1. KAS YRA Zemplar IR KAM JIS VARTOJAMAS
Zemplar yra sintetinė aktyvaus vitamino D forma.
Aktyvus vitaminas D reikalingas normaliai daugelio organizmo audinių funkcijai, taip pat ir prieskydinės liaukos bei kaulų. Žmonėms, kurių inkstų funkcija normali, ši aktyvi vitamino D forma yra natūraliai gaminama inkstuose, bet, kai yra inkstų nepakankamumas, aktyvaus vitamino D gamyba ryškiai sumažėja. Todėl Zemplar yra aktyvaus vitamino D šaltinis, kai organizmas negali jo pakankamai pasigaminti. Inkstų liga (3, 4 ir 5 stadijos) sergantiems pacientams jis padeda išvengti mažos aktyvaus vitamino D koncentracijos sukeliamų komplikacijų, t.y. neleidžia per daug padidėti paratiroidinio hormono koncentracijai, dėl kurios gali kilti kaulų problemų.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT Zemplar
Zemplar vartoti negalima - jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) parikalcitoliui arba bet kuriai pagalbinei Zemplar medžiagai; jeigu yra labai didelė kalcio ar vitamino D koncentracija kraujyje.
Gydytojas galės pasakyti, ar Jums nėra šių būklių..
Specialių atsargumo priemonių reikia Prieš pradedant gydymą, svarbu riboti fosforo kiekį maiste. Tam, kad būtų sumažinta fosforo koncentracija, gali tekti vartoti fosfatus surišančius vaistus. Jeigu vartojate fosfatų surišėjus, kurių sudėtyje yra kalcio, gydytojui gali reikėti pakoreguoti šių preparatų dozę. Gydytojui reikės atlikti kraujo tyrimus, kad galėtų stebėti gydymą.
Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai gali įtakoti Zemplar poveikį ar padidinti nepageidaujamų reakcijų pasireiškimo tikimybę. Ypač svarbu pasakyti gydytojui, jei vartojate ketokonazolo (vaistas, grybelinėms infekcijoms gydyti, pvz., candida grybelio sukeltai infekcijai arba pienligei), vaistų širdies sutrikimams gydyti ar kraujospūdžiui mažinti (pvz., digoksino ir diuretikų arba šlapimą varančių) arba vaistų, kurių sudėtyje yra daug kalcio. Taip pat svarbu pasakyti, jei vartojate vaistų, kurių sudėtyje yra magnio ar aliuminio, pvz., kai kurių skrandžio funkciją veikiančių vaistų (antacidinių preparatų) ir fosfatus surišančių preparatų.
Prieš pradėdami vartoti bet kokį vaistą, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Zemplar vartojimas su maistu ir gėrimais Zemplar galima vartoti valgio metu ar nevalgius.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis Jeigu esate nėščia ar planuojate pastoti, prieš pradėdama vartoti Zemplar, pasakykite gydytojui. Nėra pakankamai duomenų apie parikalcitolio vartojimą nėščioms moterims. Galima rizika žmogui nėra žinoma, todėl nėščiosioms parikalcitolio vartoti negalima, išskyrus būtinus atvejus.
Nežinoma, ar parikalcitolis patenka į žmogaus pieną. Jei vartojate Zemplar, prieš pradėdama žindyti, pasakykite gydytojui.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas Zemplar neturėtų veikti gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Zemplar medžiagas Šio vaisto sudėtyje yra nedidelis kiekis etanolio (alkoholio), mažiau nei 100 mg vienoje kapsulėje, kuris gali keisti ar stiprinti kitų vaistų poveikį. Tai gali sukelti žalingą poveikį žmonėms, kurie serga kepenų liga, alkoholizmu, epilepsija, kuriems yra smegenų pažeidimas ar liga, taip pat nėščiosioms, žindyvėms ir vaikams.
3. KAIP VARTOTI Zemplar
Zemplar visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
3 ir 4 stadijos lėtinė inkstų liga Įprastinė dozė yra viena kapsulė per parą, kasdien arba viena kapsulė kas antrą parą, tris kartus per savaitę. Gydytojas atsižvelgs į laboratorinių tyrimų rezultatus, kad galėtų parinkti Jums tinkamą dozę. Pradėjus gydymą Zemplar, dozę gali tekti koreguoti, priklausomai nuo Jūsų atsako į gydymą. Gydytojas padės parinkti Jums tinkamą Zemplar dozę.
