakas prasiskverbia į priekinę žmogaus akies ertmę. Įlašinus į akis VOLTAREN OPHTHA, kraujo plazmoje jo nerandama.
VOLTAREN OPHTHA vartojamas
-Pooperacinis uždegimas po kataraktos operacijos ir kitų chirurginių intervencijų. -Akių skausmas ir diskomfortas po lazerinės fotorefrakcinės keratektomijos (FRK) ir radialinės keratotomijos (RK). -Uždegimas po traumos – nekiaurinio sužeidimo. -Vyzdžių susitraukimo slopinimas operuojant kataraktą. -Geltonosios dėmės cistoidinio paburkimo profilaktika po lęšiuko ekstrakcijos ir implantacijos. -Neinfekcinis uždegimas, pažeidžiantis priekinį akies segmentą (pvz., lėtinis neinfekcinis konjunktyvitas).
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT VOLTAREN OPHTHA
VOLTAREN OPHTHA vartoti draudžiama: - Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai ar bet kuriai kitai vaisto sudedamajai daliai. - Kaip ir kiti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, VOLTAREN OPHTHA akių lašai kontraindikuojami ligoniams, kuriems acetilsalicilo rūgštis ar kiti prostaglandinų sintezę slopinantys vaistai sukelia astmos priepuolį, dilgėlinę ar ūminį rinitą. Gali būti kryžminis jautrumas acetilsalicilo rūgščiai, fenilacto rūgšties dariniams ir kitiems nesteroidiniams uždegimą slopinantiems vaistams, todėl asmenis, kurie anksčiau buvo jautrūs šiems vaistams, reikia gydyti atsargiai.
Specialių atsargumo priemonių reikia: - Nesteroidiniai uždegimą slopinantys akių vaistai gali daryti nepastebimą akių infekcijos pradžią arba progresavimą. Jei yra infekcija ar jos pavojus, kartu su VOLTAREN OPHTHA akių lašais ją reikia gydyti tinkamais vaistais. -Yra teorinė galimybė, kad ligonių, gydomų kraujavimo laiką ilginančiais vaistais arba turinčių kraujo krešėjimo sutrikimų, būklė gali pablogėti nuo VOLTAREN OPHTHA akių lašų, nors tokių atsitikimų neaprašyta. -Akių lašai netinka injekcijoms. Jų negalima švirkšti nei po jungine, nei tiesiai į priekinę akies ertmę. -Šio vaisto sudėtyje yra konservanto benzalkonio chlorido, todėl jo negalima vartoti nešiojant minkštuosius kontaktinius lęšius. Prieš lašinant vaistus kontaktinius lęšius reikia nusiimti ir po lašinimo bent 15 min. neužsidėti.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis I ir II nėštumo trečdaliai: gyvūnų tyrimais pavojaus vaisiui nenustatyta, tačiau nėščių moterų kontroliuojamųjų tyrimų neatlikta. III nėštumo trečdalis: VOLTAREN OPHTHA akių lašų nevartoti, kad per anksti neužaktų arterinis latakas ir nebūtų slopinami gimdos susitraukimai. Išgėrusių 50 mg diklofenako (dengtų tablečių, atitinkančių 10 VOLTAREN OPHTHA buteliukų) moterų piene rasta tik veikliosios medžiagos pėdsakų; tai tiek mažai, kad nepageidaujamojo poveikio žindomam kūdikiui neturėtų būti.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Ligoniai, kurių regos aiškumas sumažėjęs, neturėtų vairuoti mašinos ir dirbti su mechanizmais.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines VOLTAREN OPHTHA medžiagas Šio vaisto sudėtyje yra konservanto benzalkonio chlorido. Gali sudirginti akis. Saugotis, kad lašų nepatektų ant minkštųjų kontaktinių lęšių, nes gali pasikeisti jų spalva. Prieš vartojimą kontaktinius lęšius reikia išimti (vėl juos įdėti ne ankščiau kaip po 15 min.)
Kitų vaistų vartojimas Jokios sąveikos su kitais vaistais nepastebėta. Kliniškai tiriant nenustatyta, kad VOLTAREN OPHTHA akių lašai, vartojami kartu su steroidais, antibiotikais ir beta adrenoblokatoriais, skirtais akių ligoms gydyti, būtų pavojingi.
3. KAIP VARTOTI VOLTAREN OPHTHA
VOLTAREN OPHTHA visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas Vartoti lokaliai – lašinti į akis
Suaugusiesiems Akių operacijos ir jų komplikacijos Prieš operaciją: iki 5 kartų po 1 lašą per 3 val. iki operacijos. Po operacijos: po 1 lašą 3 kartus per parą operacijos dieną, vėliau po 1 lašą 3–5 kartus per parą tol, kol reikia. Skausmas ir diskomfortas, potrauminis uždegimas Po vieną lašą kas 4–6 valandas. Jei chirurginė intervencija skausminga (pvz., refrakcinė operacija): po 1–2 lašus per valandą iki operacijos, po 1–2 lašus per pirmąsias 15 minučių po operacijos, paskui po 1 lašą kas 4–6 valandas 3 dienas.
Senyviems žmonėms Nėra duomenų, kad senyviems žmonėms dozuoti reikėtų kitaip.
Vaikams Šių akių lašų vartojimas vaikams netirtas.
Lašintuvas lieka sterilus, kol nenuimtas pirminis dangtelis. Pacientą reikia įspėti lašintuvo galu neliesti akies ar aplinkinių audinių, kad tirpalas neužsiterštų. Jei į akį reikia lašinti kelių rūšių vaistų, reikia padaryti 5 minučių pertrauką po vieno vaisto vartojimo.
Pavartojus per didelę dozę VOLTAREN OPHTHA akių lašų perdozavimo nepastebėta. Netyčia išgėrus vaisto faktiškai nėra jokio šalutinio poveikio pavojaus, nes 5 ml buteliuke yra tik 5 mg diklofenako natrio druskos, atitinkančios maždaug 3 % rekomenduojamosios didžiausios paros dozės suaugusiesiems. Rekomenduojamoji geriamojo diklofenako dozė vaikams yra 2 mg/kg kūno svorio.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
VOLTAREN OPHTHA, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį. Dažniausiai pastebėtas šalutinis poveikis yra trumpalaikis silpnas arba vidutinio stiprumo deginimo jausmas. Retesni šalutiniai reiškiniai yra niežėjimas, paraudimas ir neryškus matymas iškart įlašinus vaisto. Pasitaiko taškinis keratitas arba ragenos epitelio defektų, ypač dažnai vartojant vaistą. Kai yra ragenos išopėjimo ir suplonėjimo rizikos veiksnių, pavyzdžiui, ligonis gydomas kortikosteroidais arba serga kitomis ligomis (pvz., infekcinėmis arba reumatoidiniu artritu), vartojant diklofenaką kartais ragena išopėja arba suplonėja. Dažniausiai tai įvyksta, jei ligonis gydomas ilgai. Retai pasireiškia dusulys arba paūmėja astma.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. VOLTAREN OPHTHA laikymo SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje. Po vartojimo iškart užkimšti. Atkimšus laikyti ne ilgiau kaip vieną mėnesį. Tinkamumo laikas iki atkemšant buteliuką nurodytas ant pakuotės.