5 stadijos lėtinė inkstų liga Įprastinė dozė yra viena kapsulė kas antrą parą tris kartus per savaitę. Gydytojas atsižvelgs į laboratorinių tyrimų rezultatus, kad galėtų parinkti Jums tinkamą dozę. Pradėjus gydymą Zemplar, dozę gali tekti koreguoti, priklausomai nuo Jūsų atsako į gydymą. Gydytojas padės parinkti Jums tinkamą Zemplar dozę.
Kepenų liga Jeigu sergate nesunkia ar vidutinio sunkumo kepenų liga, dozės koreguoti nereikia. Tačiau nėra vartojimo patirties pacientams, kurie serga sunkia kepenų liga.
Vaikai Nėra Zemplar vartojimo duomenų jaunesniems nei 5 metų vaikams, o vyresniems nei 5 metų vaikams vartojimo patirties yra nedaug.
Senyvi pacientai Yra nedaug Zemplar vartojimo patirties 65 metų ir vyresniems pacientams. Bendrai, nebuvo stebėta efektyvumo ar vartojimo saugumo skirtumų tarp 65 metų amžiaus ar vyresnių asmenų ir jaunesnių pacientų.
Pavartojus per didelę Zemplar dozę Per didelė Zemplar dozė gali per daug padidinti kalcio koncentraciją kraujyje, kas gali būti kenksminga. Greitai po per didelės Zemplar dozės pavartojimo gali pasireikšti šie simptomai: silpnumo pojūtis ir (ar) mieguistumas, galvos skausmas, pykinimas ar vėmimas, burnos sausmė, vidurių užkietėjimas, raumenų ar kaulų skausmas bei metalo skonis burnoje.
Ilgai vartojant per dideles Zemplar dozes, gali pasireikšti šie simptomai: sumažėjęs apetitas, mieguistumas, sumažėjusi kūno masė, akių skausmas, bėganti nosis, niežtinti oda, karščio ir karščiavimo pojūtis, lytinio potraukio sumažėjimas, stiprus pilvo skausmas (dėl kasos uždegimo) ir gali atsirasti akmenys inkstuose. Gali pakisti kraujospūdis ir pasireikšti nereguliarus širdies ritmas (permušimai). Kraujo ir šlapimo tyrimai gali rodyti, kad yra padidėjusi cholesterolio, šlapalo, azoto koncentracija ir yra padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas. Zemplar retai gali sukelti psichikos sutrikimų: sumišimą, mieguistumą, nemigą ar nervingumą.
Jei pavartojote per daug Zemplar, ar Jums pasireiškė kuris nors iš aukščiau minėtų simptomų, nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.
Pamiršus pavartoti Zemplar Jei pamiršote dozę, išgerkite ją iškart prisiminę. Tačiau, jei jau beveik atėjo laikas kitai dozei, nebegerkite praleistosios, paprasčiausiai toliau vartokite Zemplar taip, kaip nurodė gydytojas (kiek ir kada vartoti).
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Zemplar Tol kol gydytojas nepasakys nutraukti gydymo, svarbu nuolat vartoti Zemplar taip, kaip nurodė gydytojas.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Zemplar, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pastebėsite kurį iš šių šalutinių reiškinių:
3 ir 4 stadijos lėtine inkstų liga sergantys pacientai Dažniausios reakcijos (pasireiškia mažiausiai 1 pacientui iš 100) yra bėrimas ir skrandžio diskomfortas.
Retesnės reakcijos (pasireiškia mažiausiai 1 pacientui iš 1000) yra alerginės reakcijos (pvz., dusulys, švokštimas, bėrimas, veido ir lūpų niežulys ar tinimas), niežtinti oda ir dilgėlinė, taip pat vidurių užkietėjimas, burnos sausmė, raumenų trūkčiojimas, galvos svaigimas ir neįprastas skonis burnoje. Taip pat gali pakisti kepenų funkcija.
Pasireiškus alerginei reakcijai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
5 stadijos lėtine inkstų liga sergantys pacientai Dažniausios reakcijos (pasireiškia mažiausiai 1 pacientui iš 100) yra viduriavimas, rėmuo (refliuksas arba sutrikęs virškinimas), sumažėjęs apetitas, galvos svaigimas, krūtų skausmas ir spuogai. Gali būti nenormali kalcio koncentracija kraujyje.
Dažniausios reakcijos (pasireiškia mažiausiai 1 pacientui iš 100), registruotos pacientams, kuriems buvo skirtos parikalcitolio injekcijos, yra: galvos skausmas, neįprastas skonis burnoje, niežulys, sumažėjusi paratiroidinio hormono koncentracija, padidėjusi kalcio koncentracija ir padidėjusi fosforo koncentracija.
Retesnė reakcijos (pasireiškia mažiausiai 1 pacientui iš 1000), registruotos pacientams, kuriems buvo skirtos parikalcitolio injekcijos, yra: nereguliarus širdies ritmas, pailgėjęs kraujavimo laikas, nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rodmenys, sumažėjusi kūno masė, širdies sustojimas, labai dažnas širdies ritmas, mažas baltųjų kraujo ląstelių skaičius, mažas raudonųjų kraujo ląstelių skaičius, liaukų tinimas, insultas, mini insultas, koma, alpimas, galvos svaigimas, trūkčiojimas, dilgčiojimas, tirpimas, padidėjęs akispūdis, rausvos akys, raudonos akys, ausų skausmas, vanduo plaučiuose, kraujavimas iš nosies, dusulys, švokštimas, kosulys, bloga žarnyno kraujotaka, kraujavimas iš išangės, sutrikęs virškinimas, pasunkėjęs rijimas, dirgliosios žarnos sindromas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, rėmuo, vėmimas, pykinimas, burnos sausmė, skrandžio diskomfortas, niežtintis bėrimas, bėrimas, pūslės, plaukų slinkimas, plaukų augimas, naktinis prakaitavimas, skausmas injekcijos vietoje, deginantis odos skausmas, sąnarių skausmas, raumenų skausmas, nugaros skausmas, sąnarių sustingimas, raumenų trūkčiojimas, padidėjęs paratiroidinio hormono kiekis, dingęs apetitas, sumažėjęs apetitas, kraujo infekcija, plaučių uždegimas, gripas, peršalimas, gerklės skausmas, makšties infekcija, krūties vėžys, žemas kraujospūdis, aukštas kraujospūdis, krūtinės skausmas, sutrikusi eisena, kojų tinimas, tinimas, krūtinės diskomfortas, karščiavimas, silpnumas, skausmas, nuovargis, bloga savijauta, troškulys, nenormali savijauta, krūtų skausmas, alergija, sutrikusi erekcija, sąmonės sutrikimas, sumišimas, nerimas, miego sutrikimas, nervingumas, nerimastingumas.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, nedelsdami pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI Zemplar
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant dėžutės ir etiketės po Tinka iki: nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Zemplar vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti kartu su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
Zemplar sudėtis Veiklioji medžiaga yra parikalcitolis. Vienoje minkštoje kapsulėje yra atitinkamai 1, 2 arba 4 mikrogramai parikalcitolio.
Pagalbinės medžiagos yra: vidutinio ilgio grandinės trigliceridai, etanolis, butilhidroksitoluenas. Kapsulės korpusas: želatina, glicerolis, vanduo, titano dioksidas (E 171), juodasis geležies oksidas (E 172) – tiktai 1 mikrogramo kapsulėse, raudonasis geležies oksidas (E 172) – tiktai 2 mikrogramų kapsulėse, geltonasis geležies oksidas (E 172) – tiktai 2 ir 4 mikrogramų kapsulėse. Spausdinimo dažai: propilenglikolis, juodasis geležies oksidas (E172), polivinilacetato ftalatas, polietilenglikolis 400, amonio hidroksidas.
Zemplar išvaizda ir kiekis pakuotėje Zemplar 1 mikrogramai minkštos kapsulės: ovali, pilka minkšta kapsulė, su įspaudais ir ZA. Zemplar 2 mikrogramai minkštos kapsulės: ovali, oranžinė ir ruda minkšta kapsulė, su įspaudais ir ZF. Zemplar 4 mikrogramai minkštos kapsulės: ovali, auksinės spalvos minkšta kapsulė, su įspaudais ir ZK.
Vienoje dėžutėje yra 1 ar 4 folijos lizdinės plokštelės. Vienoje lizdinėje plokštelėje yra 7 kapsulės.